Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

„Култура на прехода“: Какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите 30 години?

КРИТИКА НА СЪВРЕМИЕТО И МИНАЛОТО

„Култура на прехода“: Какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите 30 години?

Цикъл лекции на Културния център на СУ, които започват от 27 септември и продължават до 24 април

„Култура на прехода“: Какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите 30 години? - цикъл лекции на Културния център на СУ, които започват от 27 септември и продължават до 24 април (Източник: Културен център СУ)

От началото на прехода през 1989 г. изминаха повече от 30 години. И макар историците да обсъждат края му, в общественото съзнание той се възприема като вечно настояще.

Още Ивайло Знеполски: Изкуството да живееш с идеите

Ивайло Знеполски: Изкуството да живееш с идеите

Време е тези десетилетия, обхванали голяма част от биографиите на няколко поколения, да бъдат погледнати от дистанция. Културният център на СУ, съвместно с екипа на проекта "Преходът след 1989", инициира този разговор със своя цикъл лекции "Култура на прехода".

Те ще анализират не само обществено-политическите събития от периода, но и сложното им отражение в културата и изкуствата, които на свой ред формират представи в публичното въображение.

В 8 лекции от 27 септември до 24 април ще търсим прехода в огледалото на медиите, литературата, театъра, киното, визуалните изкуства и архитектурата с водещи изследователи като Михаил Груев, Орлин Спасов, Ани Бурова, Камелия Николова, Ингеборг Братоева-Даракчиева, Мария Василева, Анета Василева и Александър Кьосев.

Лекциите са предназначени за широка аудитория и целят да предизвикат дискусия - не само върху процесите в самите изкуства, но и върху начините, по които те интерпретират и осмислят прехода.

Контекст и начало ще даде проф. Михаил Груев с първата лекция "Преходът в България и раждането на новата държавно-политическа система" на 27 септември от 18.30 ч. в Театралната зала на СУ.

Историкът и председател на ДА "Архиви" ще направи опит за систематизация на движещите сили на промените в България през 1989-1991 г., на хронологическите граници и интерпретативни рамки на българския преход.

Лекцията ще разгледа разграждането на старите тоталитарни структури и формирането на новата политическа система, от състоянието на обществото в навечерието на промените и наследствата на т.нар. "възродителен процес" до ерозията на двуполюсния модел и възхода на различните популизми. Следете програмата на Културния център за повече информация. Ето и всички лекции от поредицата:

25 октомври 2023,18.30 ч., Театрална зала | Доц. д-р Орлин Спасов: От социализъм към капитализъм: траектории на медиите след 1989 г.
29 ноември 2023, 18.30 ч., Театрална зала | Доц. д-р Ани Бурова: Литературата в контекстите на прехода. Преходът в интерпретациите на литературата
20 декември 2023, 18.30 ч., Театрална зала | Проф. д.н. Камелия Николова: Образи на прехода в новата българска драма
31 януари 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Проф. д-р Ингеборг Братоева-Даракчиева: Образи на прехода в българското игрално кино
28 февруари 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Д-р Мария Василева: В дебрите на прехода - визуалните изкуства в търсене на изход
27 март 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Д-р Анета Василева: ВРЕМЕТО Е НАШЕ? 1990-те на архитектурата: битка с модернизма, гаражна архитектура и мутробарок
24 април 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Проф. Александър Кьосев: Непреходната култура и културата на прехода

 Всички лекции ще се провеждат присъствено в Театралната зала на СУ (Ректорат, вход откъм бул. "Цар Освободител") от 18.30 ч. Входът е свободен.

Още Американската етнографка Кристен Годси: За социализма, женските движения и секса

Американската етнографка Кристен Годси: За социализма, женските движения и секса

Още Почина кино легенда на грузинското и съветско кино - режисьорът Георгий Шенгелая

Почина кино легенда на грузинското и съветско кино - режисьорът Георгий Шенгелая

Още "Ние сме първи": Съветските плакати на тема Космос

"Ние сме първи": Съветските плакати на тема Космос

Още GES-2 в Москва: От съветска електроцентрала в гигантски арт център

GES-2 в Москва: От съветска електроцентрала в гигантски арт център

 

 

Коментирай3

Календар

Препоръчваме ви

Президентът: Супрасълският сборник е една от най-значимите средновековни реликви на славянската книжовност

"Той е най-големият запазен старобългарски ръкопис от 10-и век, дело на Преславската книжовна школа, и едно от първите свидетелства за литературната и богословска мисъл, развити по време на "Златния век" на българската култура и духовност", отбеляза президентът Румен Радев

Рио де Жанейро е първата португалоезична Световната столица на книгата

"Книгите са жизненоважни за достъп, предаване и популяризиране на образованието, науката, културата и информацията по целия свят. Благодарение на тях се информираме, забавляваме и можем да разберем по-добре нашия свят", каза генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле при обявяването на Рио де Жанейро за Световна столица на книгата за 2025 г.

"ПЕН Америка": Писателите в САЩ са изложени на нарастващ риск от репресии срещу свободата на словото

През 2024 г. Китай отново беше най-големият "тъмничар" на писатели, следван от Иран - с Израел на пето място, се казва в годишния доклад на организацията

Книга като никоя друга: "Думи за езика" от Иля Златанов (откъс)

Разказвайки историята на езика, авторът разбулва ритуалната тайна на етикетните формули, показва връзката на храната с начина, по който говорим и мислим, съживява значението на календарните празници

Хеди Кислер притежава изключителна красота и поразителен ум. Но готов ли е светът през ХХ век да я разбере? (откъс)

"Единствената жена в стаята" от Мари Бенедикт в превод на Силвия Падалска на Издателство "Обсидиан"

Истинската история на Версаче четем в книгата "Братя" от Санто Версаче (откъс)

Светът на модата и на бляскавите личности оживява в искрения разказ „Братя“