Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Христо Карастоянов - разказвач на февруари в Столична библиотека

ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ ПИСАТЕЛИ

Христо Карастоянов - разказвач на февруари в Столична библиотека

Един от големите съвременни български писатели навършва 70 години и на 21 февруари 2020 г. и вечерта преди рождения си ден, ще бъде гост в поредицата "Разказвач на месеца"

Един от големите съвременни български писатели навършва 70 години и на 21 февруари 2020 г. (петък) от 18:30 ч., точно вечерта преди рождения си ден, ще бъде гост в поредицата "Разказвач на месеца" в Литературния клуб на Столична библиотека (пл. "Славейков" № 4).

За него ще говори сладкодумецът Владимир Янев, литературен критик и историк, есеист, поет и белетрист, дългогодишен преподавател в Пловдивския университет. Ако искате да пиете словото на Христо Карастоянов направо от извора, да си купите негови книги с отстъпка и да го поздравите за юбилея му - заповядайте!

Христо Тодоров Карастоянов е роден на 22 февруари 1950 г. в Тополовград. Работил е като редактор във вестници, като драматург и директор на Държавния куклен театър в Ямбол и др. Сега е пенсионер. Негово е откритието, че светът е малък, но Ямбол е голям.

Завършил е Пловдивския университет, специалност български език и литература. През 1981 г. дебютира с белетристичния сборник "Пропукан асфалт", отличен с награда на празниците за дебютна литература "Южна пролет" в Хасково (1982). Романът му "Аутопия: другият път към ада" беше един от петте нови български романа, номинирани в първото издание на конкурса на фондация "Вик" (2003). Печелил е наградата на Корпорация "Развитие" за непубликуван роман ("Смъртта е за предпочитане"), наградата на СБП за документалистика, ("Записки по исторически наивизъм"), наградата "Златен ланец" за разказ на годината в конкурса на вестник "Труд", наградата "Чудомир" за хумористичен разказ и др.

През 2012 г. в берлинското издателство "Дитрих" излезе трилогията му "Кукувича прежда" (Teufelszwirn, Roman in drei Büchern, Dittrich Verlag GmbH), а през декември същата година романът "Името" му донесе и наградата "Хеликон". Същата награда спечели и романът "Една и съща нощ" (2014), по мотивите му беше създаден спектакълът "Гео" в Народния театър "Иван Вазов", с режисьор Иван Добчев. "Една и съща нощ" спечели и наградата "Дъбът на Пенчо" за 2014 г., а също и националната литературна награда "Елиас Канети", 2015. През 2018 г. книгата беше публикувана в САЩ в превод на Изидора Анжел (The Same Night Awaits Us All, Open Letter Books, University of Rochester, 2018).

Текстове на Карастоянов са включвани в различни антологии у нас и в чужбина.

По негови разкази е заснет игрален филм: "Следвай ме" (2003) на режисьора Дочо Боджаков.

Известен е и като публицист - негови статии са публикувани в много български политически и литературни вестници и списания. Женен, има син и внуци. Живее в Ямбол.

Още Изложба "Нашенци" и първи издания на Чудомир в Столична библиотека

Изложба "Нашенци" и първи издания на Чудомир в Столична библиотека

Още Организират паметна вечер, посветена на Леда Милева,  в Столична библиотека

Организират паметна вечер, посветена на Леда Милева, в Столична библиотека

Още Елин Рахнев - Поет на месец януари в Столична библиотека

Елин Рахнев - Поет на месец януари в Столична библиотека

Още Столична библиотека извади от хранилището си "арестувани" книги

Столична библиотека извади от хранилището си "арестувани" книги

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

100 години Труман Капоти и нестихващия стремеж към свободата (откъс)

"Закуска в Тифани" е един от най-емблематичните романи на Капоти, той сега излиза в ново издание

Първи издания на всички книги на Джейн Остин се изложени в дома й

Първи издания на всички книги на Джейн Остин бяха изложени в дома на писателката в Хемпшър, съобщи "Гардиън", цитиран от БТА.

Рабат ще бъде Световна столица на книгата през 2026 г.

Столицата на Мароко има ангажимент към развитието на литературата, обучението на жените и младежите чрез четене и борбата с неграмотността, особено сред някои от общностите, живеещи на територията на страната

Нобеловите награди за литература в цифри и имена

Двама души се отказват да получат Нобеловата награда за литература - руският писател Борис Пастернак през 1958 г. и френският философ Жан-Пол Сартър - през 1964 г.

Ще бъде ли тазгодишната Нобелова награда за литература признание за незападен автор?

Лауреатът на Нобеловата награда за литература за 2024 г. ще бъде обявен днес

С дискусия върху книгите на Серхий Плохий започна "Фестивал за европейска солидарност"

Това са "Руско-украинската война", "Портите на Европа - история на Украйна" и "Изгубено царство. История на руския национализъм от Иван ІІІ Велики до Владимир Путин"