Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Вижте как протича стабилизирането на мозайките на паметника "Бузлуджа"

ПАМЕТ И НАСТОЯЩЕ

Вижте как протича стабилизирането на мозайките на паметника "Бузлуджа"

"Това е една от най-големите мозайки в Европа", каза проф. Томас Данцл, ръководител катедра "Реставрация" от Техническия университет в Мюнхен

Снимка: kazanlak.com

"Много сме щастливи, че днес е денят, в който официално обявяваме започването на реставрационните дейности по паметника Бузлуджа", заяви на 17 септември архитект Дора Иванова, председател на Фондация "Проект Бузлуджа".

Арх. Дора Иванова, председател на Фондация „Проект Бузлуджа“ (Снимка: kazanlak.com)

Снимка: kazanlak.com

Снимка: kazanlak.com

18 експерти извършват аварийни и неотложни мерки за стабилизирането на мозайките на монумента. Екипът работи и по поставяне на временен покрив, който да може да съхрани останалите мозаечни творби, съобщава сайтът кazanlak.com

Целта на стабилизирането на мозайките е да не се стигне до техния пълен разпад. С взетите мерки се печели време до момента на изграждането на цялостен покрив.

Снимка: kazanlak.com

Снимка: kazanlak.com

Започнатото поставяне на временно покритие - навес над вътрешния кръг е с цел да пази от дъжд и сняг мозаечните творби.

"Главният проблем е водата, и ако мозайките са добре защитени от водно проникване, нашият опит казва, че е възможно да оцелее в следващите около 5 години, което е добър резултат.", каза проф. Томас Данцл, ръководител катедра "Реставрация" от Техническия университет в Мюнхен.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

По думите му това е една от най-големите мозайки в Европа. "При факта, че имам над 20-годишен опит в сферата на реставрацията на стенописи и мозаечни пана, това е един от най-големите като количествени размери проекти, особено неговите размени, който са впечатляващи."

Проф. Томас Данцл, ръководител катедра "Реставрация" от Техническия университет в Мюнхен (Снимка: kazanlak.com)

Снимка: kazanlak.com

Снимка: kazanlak.com

По проекта за стабилизиране на мозайките в "Бузлуджа" работят 18 експерти. Проект, в който участват 5 университета от 4 държави - Гърция, Германия, Швейцария и България и 4 неправителствени организации.

До момента е проучена площ от 1000 кв. м. на художествените мозаечни творби, в които са вложени над 2 милиона камъчета. В над 150 касетки са събрани изронените от мозайките камъчета.

"Не става въпрос за възстановяване и реставрация на мозайки, този диалог ще протече в бъдещ етап. В момента става въпрос за запазване и стабилизиране на това, което имаме.", заяви Иванова.

Различните мозайки са направени от различни автори по различна технология, съответно деструктивните процеси са различни и решенията за тяхната реставрация са различни, разясниха още специалистите.

Снимка: kazanlak.com

Снимка: kazanlak.com

Още Уязвимите мозайки на Бузлуджа ще бъдат стабилизирани с 60 000 долара

Уязвимите мозайки на Бузлуджа ще бъдат стабилизирани с 60 000 долара

Никифор Харалампиев, гл. асистент в катедра "Реставрация" на Националната художествена академия разясни, че са използвани най-различни комбинации от материали за направата на 1000 кв.м. рисунки. "Има сериозни технологични грешки, допуснати при направата на мозайките, който заедно с липсата на покрив и навлизащата вода са причините за разрушителните процеси. Технологията на мозайките се различава."

Вътрешната технология е по-хомогенна. Творбите от външната страна на "чинията" са разделени на 14 пана. Някой са поставени с класическата технология, с която се измазва стената и се лепят камъчетата, а други са приготвени предварително на панели, след което са монтирани на стената.

Снимка: kazanlak.com

Снимка: kazanlak.com

Близо 1/3 са безвъзвратно загубените мозайки. "Има цели композиции във външния кръг, които няма нито един панел", допълни Харалампиев.

Доц. Стефан Белишки, ръководител катедра "Реставрация" на Националната художествена академия, София допълни, че разрушенията по мозаечния слой са много.

"Това, което се вижда зад него, по подготвителната мазилка са рисунки, които също са подготвителни за мозайката. Така наречените синопии. Те са изключителна рядкост да бъдат открити, съхранени по мозайки. Този слой е много ценен документ за техниката на работата, за историята и е важно той да бъде съхранен в този му вид."

Снимка: kazanlak.com

Снимка: kazanlak.com

Източник и снимки: kazanlak.com

Още Реставрират монументалния стенопис в Народната библиотека в Пловдив

Реставрират монументалния стенопис в Народната библиотека в Пловдив

Още Пърформънс с номинация за ИКАР превръща Бузлуджа в театрална сцена

Пърформънс с номинация за ИКАР превръща Бузлуджа в театрална сцена

Още Художник превръща изоставена фабрика в мистичен "мавзолей на гигантите"

Художник превръща изоставена фабрика в мистичен "мавзолей на гигантите"

Още Легендарният Стас Намин пред Dir.bg: Горбачов ме освободи от затвора на комунизма

Легендарният Стас Намин пред Dir.bg: Горбачов ме освободи от затвора на комунизма

 

 

ИЗБРАНО
Коментирай19

Календар

«Февруари 2025»
ПВСЧПСН
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Препоръчваме ви

Регионалният исторически музей - София представя дигиталната рубрика "Сградите разказват"

В част от видеата може да чуете и видите наследниците на собствениците на къщите или на техните архитекти. Всяко е посветено на различна сграда, придружена от лична история и факти, които екипът на музея е открил през последните години

Изложба събира най-значимите проекти на архитекта Пеньо Столаров в скици

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и каталог с творчеството на проф. д-р инж. арх. Столаров

Нова част от огромната подземна Златна къща на император Нерон в Рим отново отвори врати

Впечатляващата резиденция е построена през 64 г. и преоткрита през 15-и век, а художници от Ренесанса, сред които Рафаело и Микеланджело, изучават тайните й, като се спускат с въжета през дупки в тавана, които се виждат и днес

Ремонтът на катедралата "Нотр Дам" продължава след официалното й откриване след пожара

Докато вътрешността ще бъде готова да приеме посетители и вярващи на 8 декември за първи път от 2019 г. насам, скелето в основата на възстановения шпил ще остане до 2025 г. и още три години от източната страна на паметника

Архитектът Даниел Либескинд представи проект за музей на Айнщайн в родния му град Улм

Дръзкият силует на новия пететажен център е вдъхновен от теориите на Айнщайн, затова в него е отразена Общата теория на относителността, която си представя пространството като гъвкава и еластична структура

Камбаната на Олимпийските игри ще бъде инсталирана в парижката катедрала "Нотр Дам"

Камбаната, дарена на катедралата от Организационния комитет на Олимпийските и Параолимпийските игри, е мощен символ и материално наследство на това универсално, историческо и обединяващо събитие, което бележи 2024 г.