Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Страсбург се потапя в магията на литературата от април

ЧЕТЕМ НАШИЯ СВЯТ

Страсбург се потапя в магията на литературата от април

Френският град е Световна столица на книгата за 2024 г.

Националната университетска библиотека в Страсбург (Снимка: iStock by Getty Images)

"Четем нашия свят" - това е темата, която френският град Страсбург избра за водеща, докато е Световна столица на книгата за 2024 г. Идеята е хората да се обединят, да погледнат в бъдещето и да споделят знания и опит.

Още Страсбург става световната столица на книгата през 2024 г.

Страсбург става световната столица на книгата през 2024 г.

Инициативата на Организацията за образование, наука и култура към ООН (ЮНЕСКО) по традицията започва на 23 април, обявен за Световен ден на книгата и на авторското право. Страсбург приема титлата от ганайската столица Акра, която беше книжната столица на света през 2023 г., информират от БТА.

Инициативата "Световна столица на книгата" е създадена през 2001 г. от ЮНЕСКО, като оттогава с тази титла се удостоява по един град, който се ангажира да насърчава книгите и четенето във всичките им форми и за всички възрасти, борейки се с неграмотността и неравенството в бързо променящия се свят.

Градът, който е първият във Франция, удостоен с честта да бъде Световна столица на книгата, от доста време се подготвя, а преди дни кметицата Жан Барсегян представи богатата програма.

На пресконференция в един от историческите символи на страната - Националната библиотека на Франция, тя обяви, че са планирани около 250 събития и дейности, докато Страсбург е Световна столица на книгата. "Тази година ще бъде богата, еклектична и щедра", заяви Барсегян, цитирана от АФП и БТА.

В Националната университетска библиотека в Страсбург (Снимка: iStock by Getty Images)

Още Страсбург се сдоби с "безценна" рисунка на катедралата си (видео)

Страсбург се сдоби с "безценна" рисунка на катедралата си (видео)

От април по улиците, в библиотеките, театрите, училищата, книжарниците и ресторантите в Страсбург основно ще се говори за литература. Градът ще потопи в магията на книгите жителите и гостите си с широк спектър от дейности, обединени от мотото "Четем нашия свят", обещават от местната управа.

Книгите ще бъдат навсякъде в Страсбург, където по веднъж месечно заседава и Европейският парламент. "Подготвяме поредица от инициативи, чиято цел е да създадат навици, свързани с книгите, както и да насърчат хората да ги използват като за размисъл, дебат, любопитство и уважение към другите", казва Ан Мистлер, заместник-кмет на града, отговарящ за изкуството и културата.

Още 23 април е Световен ден на книгата и авторското право

23 април е Световен ден на книгата и авторското право

Началото ще бъде поставено на 23 април с официална церемония за откриването на Световната столица на книгата и стартиране на т.нар. Голямо четене на площад "Шато". Инициативата "приветства всички форми на разказване на истории - в стихове, проза, песен...", обясняват от местната администрация. До края на април в Страсбург ще бъдат отворени около сто частни и обществени места за четене.

Още Георги Господинов и Теодора Димова на Международния панаир на книгата в Солун

Георги Господинов и Теодора Димова на Международния панаир на книгата в Солун

В първата седмица, след като приеме титлата "Световна седмица на книгата", в града ще се проведе събитие, посветено на илюстрациите, както и Фестивалът на независимите книжарници (25 април). Мултимедийните библиотеки ще отбележат началото на инициативата на 28 април с музикални четения, детски представления.

През цялата пролет на основни места в Страсбург ще бъдат организирани експозиции и други събития, посветени на пресъздадените на големия екран и на театрална сцена литературни творби.

Базар на стари книги в Страсбург (Снимка: iStock by Getty Images)

Още В Страсбург тази седмица обявяват лауреата на наградата на европейската публика LUX

В Страсбург тази седмица обявяват лауреата на наградата на европейската публика LUX

През лятото, когато Париж е бъде домакин на олимпийските игри, Световната столица на книгите планира да съчетае четенето и спорта. Представена ще бъде експозиция, резултат от съвместната работа на медалиста от параолимпийски игри Жул Рибщайн и художника Йоахим Галерн.

В края на лятото традиционно във френския град се провеждат културният форум Strasculture (7 септември) и литературното събитие Bibliothèques idéales.

Освен многобройните инициативи и събития в Страсбург, 17 личности "в съответствие с ценностите на проекта "Четем нашия свят" и тези на ЮНЕСКО се съгласиха да дадат своя принос", съобщават от местната власт. Автори, илюстратори и журналисти ще изнасят беседи на различни места в града, както и ще се включат в публични четения.

Очаква се да се включат авторът на комикси Блъч от Страсбург, който печели голямата награда на фестивала в Ангулем през 2009 г., писателят Дани Лафериер, режисьорът и драматург Филип Клодел и френско-сенегалската писателка Фату Диом. В рамките на годината в Страсбург са поканени да гостуват много писатели, сред които канадката Нанси Хюстън, украинецът Андрей Курков и португалката Лидия Жорже.

Още Писатели четоха от награден роман на палестинка на Фракфуртския панаир на книгата

Писатели четоха от награден роман на палестинка на Фракфуртския панаир на книгата

Страсбург планира и международни инициативи. Съвместно със съседния германски град Кел е подготвена трансгранична програма. "Град Кел и печатницата "Бомарше" са първото място, където са отпечатани пълните произведения на Волтер, за да се избегне цензурата във Франция. Оттогава насам книгата е маркер на общата история между Страсбург и Кел", казват от местната управа на френското населено място.

Побратимените със Страсбург градове Дрезден и Щутгарт в Германия също ще се включат, като е замислено да се създаде мрежа от френско-германски посланици на четенето. Американският град Бостън и британският Лестър пък ще представят в тазгодишната Световна столица на книгата културни и художествени проекти, свързани с печатни издания, обясняват пред френски медии от градската управа.

Страсбург се надява да допринесе книгата да продължи да бъде средство за задълбочени дебати и за по-добро разбиране между хората. В края на април 2025 г. градът ще предаде титлата "Световна столица на книга" на Рио де Жанейро в Бразилия.

Още Унгарският град Веспрем даде начало на програмата си като Европейска столица на културата

Унгарският град Веспрем даде начало на програмата си като Европейска столица на културата

Още Спектакъл в Бад Ишъл постави началото на Европейската столица на културата Залцкамергут

Спектакъл в Бад Ишъл постави началото на Европейската столица на културата Залцкамергут

Още Естония избра Андрей Паунов сред документалистите за "Тарту - европейска столица на културата 2024"

Естония избра Андрей Паунов сред документалистите за "Тарту - европейска столица на културата 2024"

Още Орхан Памук и Олга Токарчук в Тимишоара за откриването на "Европейска столица на културата"

Орхан Памук и Олга Токарчук в Тимишоара за откриването на "Европейска столица на културата"

Още Йордан Радичков: Убеден съм, че безпорядъкът е естественият вид на света

Йордан Радичков: Убеден съм, че безпорядъкът е естественият вид на света

Още Връчиха деветите годишни награди на Столичната библиотека: Българската литература има бъдеще

Връчиха деветите годишни награди на Столичната библиотека: Българската литература има бъдеще

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Излиза ново издание на сборника "Избрано" с есета на Ефрем Каранфилов

Книгата е публикувана за първи път през 1999 г. Произведенията в нея са подбрани от сина на автора - проф. Ефрем Ефремов

"Романът на една жена без качества" - или един роман за желанието да напишеш роман

Дебютната книга на Ралица Николова е за силата, за упоритостта, за желанието и за страстта към живеенето, които са единственото, което е нужно, за да се самоосъществим и да бъдем

Албумът "Ваклуш": От смъртна присъда до "Осанна"

Албумът и новите издания на книгите на Ваклуш Толев се намират на шатра № 34 на "Алея на книгата" от 9 до 15 септември

Писателките Ребека Ф. Куанг и Джесика Хагедорн са сред наградените на Американските награди за книги

Наградите бяха обявени от фондацията "Преди Колумб" (Before Columbus Foundation), за чието създаване през 1976 г. помага американският автор Ишмаел Рийд, за да популяризира мултикултурната литература