БЪЛГАРСКА АРХЕОЛОГИЯ
Impressio представя: Археологическите открития у нас на 2018-а
Пирамидалната гробница на Малтепе, мраморната статуя на Хераклея Синтика, съкровището от Калиакра и най-старият непокътнат кораб в света, намерен на дъното на Черно море
Редактор : Impressio / 4542 Прочита 0 Коментара

България изпраща година, богата на археологически открития.
Ето какъв е изборът на Impressio за 2018 година:
Пирамидалната гробница в могилата Малтепе край с. Маноле
На 25 юли 2018 г. до Пловдив беше открита монументална гробница от Римската епоха. Тя е с формата на пирамида и е висока 22 метра. Археологическите разкопки на могилата Малтепе, които се ръководят от доц. Костадин Кисьов - директор на Регионалния археологически музей в Пловдив започнаха преди две години. Разкритата гробница е величествена и в горната си част, където е най-тясна е с размери 7 на 7 метра, като всеки следващ сектор се разширява надолу и стига до 12 на 12 метра в основата на могилата.
Върху разрушения от иманярските набези покрив на пирамидата, археолозите са открили огромни мраморни блокове, тежащи по половин тон, най-вероятно част от постамент, върху който е била разположена статуя на върха.
Гробницата до село Маноле е по-мащабна дори от съкровищницата на Атрей, вградена в хълма Панагия до Микена, която е сочена за най-висока в света, с височина от 14 метра. Само мавзолеят на Октавиан Август в Рим се извисява на цели 42 метра.
Могилата Малтепе с гробницата, с. Маноле (Снимка: Николай Шаранков)
____________________________________
Предполага се, че в огромната тракийска гробница, която е най-голямата на Балканския полуостров, е погребан човек с много висок ранг и сан - вероятно от царско семейство, но кой е той - тепърва ще се установи.
Дотук материалите от разкопките сочат към III век, така че и хипотезите са за властник от същия период. А сред тях изпъква една - защото е подкрепена от солиден изворов материал и я защитава един от най-добрите български епиграфи Николай Шаранков (СУ "Св. Климент Охридски"). Неговите заключения са, че ако гробницата с архитектурни паралели в Сирия е императорска (каквато изглежда), най-вероятно е издигната за Филип I Араб (244-249 г. )
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Епиграфът Николай Шаранков (СУ "Св. Климент Охридски") пред платформата Archaeologia Bulgarica
Могилата Малтепе е регистрирана и описана за първи път от Карел Шкорпил в края на XIX век.
Мраморната статуя на Хераклея Синтика
В края на август при разкопките в античния град Хераклея Синтика край с. Рупите, Петричко бяха намерени мраморна статуя и няколко надписа с висока археологическа стойност. Статуята е без глава, но до левия крак на облеченото в тога мъжко тяло е изваяна кутия за папируси - за да е ясно, че става дума за магистрат на висока позиция. Мраморната статуя е била положена внимателно в легнало положение, под стълбището на форума на античния град, а датировката е от I-II век.
Археологическите разкопки на Хераклея Синтика се ръководят от доц. Людмил Вагалински, досегашен директор на НАИМ.
Античният град е основан във втората половина на IV в.пр.Хр. и е издигнат от Филип II или от неговия син Александър III Велики, като се е развивал успешно около 800 години - докъм края на IV в.сл.Хр.
______________________________________
Съкровището от крепостта Калиакра
Съкровището от Калиакра (Снимка: НИМ)
Екип от археолози, под ръководството на доц. Д-р Бони Петрунова - директор на НИМ откри в ранната сутрин на 17 август 2018 г. едно глинено гърне с необикновено съдържание. Богатото съкровище от златни и сребърни накити и монети е намерено под подовото покритие на помещение, опожарено в края на XIV в., разположено на крепостта Калиакра.

Директорът на НИМ доц. Бони Петрунова: Живеем в Третото царство, защото нашият монарх не е детрониран
Съкровището съдържа 957 предмета, от които 873 сребърни и 28 златни монети, 11 апликации и катарами, 28 сребърни и бронзови копчета, 11 златни обеци, два пръстена, от които един златен и четири мъниста от скъпоценни камъни и злато.
Калиакра е била столица на една от българските държави - тази на Добротица. Той е една изключителна интересна фигура, който в нашето късно Средновековие, създава силен флот, като съюзник на венецианците срещу генуезците.
Ценните експонати от съкровището от Калиакра са реставрирани и консервирани и са представени в рамките на тематичната изложба "Археологическите открития на Националния исторически музей". Обекти, съкровища и проучватели през 2018 г."
Най-старият непокътнат кораб в света, намерен на дъното на Черно море - в българската акватория
Мачтата, руля и греблата на 23-метровия кораб са открити на 2097 метра дълбочина. За него се смята, че е търговски и е от древна Гърция. Учените смятат, че липсата на кислород на тази дълбочина е съхранила кораба.
Ценната находка е част от проучванията на българо-британския "Морски археологически проект Черно море" (Мaritime Аrchaeology Рroject Black Sea) - дългосрочен проект, който беше осъществен от 2015 до 2018 в българската акватория на Черно море. Проектът беше финансиран от частен британски донор чрез "Фондация за експедиции и образование", Великобритания. Проучванията се реализират по договор между Центъра за подводна археология, Созопол и Центъра за морска археология на Университета Саутхемптън в сътрудничество с Националния археологически институт с музей, БАН, Университета на Кънектикът, САЩ и Университет Сьодертьорн, Швеция.
Ръководители на проекта са проф. Джон Адамс - директор на Центъра за морска археология в Университета Саутхемптън във Великобритания и от българска страна - досегашния директор на НАИМ доц. д-р Людмил Вагалински.
По време на три годишната подводна археологическа експедиция са открити над 60 кораба.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.