Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Уязвимите мозайки на Бузлуджа ще бъдат стабилизирани с 60 000 долара

ЕМБЛЕМАТИЧНИ СГРАДИ

Уязвимите мозайки на Бузлуджа ще бъдат стабилизирани с 60 000 долара

Паметникът спечели второ финансиране от фондация "Гети"

Снимка: Kazanlak.com

Фондация "Гети" награди 13 значими сгради от модернизма с грантове на обща стойност от 2,2 милиона долара в рамките на инициативата за опазване на архитектурно наследство "Keeping it Modern" 2020.

Тази година кандидатстваха общо 90 проекта от цял свят, а България се нареди между финалистите за втора поредна година, информират от Kazanlak.com.

Снимка: Kazanlak.com

По същата програма през 2019 г. паметникът Бузлуджа получи финансиране от 185 000 долара за изготвяне на "План за опазване и управление", който се планува да бъде завършен в края на тази годината. До момента бяха направени задълбочени конструктивни и технически експертизи.

Проучванията показват, че сградата може да бъде опазена и че първата най-неотложна дейност е стабилизирането на съществуващите стенни мозайки. Те са силно застрашени и се нуждаят от спешни мерки, за да не бъдат безвъзвратно загубени.

Благодарение на направените проучвания Бузлуджа спечели нови 60 000 долара за укрепване на мозайките. Дейностите ще започнат през август и трябва да приключат до октомври тази година.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Проектът се координира от фондация "Проект Бузлуджа" под ръководството на ИКОМОС Германия и с участието на реставратори от общо пет европейски университета: Националната художествена академия в София, Академията по изкуствата (АМТИИ) в Пловдив, Техническия университет в Мюнхен, Университета по приложни изкуства в Берн и Академията по изящни изкуства в Дрезден, както и неправителствената организация Диадрасис от Атина.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Паметникът Бузлуджа е държавна собственост и се управлява от областна администрация Стара Загора. Той привлича внимание от чужбина като една от най-емблематичните и значими сгради на модернизма в България и в Европа. Неговите 937 квадратни метра изящна стенна мозайка са едно от най-големите модерни мозаечни произведения в Европа.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Архитектът на паметника акад. Георги Стоилов разказва:

"Най-добрите художници на България работиха заедно в продължение на години. На Бузлуджа постигнахме пълен синтез между архитектура и изобразително изкуство."

Петнадесет признати български художници, сред които големите Йоан Левиев, Димитър Киров, Иван Кирков, Димо Заимов, Теофан Сокеров и техните екипи са наредили едно по едно над два милиона мозаечни камъчета. Някои от тях са изпопадали заради тежките метеорологични условия, но по-голямата част е запазена. Целта на този проект е да се стабилизират съществуващите мозайки.

Снимка: Kazanlak.com

Междувременно като част от "Плана за опазване и управление" до края на август се провежда кампанията "Неписани истории за Бузлуджа". Целта е да се документира знанието за паметника, да се разкаже какво е било значението му за живота на хората и да се създаде диалог между поколенията, защото разговорът за бъдещето на сградата неминуемо започва с разговор за нейното минало. Всеки е поканен да се включи в проекта като разкаже своята лична история свързана с Бузлуджа.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Подробна информация за всички 13 финалисти за 2020 г. може да откриете - ТУК

Новото видео на проекта "План за опазване и управление" на Бузлуджа вижте - ТУК:

Източник: Kazanlak.com

Още

Паметникът на Бузлуджа спечели $185 000 от американска фондация

Паметникът на Бузлуджа спечели $185 000 от американска фондация

Още

Правят "Бузлуджа" паметник на културата, спасяват го с европейски пари

Правят "Бузлуджа" паметник на културата, спасяват го с европейски пари

Коментирай 37

Календар

Препоръчваме ви

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден

Крадци задигнаха бижута и скулптури за над един милион евро от вила в Италия

Бандитите са изнесли експонатите от изложба с творби на италианския скулптор и златар Умберто Мастрояни малко преди прибирането им

Китай разработи робот за защита на културни паметници

Учени от космическата програма на Пекин са използвали робот, първоначално предназначен за орбитални мисии, за защита на артефакти от древни гробници и пещери

124 находки от камък, керамика и метал са открити в църквата "Света Богородица" в Мелник

Сред находките се открояват две - втори фрагмент от средновековния надпис от XIII - XIV в. и част от мраморна релефна плоча от XVIII - началото на XIX в.

Проф. Николай Овчаров прави археологически открития в австралийската джунгла

В момента ученият е на южния бряг на Австралия, където очаква излизането на пингвините

Научна комисия отхвърли проекта за фасадата на пирамидата на Микерин в Гиза

Новината за амбициозния план пирамидата да бъде възстановена в оригиналния й вид предизвика вълна от критики и недоволство