Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

„Култура на прехода“: Какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите 30 години?

КРИТИКА НА СЪВРЕМИЕТО И МИНАЛОТО

„Култура на прехода“: Какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите 30 години?

Цикъл лекции на Културния център на СУ, които започват от 27 септември и продължават до 24 април

„Култура на прехода“: Какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите 30 години? - цикъл лекции на Културния център на СУ, които започват от 27 септември и продължават до 24 април (Източник: Културен център СУ)

От началото на прехода през 1989 г. изминаха повече от 30 години. И макар историците да обсъждат края му, в общественото съзнание той се възприема като вечно настояще.

Още

Ивайло Знеполски: Изкуството да живееш с идеите

Ивайло Знеполски: Изкуството да живееш с идеите

Време е тези десетилетия, обхванали голяма част от биографиите на няколко поколения, да бъдат погледнати от дистанция. Културният център на СУ, съвместно с екипа на проекта "Преходът след 1989", инициира този разговор със своя цикъл лекции "Култура на прехода".

Те ще анализират не само обществено-политическите събития от периода, но и сложното им отражение в културата и изкуствата, които на свой ред формират представи в публичното въображение.

В 8 лекции от 27 септември до 24 април ще търсим прехода в огледалото на медиите, литературата, театъра, киното, визуалните изкуства и архитектурата с водещи изследователи като Михаил Груев, Орлин Спасов, Ани Бурова, Камелия Николова, Ингеборг Братоева-Даракчиева, Мария Василева, Анета Василева и Александър Кьосев.

Лекциите са предназначени за широка аудитория и целят да предизвикат дискусия - не само върху процесите в самите изкуства, но и върху начините, по които те интерпретират и осмислят прехода.

Контекст и начало ще даде проф. Михаил Груев с първата лекция "Преходът в България и раждането на новата държавно-политическа система" на 27 септември от 18.30 ч. в Театралната зала на СУ.

Историкът и председател на ДА "Архиви" ще направи опит за систематизация на движещите сили на промените в България през 1989-1991 г., на хронологическите граници и интерпретативни рамки на българския преход.

Лекцията ще разгледа разграждането на старите тоталитарни структури и формирането на новата политическа система, от състоянието на обществото в навечерието на промените и наследствата на т.нар. "възродителен процес" до ерозията на двуполюсния модел и възхода на различните популизми. Следете програмата на Културния център за повече информация. Ето и всички лекции от поредицата:

25 октомври 2023,18.30 ч., Театрална зала | Доц. д-р Орлин Спасов: От социализъм към капитализъм: траектории на медиите след 1989 г.
29 ноември 2023, 18.30 ч., Театрална зала | Доц. д-р Ани Бурова: Литературата в контекстите на прехода. Преходът в интерпретациите на литературата
20 декември 2023, 18.30 ч., Театрална зала | Проф. д.н. Камелия Николова: Образи на прехода в новата българска драма
31 януари 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Проф. д-р Ингеборг Братоева-Даракчиева: Образи на прехода в българското игрално кино
28 февруари 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Д-р Мария Василева: В дебрите на прехода - визуалните изкуства в търсене на изход
27 март 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Д-р Анета Василева: ВРЕМЕТО Е НАШЕ? 1990-те на архитектурата: битка с модернизма, гаражна архитектура и мутробарок
24 април 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Проф. Александър Кьосев: Непреходната култура и културата на прехода

 Всички лекции ще се провеждат присъствено в Театралната зала на СУ (Ректорат, вход откъм бул. "Цар Освободител") от 18.30 ч. Входът е свободен.

Още

Американската етнографка Кристен Годси: За социализма, женските движения и секса

Американската етнографка Кристен Годси: За социализма, женските движения и секса

Още

Почина кино легенда на грузинското и съветско кино - режисьорът Георгий Шенгелая

Почина кино легенда на грузинското и съветско кино - режисьорът Георгий Шенгелая

Още

"Ние сме първи": Съветските плакати на тема Космос

"Ние сме първи": Съветските плакати на тема Космос

Още

GES-2 в Москва: От съветска електроцентрала в гигантски арт център

GES-2 в Москва: От съветска електроцентрала в гигантски арт център

 

 

Коментирай 3

Календар

Препоръчваме ви

Сагата "Нощна стража" на Джейн Ан Филипс спечели "Пулицър" за роман

Награди в различните категории спечелиха още Ебони Бут, Джаклин Джоунс, Нейтън Трол, Джонатан Ейг, Брандън Сом и Тишон Сори

"Поп, дама, вале" и "Смях в тъмното" - изискано издание на Владимир Набоков (откъс)

Владимир Набоков (1899-1977) е знаково име в модерната проза на XX век - редом с Джойс и Кафка

Наградената с "Гонкур" 2022 - "Живей бързо" от Брижит Жиро на български (откъс)

"Живей бързо" е лична, съкровена творба, написана с привкус на загадка, с елементи на мистерия, така сякаш авторката, а и читателят, очакват някакво непредвидено разкритие - похват, който поддържа интереса жив до последната страница

Ода за планетата - "Странстващата Земя" от Лиу Цъсин (откъс)

Читателят, воден от нечовешкото въображение на автора, ще стигне до ръба на Вселената, ще надникне в миналото и бъдещето на една Земя, която би могла да е неговата, ще се срещне със странни съдби, ще се запознае с непостижимо съвършени технологии...

Новото издание на "Керван за гарвани" от Емине Садкъ ще бъде представено на 16 май

По думите им новото издание не опитва да "напудри и полира до блясък безобразно талантливото и лишено от поза писане на Емине"

За 24 май Институтът за български език при БАН организира кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!"

Кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!" на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН цели да привлече вниманието към огромното значение на образованието и науката (и на грамотността като тяхна предпоставка) за развитието на обществото