Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Алкохолна археология" или как са се напивали предците ни

В ДРЕВНОСТТА

"Алкохолна археология" или как са се напивали предците ни

В "Древните напитки: Преоткрити и пресъздадени" д-р Патрик Макгавърн смело търси съществената роля на алкохола за речта, изкуството, музиката, религията

"Триумфалната процесия на Бакхус" (ок. 1536) на Мартен ван Хемскерк

Новата книга на д-р Патрик Макгавърн разкрива по увлекателен начин как и с какво са се напивали нашите предци и ролята на опиянението при появата на речта, изкуството и религията, пише в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.

В изданието "Древните напитки: Преоткрити и пресъздадени" специалистът по "алкохолна археология" ни връща към палеолита. Именно тогава според неговите изследвания е станало първото напиване.

д-р Патрик Макгавърн

Още

Кой е тайният музей на еротичното изкуство в Неапол?

Кой е тайният музей на еротичното изкуство в Неапол?

Според смелото предположение на Макгавърн, хората са се ориентирали към земеделието не заради зърнените култури като храна, а за да се напиват с тях, когато ферментират. Анализирайки остатъците в съдържанието на древни глинени съдове, американският специалист е успял да възстанови някои стародавни бири и вина, които са били изгубени за историята.

Една от пресъздадените от него напитки се нарича "Докосването на Мидас" и е била открита в погребение в Турция, датиращо от 700 години преди Христа.

Задачата на "алкохолните археолози" е доста тежка, тъй като спиртните напитки лесно се изпаряват с времето. Засега най-древните следи от алкохолна напитка, открита в съд, датират отпреди 9000 години.

Скулптура на Бог Дионис (Снимка: Shutterstock)

Макгавърн изтъква, че алкохолът е играл важна роля в общуването на нашите най-древни предци, тъй като е променял поведението им, свалял е задръжките им и ги е водел към преживявания с променено съзнание. Така се е развила речта, изкуството, музиката, религията.

Пир - Фреска от Помпей, I век

Според неговата теория нарасналите нужди от зърнени култури за направата на бира е предизвикала уседналостта при хората.

Скулптура на Бог Дионис (Снимка: Shutterstock)

Още

Земни "портали" към други измерения

Земни "портали" към други измерения

Народът мапуче, обитавал земите на Чили, правел силна алкохолна напитка от картофи още преди 13 хиляди години. Палмовото вино било популярно в Африка и Азия преди 16 хиляди години.

Северният грог бил известен още от бронзовата епоха по земите на Швеция и Дания. Следи от него били открити в датски съд, положен в гроба на жена, облечена в кожи и вълнени дрехи преди 3 500 години. Едни от най-древните вина изглежда са пиели грузинците преди 8000 години, пише авторът.

д-р Патрик Макгавърн

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

"Бди над нея" от Жан-Батист Андреа е носителят на "Изборът на награда "Гонкур" в България"

Конкурсът "Изборът на наградата "Гонкур" в България" има за цел да популяризира съвременната френскоезична литература в страната

"Сингулярност" от Балсам Карам - новият литературен глас на Швеция (откъс)

В неназован крайбрежен град майка на семейство, избягало от война в неназована страна, търси изчезналата си дъщеря

Георги Господинов и Анджела Родел са сред носителите на наградите "Рицар на книгата" за 2023 г.

"Рицарите на книгата са преди всичко донкихоти. Мисля, че те и двамата точно в този смисъл биха разбрали и приели наградата" , каза Биляна Курташева, която прие призовете от името на Господинов и Родел

Световноизвестният художник Кантен Гребан за първи път рисува за българските читатели

Неповторимата илюстрация на издателство "Дъбови листа" ще бъде показана на предстоящия Пролетен панаир на книгата

Френският драматург Пенда Диуф е почетен председател на журито на "Изборът на награда "Гонкур" в България"

Общо 56 ученици и студенти, обединени в осем екипа, ще изберат своя роман фаворит

Салман Рушди издаде новата си книга "Нож"

В много отношения "Нож" е толкова забележителна с духа, който споделя с другите книги на Салман Рушди, колкото и с откровените и ужасяващи описания на нападението, което едновременно е променило и не е променило живота му