Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Голямата любов на Фаберже била международна шпионка

ЗНАМЕНИТОСТИ

Голямата любов на Фаберже била международна шпионка

Навършиха се 171 години от рождението на най-известния ювелир в света

16 април 2014 г. Третото императорско великденско яйце на Фаберже, изложено в Лондон. Това рядко бижу, направено за руското царско семейство, се оценява на десетки милиони долари. (Снимка: Peter Macdiarmid/Getty Images)

Прочутият ювелир Карл Фаберже е роден на 30 май преди 171 години, но славата му ще бъде вечна, защото произведенията, създадени от него, са признати за връх на ювелирното изкуство. Знаменитата колекция от пасхални яйца на Фаберже няма аналог в света. Те се превръщат в незаменим подарък за много кралски особи, а впоследствие будят специален интерес от страна на музеи и частни колекционери.

За Фаберже се знае много, от гледна точка на неговото удивително майсторство като ювелир, но малко хора знаят, че въпреки огромната си слава той не умира спокоен. Последните му дни са вгорчени от раздялата му с неговата голяма любов, която се оказва... международна шпионка, заточена в Сибир.

През 1902 г. Карл Фаберже се запознава в Париж с 21-годишна певица в долен клас заведение. Тогава той е на 56, улегнал съпруг с четири деца, но буквално лудва по младата Йоана-Амалия Крибел. Съпругата на Фаберже - Августа, научила за връзката му, но нямала намерение да се развежда със знаменития си съпруг. Жената оставила мъжа си да се "наиграе", като смятала, че това ще трае кратко. Но, не станало така. Фаберже, до края на живота си, е влюбен в Йоана-Амалия, въперки че тя едва не му коства заточение.

Фаберже и съпругата му Августа

Срещите на двамата влюбени стават все по-чести и предимно, докато Фаберже договарял поръчки в Европа. Т.е., по 3-4 месеца в годината били заедно. В останалото време, когато ювелирът се еприбирал при семейството си, продължавал да поддържа любовницата си с подаръци и воайажи в чужбина.

Карл Фаберже

Йоанна-Амалия е чехкиня, чиито родители емигрират първо във Франция, а после в Австрия. След като Фаберже й подсигурява охолен начин на живот, тя започнала често да пътува при роднините си - ту в Австрия, ту в Чехия. По едно време започва работа в среден клас заведение в Русия, под името "Аквариум". Именно там я вербуват за шпионка на австрийското разузнаване за Русия, но има подозрения, че е била двоен, и дори троен агент.

Изящните пасхални яйца са скъпи произведения на изкуството

През 1911 г. Йоана-Амалия внезапно се омъжва за 75-годишния княз Караман Цицианов. На Фаберже обяснява, че това е фиктивен брак, който няма да попречи на връзката им - обратното, ще им служи за параван, тя по-често да го посещава в Петербург.

Едно от прочутите яйца на ювелира

По време на Първата световна война авантюристката заминава за Италия, а после през Сърбия се озовава в България, откъдето моли Фаберже да я изтегли в Русия. По онова време самият Фаберже има проблеми, понеже роднините му французи са преселници в Германия и в Русия ги смятат за немци. Самият Фаберже за известно време бил председател на Немското общество в Санкт-Петербург и по тази линия, отношението към него е полувраждебно. Ако нещо го е спасило да не бъде нарочен и да пострада, то това била близостта му с императорското семейство и това, че изтеглил всичките си задгранични пари и ги внесъл в руски банки.

Фаберже, съпругата му и един от синовете им

Така или иначе, вероятно с помощта на Фаберже, през пролетта на 1915 г. Йоана-Амалия пристига в Петроград и се настанява в хотел "Европейска". Властите веднага назначавт специалното й наблюдение. Съществува документ, от който научаваме, че княгиня Цицианова има второ - шпионско име - Нина Баркис. Ето какво още пише в документа: "Римокатолическо вероизповедание, често пътува до Финландия, владее руски, английски, френски и немски език, хитра и обиграна жена. Понастоящем е близка приятелка на фабриканта-ювелир Карл Фаберже. Съществуват подозрения, че техните срещи имат характера на специална конспирация. Цицианова е шпионка."

Достоверността на този документ се потвърждава от факта, че Карл Фаберже наистина е бил привикан на разпит за връзките си с княгиня Цицианова /Нина Баркис/. Той, разбира се, дава гаранции за надеждността на любовницата си. В действителност руснаците са разполагали само с косвени улики за шпионската дейност на Йоана-Амалия, но присъствието й в живота на Фаберже, не работи в негова полза. Името на ювелира попада в списъка на неблагонадеждните граждани, заради връзката му с международна шпионка. През 1916 г. Йоана-Амалия е заточена в Сибир и повече никой не чува нищо за нея. Няма и запазена нейна фотография.

През 1920 г. Фаберже умира, без да знае нищо за жената, която е неговата последна, голяма и опасна любов.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Повече от 6000 антики и произведения на изкуството, станали обект на трафик, са заловени в Европа

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро

Жертвите в Помпей се дължат не само на вулкана Везувий, но и на земетресение

От десетилетия учените спорят дали сеизмичната активност е възникнала по време на изригването на Везувий преди близо 2000 години или непосредствено преди това

Проучват южната стена на крепостта Кастра Мартис в Кула

В момента се открива нейният цокъл и началото на ходовото ниво от IV век - времето през което стената е изградена

Започва новият сезон на археологически проучвания и реставрационни дейности на тракийския укрепен град Хелис

Разкриването в дълбочина на Вътрешната крепостна стена бе акцент в проучванията на тракийския укрепен град Хелис в Археологическия резерват "Сборяново" през изминалия археологически сезон

В Пловдив откриха каменен фрагмент от античен надпис от времето на император Септимий Север (193 - 211 г.)

Фрагментът е намерен при археологически наблюдения, предхождащи строителни дейности в частен имот, разположен на територията на Трихълмието

Средновековен сребърен пръстен със златен обков бе открит в крепостта Кокалянски Урвич

Оекипа допускат хипотезата, че пръстенът е принадлежал на аристократ живял през втората половина на XIV век