НОВИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ НАХОДКИ
Огромната гробница край Маноле най-вероятно е строена за Филип I Араб
Новата хипотеза е подкрепена от археологически, архитектурни и епиграфски данни
Редактор : Impressio / 7 септември 2018 / 11:15 13929 Прочита 8 Коментара
Роят се предположенията за това кой може да е погребан в грандиозната гробница в могилата Малтепе край с. Маноле, Пловдивско. Екипът на доц. д-р Костадин Кисьов (директор на РАМ - Пловдив) продължава работата там, но едва ли ще я отвори до края на този археологически сезон. Дотук материалите от разкопките сочат към III век, така че и хипотезите са за властник от същия период. А сред тях изпъква една - защото е подкрепена от солиден изворов материал и я защитава един от най-добрите български епиграфи Николай Шаранков (СУ "Св. Климент Охридски").
Пред Archaeologia Bulgarica той цитира и анализира надписи от епохата, открити на територията на някогашната провинция Тракия - един от тях е намерен на няколко километра от гробницата. И въз основа на текстовете епиграфът стига до заключението, че ако гробницата с архитектурни паралели в Сирия е императорска (каквато изглежда), най-вероятно е издигната за Филип I Араб (244-249 г. )
Неговото пълно име е Марк Юлий Филип и по произход е от източните провинции - роден е на около 90 км от Дамаск в семейството на Юлий Марин, знатен римлянин от конническото съсловие. Още по-важно е да знаем къде е загинал, само че по този въпрос има разминавания сред древните хронисти. Сигурно е, че това е станало в битка с новия претендент за престола Траян Деций, но дали край Верона (Италия), или в Бероя - а така са се казвали и днешна Верия в Гърция, и нашата Стара Загора? Някои от съвременните историци се обединяват около втората версия, тъй като провинция Тракия е била най-важният театър на бойните действия в Римската империя в средата на бурния III век. А ако Филип Араб е загинал край Стара Загора, не би имало логика да го местят чак до Рим и да му оказват почести там - той вече е бил низвергнат. Тоест би трябвало да е погребан в близост, край града с неговото име (Филипопол). Имало е и от кого: провинциален управител на Тракия тогава е бил неговият роднина Юлий Приск.
Още подробности вижте на официалния сайт на Archaeologia Bulgarica:
Видео репортаж вижте ТУК.