Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

За първи път "Нощ на историите" в София

ИМАЛО ЕДНО ВРЕМЕ В БЪЛГАРИЯ

За първи път "Нощ на историите" в София

Домакин на ексцентричната проява е клуб "Книгата" на ул. "Раковски" 193

Снимка: Клуб "Книгата"

Първото издание на новия формат "Нощ на историите" предстои на 22 май от 19:00 ч. в клуб "Книгата" в София на ул. "Г. С. Раковски" 193". То е посветено на предстоящия празник на писмеността 24 май. Входът е свободен.

В първата Нощ лични истории ще разказват писатели и поети. Ще чуем разказите на Аксиния Михайлова, Ангел Иванов, Виргиния Захариева, Йордан Ефтимов, Марин Бодаков, Петър Чухов, Петя Кокудева, Румен Баросов и Стефан Иванов.

"Нощ на историите" е част от начинанието "Имало едно време в България" - експеримент за написването на най-голямата колективна история на България чрез споделянето на лични, семейни и родови разкази от множество автори.

Събитието "Нощ на историите. Писатели и поети разказват лични истории" се организира от писателя и културен мениджър Момчил Цонев с партньорството на Студентско читалище "Св. Климент Охридски 1997" и популярното от 90-те години литературно списание "Ах, Мария".

Носителят на Първата Литературната награда "Хермес" и инициатор на "Нощта на историите" Момчил Цонев (Снимка: Личен архив)

Създателят на "Нощ на историите" и "Имало едно време в България" Момчил Цонев е журналист, културен мениджър и писател. Той е първият носител на националната литературна награда "Хермес". През 2018 г. беше обявен за един от 20-те най-изявени млади личности на България, а през 2019 г. беше избран в класацията "40 до 40" на Дарик. Създател е на множество културни инициативи в родния му град Габрово като международния фестивал за улични изкуства 6Fest, първата градска компютърна игра Gabroville, първата градска онлайн енциклопедия Gabrovowiki и др. Сред националните му начинания са "Стародумци" за популяризиране на старите думи в езика ни и "Добрите българи" за добротворчество.

Снимка: Клуб "Книгата"

"Вярвам, че "Нощта на историите" трябва да се развие като европейска и международна инициатива подобно на Нощта на музеите и Нощта на литературата. И това ще бъде моята цел. Има лични истории, които за всеки от нас носят особен емоционален заряд и усещане за общност, за връзка - с нашето семейство, квартал, селище. Тези истории умират с нас, освен ако не ги запишем или предадем на следващите поколения. Личните спомени са не по-малко важни за една общност от разказите в учебниците. С тях голямата история става по-цялостна, по-жива, по-човешка, защото зад всяко историческо събитие, което честваме, стоят множество конкретни човешки съдби не само на героите от портретите, но и на обикновени хора. Започвам "Нощ на историите" с поети и писатели, но с това събитие искам да популяризирам и по-голямата си идея - написването на колективна история с безброй автори, дори и обикновени хора, с различни разкази, за различни епохи и събития" - споделя създателят на формата Момчил Цонев.

Снимка: Клуб "Книгата"

Интересът на Момчил Цонев към историята тръгва още от училище, когато в 5-6 клас той започва да събира родови истории, обичаи и стари думи - първо от своето семейство, а после и от други родове. Години по-късно, заедно с майка си, историка Даниела Цонева, през 2008 г. създават историческа поредица за родния им град - "Габрово - живият град". Най-популярната книга от поредицата е "Имало едно време в Габрово". Това е и причината Момчил Цонев да нарече първия си национален исторически проект "Имало едно време в България".

Кои са поетите и писателите в първата "Нощ на историите"?

Аксиния Михайлова
Аксиния Михайлова e поет и преводач. Един от основателите на литературното списание "Ах, Мария". Автор на 6 поетични книги на български и една на френски език. Носител е на престижната френска награда "Гийом Аполинер 2014".

Ангел Иванов
Ангел Иванов е писател, тв сценарист и копирайтър. През 2019 г. дебютната му книга сборникът с разкази "Техническа проверка" - получи наградата за проза в Националния конкурс за дебютна литература "Южна пролет".

Виргиния Захариева
Виргиния Захариева е писател, артист и психотерапевт. Автор е на романа "9 зайци", сборника с поезия "Virginii" и "Милостта на малките оглеала" - събрани есета.

Йордан Ефтимов
Йордан Ефтимов е поет и литературовед, един от редакторите на "Литературен вестник", преподавател по теория на литературата в Нов български университет.

Марин Бодаков
Марин Бодаков e литературен редактор на вестник "К". Преподавател по журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Автор на 8 стихосбирки, последната от които е "Мечка страх".

Петър Чухов
Петър Чухов е автор на 11 стихосбирки, 3 книги с проза и книга за деца. Носител на Наградата на музея "Башо" в Япония. Свирил е в различни рок групи, а с групата за поезия и алтернативен рок "ЛаТекст" представя стихотворенията си.

Петя Кокудева
Петя Кокудева е детски писател и пътешественик. Автор е на книгите: "Лулу", "Малки същества", "Питанки" и "Лупо и Тумба. Част 1 и 2", илюстрирани от италианската художничка Ромина Беневенти. Носител е на награда "Южна Пролет" за дебют и "Христо Г. Данов" в категория "Детска книга".

Румен Баросов
Румен Баросов е главен редактор на списанието за литература и други наслади "Ах, Мария" и един от 12-те му основатели през 1990 г. През 1995 г. създава Фондация за българска литература, която издава български и преводни автори. Сценарист е на няколко късометражни анимационни филми.

Стефан Иванов
Стефан Иванов е поет и драматург. Автор е на стихосбирките "4 секунди лилаво" (2003), "Гинсбърг срещу Буковски в публиката" (2004), "Списъци" (2009) и "Навътре" (2014). Носител е на наградата "София: Поетики" (2011). Съавтор е, заедно с Иван Добчев, на пиесата "Медея - майка ми", спечелила "Икар" (2013) за най-добро представление.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Излиза ново издание на сборника "Избрано" с есета на Ефрем Каранфилов

Книгата е публикувана за първи път през 1999 г. Произведенията в нея са подбрани от сина на автора - проф. Ефрем Ефремов

"Романът на една жена без качества" - или един роман за желанието да напишеш роман

Дебютната книга на Ралица Николова е за силата, за упоритостта, за желанието и за страстта към живеенето, които са единственото, което е нужно, за да се самоосъществим и да бъдем

Албумът "Ваклуш": От смъртна присъда до "Осанна"

Албумът и новите издания на книгите на Ваклуш Толев се намират на шатра № 34 на "Алея на книгата" от 9 до 15 септември

Писателките Ребека Ф. Куанг и Джесика Хагедорн са сред наградените на Американските награди за книги

Наградите бяха обявени от фондацията "Преди Колумб" (Before Columbus Foundation), за чието създаване през 1976 г. помага американският автор Ишмаел Рийд, за да популяризира мултикултурната литература