МОРСКИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОЕКТ "BLACK SEA MAP"
Изгубените светове в дълбините на Черно море
Archaeologia Bulgarica направи видео заснемане как работят археолозите от Центъра за подводни проучвания в Созопол
Редактор : Impressio / 27 ноември 2018 / 13:28 3893 Прочита 0 Коментара
Какво ли е да се потопиш в Черно море през ноември? На този въпрос биха могли да отговорят археолозите от Центъра за подводни проучвания в Созопол, които тъкмо приключват сезона след серия гмуркания в ледената вода заради изследване на укрепителната система на антична Месамбрия. Пред екипа на Archaeologia Bulgarica директорът на Центъра д-р Калин Димитров разказа и за резултатите от проучванията в устието на Ропотамо, където тази година под вода бяха открити следи от селище от ранната бронзова епоха. Заснети са и интересни кадри на новия кораб "Христина", построен за археологическа работа в българската акватория в Черно море.
Още един филм на тема подводна археология ще бъде показан само на 27 ноември в НАИМ пред журналисти, специалисти и участници в най-мащабния морски проект в света Black Sea MAP (2015 -2018 г.), по който беше картирана площ от над 1200 кв. км и бяха проучени 61 корабокрушения от всички исторически епохи на дълбочини между 80 и 2100 м. Прожекцията на Lost worlds. Deep into the Black sea ("Изгубени светове. В дълбините на Черно море") е част от "морската" седмица в НАИМ, посветена на Black Sea MAP и на подробния отчет за свършеното по него от Центъра за подводна археология в Созопол и Центъра за морска археология на Университета Саутхемптън в сътрудничество с НАИМ - БАН, с Университета на Кънектикът, САЩ и Университета Сьодертьорн, Швеция.
Морски археологически проект Черно море 2015 - 2018
"Морски археологически проект Черно море" (Мaritime Аrchaeology Рroject Black Sea) е дългосрочен проект, който се осъществява от 2015 до 2018 в българската акватория на Черно море. Проектът се финансира от частен британски донор чрез "Фондация за експедиции и образование", Великобритания. Проучванията се реализират по договор между Центъра за подводна археология, Созопол и Центъра за морска археология на Университета Саутхемптън в сътрудничество с Националния археологически институт с музей, БАН, Университета на Кънектикът, САЩ и Университет Сьодертьорн, Швеция.
Ръководители на проекта са проф. Джон Адамс - директор на Центъра за морска археология в Университета Саутхемптън във Великобритания и от българска страна - директорът на НАИМ доц. д-р Людмил Вагалински.
"Морски археологически проект Черно море" цели осъществяването на мащабни подводни археологически проучвания в българските води на Черно море за картиране на подводното културно наследство и за изследване на потънали древни ландшафти. Проектът е най-големият подобен в света и ще допринесе за създаването на база данни за промяната на околната среда и за човешката дейност в региона през праисторическите и исторически периоди и за установяване на взаимовръзки помежду им.
Откритията MAP Black Sea в българските води на Черно море - корабни останки и потопени селища - привлякоха вниманието на световната и българска преса. Материали за проекта са публикувани в в престижните New York Times, Telegraph, Newsweek, BBC, National Geographic, както и в почти всички значими български издания (Обр. 8). Работата на експедицията е представена най-широко в централните новинарски емисии на местни и централни електронни медии. Направени са и няколко научно-популярни филма и предавания, излъчени в програмите на БНТ, Nova и BTV.