Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Всяко от яйцата "Фаберже" крие изненада

ДАР БОЖИ

Всяко от яйцата "Фаберже" крие изненада

Революцията от 1917-а национализира императорската колекция и прогонва ювелира от Русия

Произведенията на Петер Карл Фаберже остават ненадминат връх в световното ювелирно изкуство. Те са признати за скъпоценности, наравно с най-високия клас произведения на изобразителното изкуство. Богатата орнаментика на тези специфични творби с яйцевидна форма, украсени със скъпоценни камъни и благородни метали, ги прави все по-скъпи във времето творби с колекционерска стойност.

Още

"Бащата на яйцето" - Петер Карл Фаберже умира в изгнание

"Бащата на яйцето" - Петер Карл Фаберже умира в изгнание

Първите яйца на Фаберже са произведени в периода между 1885 и 1917 година - годината на Октомврийската революция в Русия. Както е известно, първото ювелирно произведение е изработено за руския цар Александър III, като великденски подарък за съпругата му - императрица Мария Федоровна.

Руското императорско семейство, 1913 г. /Снимка: WikimediaCommons Public Domain/

То има скрита тайна: под бялата емайлирана "обвивка" се разкрива златна кокошка, която също се отваря, за да разкрие миниатюрна диамантна реплика на императорската корона с рубинена висулка.

Императрицата била толкова възхитена от подаръка, че Александър III назначил Фаберже за "златар на специално разположение към императорския двор".

“Lilies of the Valley” egg, 1898 г. /Снимка: WikimediaCommons/

Към Фаберже бил назначен цял екип от майстори-занаятчии, които да работят по проектите му. Имперските великденски яйца стават все по-сложни и богато украсени. Всяко следващо яйце било уникално и разбира се - с изненада.

First “Hen” egg, 1885 г. /Снимка: WikimediaCommons/

Някои от най-известните яйца на Fabergé включват диамантена решетка, която обгръща фигурка на малък слон, изработен от слонова кост и покрит със скъпоценни камъни.

Вътрешността на яйцето на Гатчинския дворец разкрива миниатюрна златна реплика на двореца в Гатчина, а много от яйцата са украсени и с малки портрети на императорското семейство.

“Third Imperial” egg, 1887 г. /Снимка: WikimediaCommons/

Някои от яйца на Фаберже от руския период са били предназначени за отбелязване на важни хора или събития: например "Орденът на Свети Георги" е било направено по време на Първата световна война.

Още

Голямата любов на Фаберже била международна шпионка

Голямата любов на Фаберже била международна шпионка

След смъртта на Александър III, на 1 ноември 1894 г., неговият син Николай II продължава да колекционира яйца на Фаберже, както и да спазва традицията майка му да получава своя великденски подарък.

Фаберже се прочува в цял свят, тъй като руският император раздава творбите му като подаръци на важни световни личности. Един от тях е Ротшилд.

Fabergé Egg History “Memory of Azov” egg, 1891 г. / Снимка: WikimediaCommons/

Подаръци за важни хора по света започнали да поръчват на Фаберже и руски благородници със световна известност, като княз Юсупов и Александър Келч.

Когато след революцията през 1917 г. е свалено управлението на Романов, и императорското семейство е екзекутирано, остава... императорската колекция на Фаберже, създадена от майстора-ювелир между 1885-а и 1916-а година. Тя е национализирана.

Самият Карл Фаберже и семейството му напускат Русия.

Еми МАРИЯНСКА 

Снимки: https://commons.wikimedia.org    https://mymodernmet.com

Още

Руски художник прави кукли "мини Тюсо"

Руски художник прави кукли "мини Тюсо"

Още

Руски художник очарова Запада със селски пейзажи

Руски художник очарова Запада със селски пейзажи

 

 

 

 

 

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Картината "Свободата води народа на Дьолакроа " разкрива истинския си блясък в Лувъра

"Досега богатството на хроматичната наситеност беше загубено… под жълтеникавите слоеве", казва Алар, който наблюдава метаморфозата на картината

Експерти: Не бива да се бърза с реставрацията на изгорялата сграда на борсата в Копенхаген

Кметът на Копенхаген Софи Хесторп Андерсен ще посети Париж този уикенд, за да проучи как е била възстановена катедралата "Нотр Дам"

Фотографът Rafał Milach идва в България за втория уъркшоп от поредицата на BECA х Magnum Photos

Фотографиите му са били излагани в множество самостоятелни и групови изложби по света и са част от колекциите на MoMA Варшава, Центъра за съвременно изкуство в Полша и други международни институции. Носител е на редица престижни награди, сред които World Press Photo в категория Arts and Entertainment

Комисарят на българския павилион Надежда Джакова - на специална среща с Папа Франциск във Венеция

Това е исторически момент за римокатолическия свят, защото папа Франциск е първият папа, посетил Венецианското биенале

"Следи": Плевенският график Емил Иванов подреди изложба с творби върху изработена от него хартия

Експозицията може да бъде разгледана до 9 май в Камерната зала на Художествена галерия "Илия Бешков"

Колекции за колекционери в Галерия "Арте"

Изложбата ще продължи до 11 май 2024 г.