Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Столична библиотека извади от хранилището си "арестувани" книги

НАЦИОНАЛНО БОГАТСТВО

Столична библиотека извади от хранилището си "арестувани" книги

Някои от тях са били иззети при обиски на полицията

Книги на дисидента Георги Марков /Снимка: Авторката/

В Мраморното фоайе на Столична библиотека бе открита документалната изложба "Съдбата на книгите". Събитието е по повод 90-годишнината на библиотеката. В изложбата са представени "арестувани", инкриминирани и спасени книги от фондовете на Столична библиотека. 

Снимка: Авторката

Как са попаднали и са били съхранени в библиотеката тези книги, част от които са били забранени по политически причини в хода на историята ни?

Книжното богатство е било опазено, благодарение на това, че във фондовете на Столична библиотека "са чакали времето си", книги от библиотеките на Пенка Шишманова (съпруга на Димитър Шишманов), от книжните архиви на Васил Пундев, Орлин Василев, Никола Балабанов, Кирил Христов, Иван Денкоглу и др.

Снимка: Столична библиотека

В експозицията има и книги, дарени от библиотеката на Дирекцията на полицията - издания, иззети при обиски.

Снимка: Авторката

Могат да се видят книги на Георги Марков, редки исторически книги, малко известни издания на поетите Пейо Яворов и Кирил Христов.

Столична библиотека изготви и специално издание, с което ознаменува 90-годишнината си и 140-годишнината от Освобождението на София, с книгата "Моята София. Спомени от съвременниците", съставена на базата на дигитализираната версия на сп. "Сердика" (1937-1952).

Подбрани са малко познати спомени, публикувани в списанието, за времето преди Освобождението до 50-те години на миналия век.

Корица на книгата

Статиите са представени с факсимилета, придружени с кратки обяснителни бележки за авторите, сред които са Стефан Бобчев, Йордан Венедиков, Димитър Шишманов, Христо Бръзицов, Орлин Василев, Боне Хаджибонев, генералите Николский и Моссолов. Поместени са и стихотворения, посветени на София, от Кирил Христов, Елисавета Багряна и Асен Разцветников.

Снимка: Столична библиотека

Друга експозиция - "Национално биенале на илюстрацията", съвместно със сайта "Българска илюстрация", отбелязва 50-годишнината от първата национална изложба на българската илюстрация през 1968 г., в която тогава участват едни от най-известните художници-илюстратори, сред които Борислав Стоев, Евгени Босяцки, Любен Зидаров, Иван Кирков и много други.

Снимка: Авторката

Снимка: Авторката

Снимка: Авторката

Снимка: Авторката

Снимка: Авторката

Снимка: Авторката

Снимка: Авторката

Еми МАРИЯНСКА 

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Световноизвестният художник Кантен Гребан за първи път рисува за българските читатели

Неповторимата илюстрация на издателство "Дъбови листа" ще бъде показана на предстоящия Пролетен панаир на книгата

Френският драматург Пенда Диуф е почетен председател на журито на "Изборът на награда "Гонкур" в България"

Общо 56 ученици и студенти, обединени в осем екипа, ще изберат своя роман фаворит

Салман Рушди издаде новата си книга "Нож"

В много отношения "Нож" е толкова забележителна с духа, който споделя с другите книги на Салман Рушди, колкото и с откровените и ужасяващи описания на нападението, което едновременно е променило и не е променило живота му

Над 4000 книги, заграбени от берлинската Еврейска равинска семинария, са открити в Прага

Книгите произхождат от колекцията на Висшия институт за еврейски изследвания в Берлин, който е закрит и разграбен от нацистите през 1942 г.

"Неразделните" от Симон дьо Бовоар за първи път на български (откъс)

В известен смисъл тази творба е ключ към цялостното творчество на голямата френска писателка

Джоан Роулинг разкритикува актьори от филмите за Хари Потър заради подкрепата им за смяната на пола

Писателката критикува Даниъл Радклиф и Ема Уотсън за това, че използваха различни платформи, за да приветстват транссексуалните.