Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Бащата на яйцето" - Петер Карл Фаберже умира в изгнание

МАЙСТОРИ

"Бащата на яйцето" - Петер Карл Фаберже умира в изгнание

Няколко от 68-те яйца на Фаберже изчезват мистериозно

Peter Carl Fabergé, по рождение - Карл Густавович Фаберже, е един от най-прочутите ювелири на всички времена, станал известен с т.нар. яйца на Фаберже. Роден е през 1846 г. в Санкт Петербург, като "руснак с европейски корени". Баща му - Густав Фаберже, е естонец, емигрант от Франция, а майка му - Шарлот, е датчанка. Петер израства в царска Русия, Италия, Франция, Германия и Великобритания, където получава своето образование, и умира през 1920 г. в Лозана, Швейцария. След Октомврийската революция великият ювелир престава да работи с думите: "Всичко свърши!" 

Фаберже наследява работилницата на баща си през 1870 г. и става изключително популярен в цяла Еропа с ювелирните си творения, изработени от злато и сребро, малахит, топаз, лазурит, кристал и десетки други материали. В родината си бива титулуван "ювелир на Негово Императорского Величество и ювелир на Императорския Ермитаж".

През 1885 г. император Александър III поръчва на ателието на Фаберже едно декоративно великденско яйце, като подарък за своята съпруга. Така започва историята с яйцата на Фаберже.

1913 г. Яйцето в чест на 300-годишнината на Романови

Ювелирът изработил едно след друго 10 яйца за цар Александър III, който до смъртта си през 1894 г., всяка година по традиция подарявал по едно на жена си Мария Фьодоровна. Традицията продължил и наследникът му - цар Николай II, за когото Фаберже изработил 44 яйца.

1908 г. Яйцето "Александровски дворец"

От общо 54-те яйца за руския императорски двор, до днес са запазени 45. Съхранено е и едно от двете яйца на Фаберже, които той не завършва, заради избухналата Октомврийска револяция през 1917 г. Тя слага край на славната кариера на Фаберже. Майсторът продава своите дялове от фирмата на сътрудниците си и напуска Русия. Умира в изгнание.

Петер Карл Фаберже

Яйцата на Фаберже са общо 68 на брой, и са изработени в периода 1885 - 1917 г. 52 от тях са представени като великденски яйца. 7 са поръчка на московската фамилия Келч.

Сегашната стойност на тези уникални ювелирни произведения е десетки милиони долари.

Ювелирни изделия на Фаберже, предавани по наследство, или закупени за частни колекции, има не само в Русия, но и във Великобритания, Дания, Гърция и България.

1903 г. Яйцето "Петър Велики"

След Октомврийската революция, която прогонва Фаберже от Русия, става едно чудовищно разграбване на императорските съкровища и църквите - сред множеството корони, диадеми със скъпоценни камъни и други бижута, били и яйцата на Фаберже. През 1925 г. част от т.нар. Елмазен фонд на СССР, била продадена на английския антиквар Норман Вейс. През 1928 г. от Елмазния фонд били отписани като "малоценни" 7 яйца на Фаберже, сред които едно от най-изящните - яйцето "Паун".

Яйцето "Паун"

Самият паун бил механически - птицата можела да повдига опашката си и дори да ходи. С мистерия е обвито яйцето-несесер. За последен път то е видяно в бижутериен магазин в Лондон през 1949 г. Според слухове, тогава то било продадено за 1250 долара, а сегашната му стойност е не по-малко от 30 милиона.

"Наполеоновото яйце"

Едно от яйцата пък било закупено от американец, който не знаел, че това е яйце на Фаберже и научил това едва когато тръгнал да го продава. След експертизата се оказало, че това е едно от "изгубените" пасхални яйца на руския императорски двор.

Британската кралска фамилия притежава три императорски пасхални яйца и много голяма колекция от други изделия на Фаберже. Според експерти, великият бижутер е автор на над 200 000 ювелирни изделия. В момента произведения на Фаберже струват на пазара от 8 000 до 600 000 долара.

Гробът на Фаберже в Лозана

Еми МАРИЯНСКА

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Графика от Япония" във Варненската художествена галерия

От 26 юли до 21 август 2024 г. ще бъдат показани произведения, свързани с Международното биенале на графиката - Варна

Вежди Рашидов за колекцията си: Не можем да говорим за големите майстори на съвремието, без образците на старите

"Изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е "сложна закачка", защото много от картините имат свой собствен живот", каза още скулпторът на откриването на изложбата "Западноевропейско изкуство XVII – XIX век" в галерия Vejdi

Руски музей е обвинен в "нацистка пропаганда" заради картина на беларуски художник

Музеят Ерарта има най-голямата колекция на съвременно изкуство в Русия

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Без кръвни връзки" от Боряна Петкова

Откриването е на 25 юли, четвъртък, 18.30 часа в САМСИ (Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство)

Украинският график Константин Калинович представя "Моята зимна градина"

Експозицията ще бъде на разположение на жители и гости на морската столица до 13-ти август в ЗАЛА 1 на галерия Ларго, както и онлайн