Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

„Култура на прехода“: Какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите 30 години?

КРИТИКА НА СЪВРЕМИЕТО И МИНАЛОТО

„Култура на прехода“: Какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите 30 години?

Цикъл лекции на Културния център на СУ, които започват от 27 септември и продължават до 24 април

„Култура на прехода“: Какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите 30 години? - цикъл лекции на Културния център на СУ, които започват от 27 септември и продължават до 24 април (Източник: Културен център СУ)

От началото на прехода през 1989 г. изминаха повече от 30 години. И макар историците да обсъждат края му, в общественото съзнание той се възприема като вечно настояще.

Още Ивайло Знеполски: Изкуството да живееш с идеите

Ивайло Знеполски: Изкуството да живееш с идеите

Време е тези десетилетия, обхванали голяма част от биографиите на няколко поколения, да бъдат погледнати от дистанция. Културният център на СУ, съвместно с екипа на проекта "Преходът след 1989", инициира този разговор със своя цикъл лекции "Култура на прехода".

Те ще анализират не само обществено-политическите събития от периода, но и сложното им отражение в културата и изкуствата, които на свой ред формират представи в публичното въображение.

В 8 лекции от 27 септември до 24 април ще търсим прехода в огледалото на медиите, литературата, театъра, киното, визуалните изкуства и архитектурата с водещи изследователи като Михаил Груев, Орлин Спасов, Ани Бурова, Камелия Николова, Ингеборг Братоева-Даракчиева, Мария Василева, Анета Василева и Александър Кьосев.

Лекциите са предназначени за широка аудитория и целят да предизвикат дискусия - не само върху процесите в самите изкуства, но и върху начините, по които те интерпретират и осмислят прехода.

Контекст и начало ще даде проф. Михаил Груев с първата лекция "Преходът в България и раждането на новата държавно-политическа система" на 27 септември от 18.30 ч. в Театралната зала на СУ.

Историкът и председател на ДА "Архиви" ще направи опит за систематизация на движещите сили на промените в България през 1989-1991 г., на хронологическите граници и интерпретативни рамки на българския преход.

Лекцията ще разгледа разграждането на старите тоталитарни структури и формирането на новата политическа система, от състоянието на обществото в навечерието на промените и наследствата на т.нар. "възродителен процес" до ерозията на двуполюсния модел и възхода на различните популизми. Следете програмата на Културния център за повече информация. Ето и всички лекции от поредицата:

25 октомври 2023,18.30 ч., Театрална зала | Доц. д-р Орлин Спасов: От социализъм към капитализъм: траектории на медиите след 1989 г.
29 ноември 2023, 18.30 ч., Театрална зала | Доц. д-р Ани Бурова: Литературата в контекстите на прехода. Преходът в интерпретациите на литературата
20 декември 2023, 18.30 ч., Театрална зала | Проф. д.н. Камелия Николова: Образи на прехода в новата българска драма
31 януари 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Проф. д-р Ингеборг Братоева-Даракчиева: Образи на прехода в българското игрално кино
28 февруари 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Д-р Мария Василева: В дебрите на прехода - визуалните изкуства в търсене на изход
27 март 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Д-р Анета Василева: ВРЕМЕТО Е НАШЕ? 1990-те на архитектурата: битка с модернизма, гаражна архитектура и мутробарок
24 април 2024, 18.30 ч., Театрална зала | Проф. Александър Кьосев: Непреходната култура и културата на прехода

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

 Всички лекции ще се провеждат присъствено в Театралната зала на СУ (Ректорат, вход откъм бул. "Цар Освободител") от 18.30 ч. Входът е свободен.

Още Американската етнографка Кристен Годси: За социализма, женските движения и секса

Американската етнографка Кристен Годси: За социализма, женските движения и секса

Още Почина кино легенда на грузинското и съветско кино - режисьорът Георгий Шенгелая

Почина кино легенда на грузинското и съветско кино - режисьорът Георгий Шенгелая

Още "Ние сме първи": Съветските плакати на тема Космос

"Ние сме първи": Съветските плакати на тема Космос

Още GES-2 в Москва: От съветска електроцентрала в гигантски арт център

GES-2 в Москва: От съветска електроцентрала в гигантски арт център

 

 

ИЗБРАНО
Коментирай3

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Дейв Егърс пише продължение на книгата си "Очите и невъзможното"

Илюстриран от Шон Харис, новият роман продължава пътешествието на кучето Йоханес, заедно с приятелите му козата Хелене и чайката Бертран

Първи печатни издания на Шекспир се очаква да достигнат цена между 4 и 5 милиона евро

Книгите, в които посмъртно са събрани пиесите на Шекспир, ще бъдат продадени на търг от аукционна къща "Сотбис" в Лондон на 23 май - точно месец след рождения ден на Барда - 23 април

Стихосбирката "Уча се да живея" на унгарския поет Петер Кантор ще бъде представена днес

Унгарският институт "Лист" представя днес стихосбирката на унгарския поет, който е удостоен с наградата "Атила Йожеф" (1994), както и Лавровият венец на Унгария (2007)

Цитати от произведения на Йордан Йовков "пътуват" в автобусите в Добрич на Световния ден на книгата

Инициативата "Преоткрий Йордан Йовков в домашната библиотека" е на Младежки център "Захари Стоянов" - Добрич

Белградски преживелици - събитията са процеси и те не идват на бяло поле

Дългогодишният посланик в Сърбия Георги Димитров представя книга, в която е систематизирал водените в продължение на 7 г. записки в личните си тефтери и дневници

Саркастичните размисли за обществото на Умберто Еко излизат в нова книга

"Кибритчета "Минерва" 1990-2000" обединява текстове, публикувани между 1990 и 2000 г. в легендарната рубрика "Бустина ди Минерва", която Умберто Еко списва в сп. "Еспресо" в продължение на повече от три десетилетия, изявявайки се като ярък публицист, прозорлив анализатор, политически и социален коментатор