ФРЕНСКИ ТРИЛЪР
Четирима френски писатели гостуват в България за "Нощ на четенето"
По думите на организаторите предстоящото издание на "Нощ на четенето" е с фокус върху майсторите на френския трилър.
Редактор : Impressio / 354 Прочита 0 Коментара

Четирима френски писатели гостуват в България за "Нощ на четенето", която ще бъде на 19 и 20 януари 2024 г. Това са Мишел Бюси, Жером Лубри, Бернар Миние и Франк Тилие, съобщават организаторите от Френския институт в София и издателство "Ентусиаст".
По думите им предстоящото издание на "Нощ на четенето" е с фокус върху майсторите на френския трилър.
С четиримата писатели Мишел Бюси, Жером Лубри, Бернар Миние и Франк Тилие българските читатели могат да се срещнат на 19 януари във Френския институт в София, както и на 20 януари в книжния център "Гринуич".
Мишел Бюси, Жером Лубри, Бербар Миние и Франк Тилие заемат първите места в класациите за най-четени автори на трилъри във Франция.
Книгите им са превеждани на десетки езици, като само в родината им са продадени в общ тираж от над 10 милиона екземпляра, а в целият свят надминават 25 милиона бройки. Техните сюжети са особено реалистични, драматични и мрачни.

Излиза ново издание на „Ние и другите“ от българо-френския философ и литературовед Цветан Тодоров
Носители са на редица престижни литературни награди като Prix Cognac, Silver Plume Libre, Prix Saint-Exupéry и др. Страховитите и напрегнати истории, които създават, често са обект на интерес за киноиндустрията във Франция и някои от тях са адаптирани за малкия и големия екран.
На български език до момента са преведени заглавията "Без теб", "Черните лилии", "Мама греши" и "Нищо не може да те заличи" от Мишел Бюси; "Леден гамбит" и "Око в нощта" от Бернар Миние; "Тайните убежища" и "Глава 12" от Жером Лубри и "Имало едно време... два пъти" и "Недовършеният ръкопис" от Франк Тилие.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Отново на 20 януари е предвидено авторите да разговарят с академичната общност, преводачи и писатели в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
В рамките на първия ден от програмата на "Нощ на четенето" има ателие с участието на ученици и преподаватели от езикови гимназии и студенти от Нов български университет, ателие за четене за деца от шест до 10-годишна възраст.
По-късно същата вечер във Френския институт прожектират филма "Артюр Рамбо" на режисьора Лоран Канте.
"Нощ на четенето" се състои за първи път през 2017 г. във Франция по инициатива на Министерството на културата в страната.
Това събитие акцентира върху всички форми на четенето в библиотеките, медиатеките, книжарниците и останалите структури, работещи в тази област. Отварянето на тези обществени места през нощта и в неделя помага да се засилят връзките между образователната система и останалите институции в сферата.
В България "Нощ на четенето" се провежда от 2023 г.

Соня Йончева представи за първи път концерта Коледа във Версай в кралския параклис на прочутия френски дворец
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.