Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изгубените светове в дълбините на Черно море

МОРСКИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОЕКТ "BLACK SEA MAP"

Изгубените светове в дълбините на Черно море

Archaeologia Bulgarica направи видео заснемане как работят археолозите от Центъра за подводни проучвания в Созопол

Какво ли е да се потопиш в Черно море през ноември? На този въпрос биха могли да отговорят археолозите от Центъра за подводни проучвания в Созопол, които тъкмо приключват сезона след серия гмуркания в ледената вода заради изследване на укрепителната система на антична Месамбрия. Пред екипа на Archaeologia Bulgarica директорът на Центъра д-р Калин Димитров разказа и за резултатите от проучванията в устието на Ропотамо, където тази година под вода бяха открити следи от селище от ранната бронзова епоха. Заснети са и интересни кадри на новия кораб "Христина", построен за археологическа работа в българската акватория в Черно море.

Още един филм на тема подводна археология ще бъде показан само на 27 ноември в НАИМ пред журналисти, специалисти и участници в най-мащабния морски проект в света Black Sea MAP (2015 -2018 г.), по който беше картирана площ от над 1200 кв. км и бяха проучени 61 корабокрушения от всички исторически епохи на дълбочини между 80 и 2100 м. Прожекцията на Lost worlds. Deep into the Black sea ("Изгубени светове. В дълбините на Черно море") е част от "морската" седмица в НАИМ, посветена на Black Sea MAP и на подробния отчет за свършеното по него от Центъра за подводна археология в Созопол и Центъра за морска археология на Университета Саутхемптън в сътрудничество с НАИМ - БАН, с Университета на Кънектикът, САЩ и Университета Сьодертьорн, Швеция.

Морски археологически проект Черно море 2015 - 2018

"Морски археологически проект Черно море" (Мaritime Аrchaeology Рroject Black Sea) е дългосрочен проект, който се осъществява от 2015 до 2018 в българската акватория на Черно море. Проектът се финансира от частен британски донор чрез "Фондация за експедиции и образование", Великобритания. Проучванията се реализират по договор между Центъра за подводна археология, Созопол и Центъра за морска археология на Университета Саутхемптън в сътрудничество с Националния археологически институт с музей, БАН, Университета на Кънектикът, САЩ и Университет Сьодертьорн, Швеция.

Ръководители на проекта са проф. Джон Адамс - директор на Центъра за морска археология в Университета Саутхемптън във Великобритания и от българска страна - директорът на НАИМ доц. д-р Людмил Вагалински.

Още

Археологът Людмил Вагалински, чийто екип откри римската статуя на Хераклея Синтика пред Dir.bg

Археологът Людмил Вагалински, чийто екип откри римската статуя на Хераклея Синтика пред Dir.bg

"Морски археологически проект Черно море" цели осъществяването на мащабни подводни археологически проучвания в българските води на Черно море за картиране на подводното културно наследство и за изследване на потънали древни ландшафти. Проектът е най-големият подобен в света и ще допринесе за създаването на база данни за промяната на околната среда и за човешката дейност в региона през праисторическите и исторически периоди и за установяване на взаимовръзки помежду им.

Откритията MAP Black Sea в българските води на Черно море - корабни останки и потопени селища - привлякоха вниманието на световната и българска преса. Материали за проекта са публикувани в в престижните New York Times, Telegraph, Newsweek, BBC, National Geographic, както и в почти всички значими български издания (Обр. 8). Работата на експедицията е представена най-широко в централните новинарски емисии на местни и централни електронни медии. Направени са и няколко научно-популярни филма и предавания, излъчени в програмите на БНТ, Nova и BTV.

Коментирай 0

1/1

Още ВИДЕО

Защо Владимир Михайлов обича лошото време?

"Не трябва да легитимираме чрез работата си неправдите, трябва да се грижим за това, какво казваме на хората", категоричен е актьорът и музикант

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

"Фантомът на операта" пристигна с Боинг

100 души строят сцената в НДК, пресъздаваща Парижката опера

Ралица Бежан с ново стилно видео към песента "ЕТО МЕ"

С ярък театрален привкус, кинаджийско, ретро-симпатично и в същото време, носещо усмивка, свежест и настроение, видеото носи неподправения почерк на чаровната актриса и певица

"Мария Монтесори: Новата жена" в разпространение от 12 април

Филмът е вдъхновен от живота и делото на Мария Монтесори

Виж всички

Календар