ВЕЛИКИТЕ ЕВРОПЕЙЦИ
Наследството на Жак-Ив Кусто - филми с "Оскар", забележителни книги, изобретения и изследвания на подводния свят
25 години от смъртта на носителя на Ордена на почетния легион на Франция
Автор : / 3499 Прочита 4 Коментара

Преди 25 години от нашия свят си отиде една легендарна личност, каквато се ражда веднъж на столетие. Толкова надарена, че е трудно да определим кое от всичко, беше на първо място този човек: морски офицер, океанограф, еколог, писател, фотограф, или продуцент и автор на филми?
Жак-Ив Кусто беше всичко това. Енциклопедична личност, влюбена в планетата Земя, в моретата, океаните и морската флора и фауна.
Кусто е носител на два "Оскар"-а и на Златна палмова клонка от кинофестивала в Кан. Като военен бе удостоен с Ордена на почетния легион за активно участие в антифашистката борба по време на Втората световна война. Един истински мъж си отиде от нашия свят на 87-годишна възраст, на 25-и юни 1997-а година.
Точно преди четвърт век.
Жак-Ив Кусто (1910 - 1997), Великобритания, 29 май 1973 г. / Снимка: Getty Images
Жак-Ив Кусто е роден на 11-и юни 1910-а година в Сент Андре дьо Кюбзак край Бордо, Франция.
Морето е неговата страст и вдъхновение от ранна възраст. Никой не се съмнява, че ще го избере за свое призвание. Завършва Френската морска академия през 1933-та година с чин лейтенант. Още същата година заминава с крайцера "Примож", а по-късно се прехвърля на служба във Военноморската авиация. Освен да плава, иска да лети.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Жак-Ив Кусто със съпругата си Симон Мелхиор Кусто, 31 октомври 1954 г.Снимка: Getty Images
Но съдбата е решила друго. При тежка автомобилна катастрофа получава тежки травми по цялото тяло, има фрактури и по двете си ръце. Въпреки физиотерапията, така и не възстановява двигетелните им функции така, за да му разрешат да работи в авиацията.
Всъщност, точно в рехабилитационния период, част от програмата за възстановяване включвала плуването. Съдбата го среща с Филип Тайе, друг морски офицер, който запалва Жак-Ив по гмуркането с очила за подводно плуване. Двамата се гмуркат край брега на Южна Франция и пред очите на Жак-Ив се отваря прозорец към един нов свят, който той ще обикне още повече и завинаги.
Жак-Ив Кусто / Снимка: Getty Images
И не само това. Жак-Ив Кусто става един от водещите новатори в това поприще - усъвършенства подводните очила и създава първия акваланг, в сътрудничество с инженер Емил Гаян. Това е историческо изобретение за водния спорт и изследователската работа под вода.
Три години след изобретяването на акваланга, започва промишщленото му производство. Днес тази принадлежност е толкова популярна, че много малко хора имат представа, чия е заслугата за нея.
Жак-Ив Ксуто, ок.1975 г. / Снимка: Getty Images
Кусто не се спира дотам. Той изобретява и малка подводна лодка за подводни снимки. Тя ще му върши работа при първите опити да заснеме тайните в "света на мълчанието".
Мъжкарския си характер Кусто дължи на военната си служба по време на Втората световна война. Калява се в бойни условия като картечар и боец от Френската съпротива. През 1948-а година, след войната, става капитан на корвета, а през 1950-а година се сдобива с бракуван британски минен миночистач, и го превръща в плаваща изследователска лаборатория с името "Калипсо".
Жак-Ив Кусто, Великобритания, 29 май 1973 г. / Снимка: Getty Images
Този съд извършва няколко околосветски пътешествия с изследователска цел. Всички наблюдения върху морската флора и фауна били документирани и заснети. Това е безценен принос за океанологията. Кусто се нарежда сред учените-изследователи в тази сфера.
Експериментите, които провежда, под имената Коншелф - 1, 2 и 3, били дълготрайни, с екипи, които работели под водата на голяма дълбочина. Изисквали са голяма издръжливост и сериозна работа.
През 1953-а година Кусто издава своята първа книга "Светът на мълчанието" ("Le Monde du silence"), и можем да кажем, че от онази година нататък той вече става и световноизвестне писател. Книгата придобива огромна популярност в цял свят и две години след издаването й, е екранизирана.
Именно за едноименния филм по книгата "Светът на мълчанието" Кусто е награден със Златна палмова клонка на фестивала в Кан през 1957-а година, и с "Оскар". Три години по-късно получава и втори "Оскар" - за филма си "Историята на една червена рибка" ("Histoire d'un poisson rouge"), също заснет по негово произведение.
Следват още филми: "Живото море" (1963), "Делфини" (1975), "Жак Кусто: светът на океана" (1985). Така след като вече е известен като морски офицер с орден, учен-оканограф, новатор в подводните спортове и писател, Жак-Ив Кусто е признат и от киното.
Горните събития се случват в периода, след като Кусто вече се е уволнил от военноморските сили на Франция с чин капитан, и известно време след 1956-а година оглавява Океанографския институт и музея в Монако.
До края на живота си Кусто продължава да бъде кинопродуцент и да участва в телевизионни филми за подводния свят.
Един от най-известните му филми е документалният сериал "Подводният свят на Жак Кусто".
Основава "Общество Кусто", чиято дейност е насочена към защита на океана от замърсявания. Кусто организира широк обществен дебат по проблема със замърсяването на Световния океан. Въпрос, който е особено актуален днес. Така че към всички заслуги на този невероятен човек, можем да кажем, че той е и един от най-известните еколози в света.
През 2016-а година излезе филмът на режисьора Жером Сал "Одисеята на Жак-Ив Кусто" - френско-белгийски биографичен приключенски игрален филм, посветен на живота на Жак-Ив Кусто. Филмът е вдъхновен от книгите "Моят баща, капитанът: Живот с Жак Кусто" на сина на Кусто - Жан-Мишел Кусто, и "Капитанът на "Калипсо" на Албер Фалко и Ив Пакале.
Снимките на филма започват на 7-и септември 2015-а година в Хърватия- островите Хвар, Вис и Бишево, и продължават в Южна Африка, Антарктида и Бахамските острови. В главните роли във филма се снимат актьорите Ламбер Уилсън (Жак-Ив Кусто) и Пиер Нине(Филип Кусто).
Паметта за Жак-Ив Кусто се поддържа жива от неговите наследници и световната научна общественост.
Светът изгуби в лицето на Жак-Ив Кусто забележителен мъж и учен, ненадминат в описанията на подводния мир като писател и изследовател.
Еми МАРИЯНСКА