Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Уязвимите мозайки на Бузлуджа ще бъдат стабилизирани с 60 000 долара

ЕМБЛЕМАТИЧНИ СГРАДИ

Уязвимите мозайки на Бузлуджа ще бъдат стабилизирани с 60 000 долара

Паметникът спечели второ финансиране от фондация "Гети"

Снимка: Kazanlak.com

Фондация "Гети" награди 13 значими сгради от модернизма с грантове на обща стойност от 2,2 милиона долара в рамките на инициативата за опазване на архитектурно наследство "Keeping it Modern" 2020.

Тази година кандидатстваха общо 90 проекта от цял свят, а България се нареди между финалистите за втора поредна година, информират от Kazanlak.com.

Снимка: Kazanlak.com

По същата програма през 2019 г. паметникът Бузлуджа получи финансиране от 185 000 долара за изготвяне на "План за опазване и управление", който се планува да бъде завършен в края на тази годината. До момента бяха направени задълбочени конструктивни и технически експертизи.

Проучванията показват, че сградата може да бъде опазена и че първата най-неотложна дейност е стабилизирането на съществуващите стенни мозайки. Те са силно застрашени и се нуждаят от спешни мерки, за да не бъдат безвъзвратно загубени.

Благодарение на направените проучвания Бузлуджа спечели нови 60 000 долара за укрепване на мозайките. Дейностите ще започнат през август и трябва да приключат до октомври тази година.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Проектът се координира от фондация "Проект Бузлуджа" под ръководството на ИКОМОС Германия и с участието на реставратори от общо пет европейски университета: Националната художествена академия в София, Академията по изкуствата (АМТИИ) в Пловдив, Техническия университет в Мюнхен, Университета по приложни изкуства в Берн и Академията по изящни изкуства в Дрезден, както и неправителствената организация Диадрасис от Атина.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Паметникът Бузлуджа е държавна собственост и се управлява от областна администрация Стара Загора. Той привлича внимание от чужбина като една от най-емблематичните и значими сгради на модернизма в България и в Европа. Неговите 937 квадратни метра изящна стенна мозайка са едно от най-големите модерни мозаечни произведения в Европа.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Архитектът на паметника акад. Георги Стоилов разказва:

"Най-добрите художници на България работиха заедно в продължение на години. На Бузлуджа постигнахме пълен синтез между архитектура и изобразително изкуство."

Петнадесет признати български художници, сред които големите Йоан Левиев, Димитър Киров, Иван Кирков, Димо Заимов, Теофан Сокеров и техните екипи са наредили едно по едно над два милиона мозаечни камъчета. Някои от тях са изпопадали заради тежките метеорологични условия, но по-голямата част е запазена. Целта на този проект е да се стабилизират съществуващите мозайки.

Снимка: Kazanlak.com

Междувременно като част от "Плана за опазване и управление" до края на август се провежда кампанията "Неписани истории за Бузлуджа". Целта е да се документира знанието за паметника, да се разкаже какво е било значението му за живота на хората и да се създаде диалог между поколенията, защото разговорът за бъдещето на сградата неминуемо започва с разговор за нейното минало. Всеки е поканен да се включи в проекта като разкаже своята лична история свързана с Бузлуджа.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Подробна информация за всички 13 финалисти за 2020 г. може да откриете - ТУК

Новото видео на проекта "План за опазване и управление" на Бузлуджа вижте - ТУК:

Източник: Kazanlak.com

Още Паметникът на Бузлуджа спечели $185 000 от американска фондация

Паметникът на Бузлуджа спечели $185 000 от американска фондация

Още Правят "Бузлуджа" паметник на културата, спасяват го с европейски пари

Правят "Бузлуджа" паметник на културата, спасяват го с европейски пари

ИЗБРАНО
Коментирай37

Календар

«Февруари 2025»
ПВСЧПСН
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Препоръчваме ви

Съкровище от златни и сребърни монети от XV век беше открито в Шотландия

Скрити съкровища с английски и шотландски монети не са необичайни, но в Шотландия не се срещат много от този период

Австралийската полиция върна на Полша открадната ценна монета от 1813 г.

Монетата, наречена "Пробит долар" е била открадната от музей в град Торун в Северна Полша между 2011 и 2018 г., след което полските власти предприемат глобално издирване

Какво (не) знаем за келтите

Алкохолизирани и нечистоплътни варвари, които влизали голи в сраженията с врага, а след това събирали отсечени глави - така много гръцки и римски автори описват древните келти. Такива ли са били те наистина?

Проучване разкрива миризмата на египетските мумии

Миризмите са описани като "дървесни" в 78 на сто от случаите, "пикантни" при 67 на сто, "сладки" при 56 процента, а "наподобяващи тамян" и "застояли" - по 33 на сто

2000-годишна антична статуя беше намерена на боклука в Солун (видео)

За находката е бил информиран археолог от Ефорията по старините, който е проучил статуята и е дал мнение, че става въпрос за антична находка

Музей в Токио връща в миналото посетителите с вече несъществуващи технологии

Музеят, който е открит през януари 2023 г., се основава на убеждението, че цялото медийно оборудване, с изключение на хартията и камъка, накрая "изчезват"