Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Уязвимите мозайки на Бузлуджа ще бъдат стабилизирани с 60 000 долара

ЕМБЛЕМАТИЧНИ СГРАДИ

Уязвимите мозайки на Бузлуджа ще бъдат стабилизирани с 60 000 долара

Паметникът спечели второ финансиране от фондация "Гети"

Снимка: Kazanlak.com

Фондация "Гети" награди 13 значими сгради от модернизма с грантове на обща стойност от 2,2 милиона долара в рамките на инициативата за опазване на архитектурно наследство "Keeping it Modern" 2020.

Тази година кандидатстваха общо 90 проекта от цял свят, а България се нареди между финалистите за втора поредна година, информират от Kazanlak.com.

Снимка: Kazanlak.com

По същата програма през 2019 г. паметникът Бузлуджа получи финансиране от 185 000 долара за изготвяне на "План за опазване и управление", който се планува да бъде завършен в края на тази годината. До момента бяха направени задълбочени конструктивни и технически експертизи.

Проучванията показват, че сградата може да бъде опазена и че първата най-неотложна дейност е стабилизирането на съществуващите стенни мозайки. Те са силно застрашени и се нуждаят от спешни мерки, за да не бъдат безвъзвратно загубени.

Благодарение на направените проучвания Бузлуджа спечели нови 60 000 долара за укрепване на мозайките. Дейностите ще започнат през август и трябва да приключат до октомври тази година.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Проектът се координира от фондация "Проект Бузлуджа" под ръководството на ИКОМОС Германия и с участието на реставратори от общо пет европейски университета: Националната художествена академия в София, Академията по изкуствата (АМТИИ) в Пловдив, Техническия университет в Мюнхен, Университета по приложни изкуства в Берн и Академията по изящни изкуства в Дрезден, както и неправителствената организация Диадрасис от Атина.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Паметникът Бузлуджа е държавна собственост и се управлява от областна администрация Стара Загора. Той привлича внимание от чужбина като една от най-емблематичните и значими сгради на модернизма в България и в Европа. Неговите 937 квадратни метра изящна стенна мозайка са едно от най-големите модерни мозаечни произведения в Европа.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Архитектът на паметника акад. Георги Стоилов разказва:

"Най-добрите художници на България работиха заедно в продължение на години. На Бузлуджа постигнахме пълен синтез между архитектура и изобразително изкуство."

Петнадесет признати български художници, сред които големите Йоан Левиев, Димитър Киров, Иван Кирков, Димо Заимов, Теофан Сокеров и техните екипи са наредили едно по едно над два милиона мозаечни камъчета. Някои от тях са изпопадали заради тежките метеорологични условия, но по-голямата част е запазена. Целта на този проект е да се стабилизират съществуващите мозайки.

Снимка: Kazanlak.com

Междувременно като част от "Плана за опазване и управление" до края на август се провежда кампанията "Неписани истории за Бузлуджа". Целта е да се документира знанието за паметника, да се разкаже какво е било значението му за живота на хората и да се създаде диалог между поколенията, защото разговорът за бъдещето на сградата неминуемо започва с разговор за нейното минало. Всеки е поканен да се включи в проекта като разкаже своята лична история свързана с Бузлуджа.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Подробна информация за всички 13 финалисти за 2020 г. може да откриете - ТУК

Новото видео на проекта "План за опазване и управление" на Бузлуджа вижте - ТУК:

Източник: Kazanlak.com

Още Паметникът на Бузлуджа спечели $185 000 от американска фондация

Паметникът на Бузлуджа спечели $185 000 от американска фондация

Още Правят "Бузлуджа" паметник на културата, спасяват го с европейски пари

Правят "Бузлуджа" паметник на културата, спасяват го с европейски пари

Коментирай37

Календар

Препоръчваме ви

Предмети от времето на Френската империя са откраднати от къща в британския град Съмърсет

Експонатите са били в сграда, стопанисвана от британския Национален тръст - организация, отговаряща за обекти с историческа и природна стойност

Археолози в Израел откриха храм, който може да е от бронзовата епоха и да е най-старата обществена сграда в страната

Експертите от Службата за антики смятат, че това откритие може да подобри разбирането за местните търговски мрежи и икономически практики в древната Юдейска низина

Проф. Овчаров представи детайли за находката с ритуали против вампирясване на Перперикон

Той определи откритието като поредната интересна щриха от историята на Перперикон, отново в сектора от Южния квартал, в който се разкриват и жилища, и гербове от 13-14 век

Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет

Той функционира от 1778 до 1914 г. и се намира в старата сграда на Хайделбергския университет, най-старият в Германия

Музей в Нидерландия намери произведение на изкуството, изхвърлено в кошче за боклук

Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана

Проф. Овчаров показа открития комплекс на Перперикон, наподобяващ "град на хобитите"

И преди на Перперикон археолозите са намирали такива жилища, но не с толкова голяма концентрация на едно място, броят им в целия комплекс е може би около 100