Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Галерия КО-ОП представя "Лисича опашка" от Мария Налбантова

ИСТИНСКА И МИТИЧНА

Галерия КО-ОП представя "Лисича опашка" от Мария Налбантова

Изложбата е от 20 април до 14 май 2023 г.

Мария Налбантова (Снимка: Яна Лозева)

Още

Художничката Мария Налбантова представя "Пейзажи на метър", вдъхновени от престой в Ню Йорк

Художничката Мария Налбантова представя "Пейзажи на метър", вдъхновени от престой в Ню Йорк

На 20 април, от 18:30 ч., в галерията на КО-ОП се открива самостоятелната изложба на Мария Налбантова - ЛИСИЧА ОПАШКА.

Изложбата е курирана от Димитър Кенаров и ще може да бъде посетена до 14 май.

В последната си работа Мария Налбантова разглежда така наречения растителен феномен "лисича опашка". Тя се образува в старите водопроводи от етернитови тръби, които са част от ВиК системите в по-голямата част от България, основно в по-малките населени райони.

"Веднъж проникнала във водопровода, тя расте необезпокоявана без светлина и с обилно количество вода. Може да достигне 20 метра, което е известно от места подложени на воден режим. Лисичата опашка грабна въображението ми и ме заведе в Ямболския регион.

Foxtail_2023 (Снимка: Мария Налбантова)

Там разбрах за изворите - майки, за предизвикателствата по пътя на водата и за това, че лисичата опашка е част от живота ни, колкото и да не ни харесва това. Съвместен живот, в който много неща се просмукват в комуникационните и социални канали.

Когато нещо се задържи и започне да расте, как да го разпознаем и открием? Дали то е натрапника или пък ние сме тези, които без да разберем сме създали подходящите условия за неговото развитие? Този корен, тази брада или коса, тази опашка е може би онази опашка, която се просмуква в отношенията помежду ни" - споделя Мария Налбантова. 

"Те знаят, че тя съществува. Те знаят, че тя се е скрила някъде там, заровена под земята, в старите етернитови тръби на водопроводната мрежа. Те знаят, че тя е виновна за пресъхналите чешми, за жаждата, за неполетите лехи и изобщо за всички проблеми на този свят.

"За всичко е виновна лисичата опашка" - казват те.

"Природата е нещо страшно."

Още

Визуалният артист Мария Налбантова събра арт елита със своя "A Good Deal"

Визуалният артист Мария Налбантова събра арт елита със своя "A Good Deal"

Тя е истинска и митична едновременно, лисичата опашка. Тя е като онова чудовище от Лох Нес. Като ламята, която пресушава изворите. Като опашката на дявола. Те знаят, че тя съществува, но за съжаление няма уред, който да я открие. И затова те копаят с лопати, с багер, както дойде. Когато стигнат до водопровода, те го пробиват с надеждата, че ще я намерят вътре. Но няма и следа от лисичата опашка.

Километър по километър, те разравят земята и после я заравят. Една седмица, две седмици, месец, година. Да намериш лисичата опашка не е никак лесно, както не е лесно да откриеш болестите на този свят. Защо няма вода? Защо тръбите между първоизвора и хората са празни? Защо тръбите са се превърнали в чудовища, обсипани с бодли? Защо устните са напукани, а езиците - пресъхнали?

© Кадър, предоставен от ВиК, Ямбол (Галерия КО-ОП)

Накрая успяват. Тя е там, сгушена вътре в тръбата, увила се около себе си за по-удобно. Те надават викове на радост като моряци, които съзират нов континент. Приближават я, но тя не хапе, нито помахва. Хващат я от единия край и започват да дърпат. Обзема ги съмнение, дали пък наистина не дърпат дявола за опашката? И къде, по дяволите, е самата лисица?

Постепенно лисичата опашка започва да излиза от тръбата. Един метър, два метра, пет, седем. Те се снимат с нея. Това ще бъде техният най-важен ловен трофей. Снимката е като картина от вода, водна снимка. След толкова усилия и време чудовището е победено.

Но все пак остава съмнение. Дали това наистина е чудовище, питат се някои? Дали ние не сме чудовищата, които не търпят натрапници в тръбите на живота, които винаги искат чистота, дори с цената на убийство? Дали лисичата опашка не е всъщност нашата собствена опашка, която отказваме да приемем? Дали лисича опашка не е всъщност плитката на ангел?

текст: Димитър Кенаров

Foxtail_2023 (Снимка: Мария Налбантова

За Мария Налбантова:

Още

Художничката Мария Налбантова: Любопитни са ми взаимовръзката и конфликтите между човека и света около него

Художничката Мария Налбантова: Любопитни са ми взаимовръзката и конфликтите между човека и света около него

Мария Налбантова (р.1990 г., София, където живее и работи) е художничка в полето на съвременните визуални изкуства. Експериментира с различни медии и техники, като рисунка, колаж, обекти, инсталация, видео и фотография. В артистичната си практика изследва социални и политически теми, като често реагира на определени пространства, където контекста на мястото и особените му характеристики са основна линия в работата ѝ.

Друг път истории от конкретно място се превръщат в художествено произведение, като намерените обекти или материали, снимки или архиви, стават част от визуалната "плът" на творбата. Въпросите, които Налбантова задава в артистичната си практика са свързани с проблематиката на съвместния живот на хората, околната среда, грижата доверието и отговорността.

Foxtail_2023 (Галерия КО-ОП)

През 2022 г. участва в два от проектите на номадското биенале Манифеста 14 в Прищина, Косово - груповата изложба "Self-Splaining (Триумф на емпатията)" на Институт за съвременно изкуство - София и в "Центъра за наративни практики" по покана на галерия OGMS; във фестивала за медийни изкуства "Schmiede", Халайн, Австрия; в международната резиденция "Изкуство и Наука Варна" vol.1 на ReBonkers. През март и април 2022 г. работи в "Residency Unlimited" в Ню Йорк, като носител на наградата "БАЗА" за съвременно изкуство (2020).

През 2021 г. получава стипендия в Международната лятна академия, Залцбург, Австрия. Печели специалната награда на Фондация "Стоян Камбарев" за визуално изкуство през 2020 г. Нейни творби са част от колекцията на Софийска градска художествена галерия и частни колекции.

Още

"Уличният ангел" от София Димова в Галерия КО-ОП

"Уличният ангел" от София Димова в Галерия КО-ОП

Още

Десети форум "Малки графични форми" в Галерия КО-ОП

Десети форум "Малки графични форми" в Галерия КО-ОП

Още

Shot down in mid flight от Теодор Генов в Галерия КО-ОП

Shot down in mid flight от Теодор Генов в Галерия КО-ОП

Още

В необремененото, свободно и въображаемо детство със Зоран Мише в КО-ОП

В необремененото, свободно и въображаемо детство със Зоран Мише в КО-ОП

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Изложбата “SOFIA URBAN ART” представя историята на графитите и уличното изкуство в София

Събитието е от 29 април до 31 май 2024 г., пл. "Св. Неделя" 7, Откриване: 29 април 2024 (понеделник) от 18 до 20 ч.

Френска журналистка постави "Съседите" сред петте най-забележителни павилиона на Венецианското биенале

"В сграда близо до моста "Академия", кураторът Васил Владимиров е създал набор от домашни интериори - като български дом, където истинските спомени се предават чрез високоговорители за преживените ужаси" казва френската журналистка Каролин Ру

"Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите"

Изложбата е от 30 април до 20 юни 2024 г. Откриване: 30 април, вторник от 18:00 ч. в галерия "Васка Емануилова".

"Портрет на госпожица Лизер" на Густав Климт беше продадена за 30 млн. евро на търг във Виена

Специалистите очакваха, че цената на незавършената творба ще надхвърли сумата от 70 млн. евро

"Времето да диша в картините ми": Петър Дочев - 90 години от рождението му

Изложбата е от 29 април до 6 юни 2024 в СБХ - зала "Райко Алексиев"

Монументално пано на входа на Театър "199" оживява с 3D мапинг

На 26 април между 21 и 24 часа ще оживее монументалната стенопис "Булгарплод" с автор Стоян Илиев