МЕСТА ЗА ХОРА
Млади архитекти вдъхват нов живот в района на троянското село Белиш
Над сто души ще споделят опит от 28 август до 6 септември под формата на мултидисциплинарно събитие "ФестивалЪ", състоящо се от две части
Редактор : / 1198 Прочита 0 Коментара

Млади архитекти чрез работилници и музикални събития ще вдъхнат нов живот в района на село Белиш, Марковска махала, община Троян, за втора поредна година. Над сто души ще споделят опит от 28 август до 6 септември под формата на мултидисциплинарно събитие "ФестивалЪ", състоящо се от две части.
Организатор е "Резиденция Белиш" - център за алтернативни образователни методики в областта на изкуствата, занаятите, архитектурата и дизайна, съобщи за БТА Марин Марковски, част от екипа на организацията.
Първата част е от 28 август до 2 септември, в която ще се организират работилници, насочени към студенти и любители в сферите на архитектурата, дизайна и изкуствата, свързани с контекста на околната среда. Работилниците ще бъдат: конструктивни, аналитични и перформативни.
От 2 септември започва втората част на "ФестивалЪ". Желаещите ще могат да се включат в еднодневни работилници като: грънчарство, дърворезба, фотография - камера обскура, изработка на изделия от рециклирана пластмаса. Предвидени са лекции, демонстрации и други занимания.
През втората половина на "ФестивалЪ" ще има и вечерни музикални събития.
Ще участва един от най-известните български електронни ъндърграунд композитори Иван Шопов. Ще има отворена сцена, на която ще могат да се изявят всички участници и гости на събитието в акустична атмосфера с предоставени от организаторите инструменти, разказа Марковски.
Снимка: Екипът на "Резиденция Белиш"
По думите му "Резиденция Белиш" е проект, организиран от екип от студенти по архитектура. "Целите ни са да върнем живота в махалата чрез нови методики, които са свързани с образование и култура. Обърнали сме се към студенти по архитектура, дизайн и изкуства, които идват от различни университети.
Насочили сме се към тази аудитория с идеята да подтикнем връзката между архитектурата и изкуството. Това е нещо, което много липсва в България в днешно време. Това си личи в градоустройството, оформлението на сградите, говорим за "постна" архитектура, която да е по джоба на инвеститора, а тези неща трябва да колаборират заедно, т. е. винаги архитектурата, изкуствата и дизайнът трябва да са свързани помежду си и да си комуникират", посочи Марковски.
Снимка: Екипът на "Резиденция Белиш"
Според него с дейността си Резиденцията ще спомогне за обединение, съживяване и облагородяване на местността около село Белиш чрез изследване на културно-исторически теми от района, които ще предизвикат редица проучвания, допринасяйки за развитието на природния туризъм.
Дейностите включват работилници, лекции и събития с различен характер, които ще създават намеси на локално ниво и ще обединяват различни занаяти и изкуства. Ще се организират международни събития с цел обмен на традиции, обичаи, знания и мироглед на начинаещите и професионалистите в сферите на изкуствата, занаятите, архитектурата и дизайна от различните краища на света. По този начин ще се подпомогне изграждането на творческо и социално активно общество, както и бъдещата социална и професионална реализация на младите хора у нас, заяви Марковски.
Снимка: Екипът на "Резиденция Белиш"
"Ние сме шестима архитекти - Марин Марковски, Александър Ангелов, Добромира Михалева, Сияна Костова, Ивета Донева и Десислава Петкова, но това е само организационното ядро. Прилежащата общност, която се заформя от няколко години посредством събития, надвишава 50 души от студентски и професионални среди като архитектура, ландшафт, инженерство, дизайн, изобразителни изкуства, философия и много други", добави Марин Марковски.
Началото на дейностите на "Резиденция Белиш" бе дадено през 2021 г. с първото събитие под надслов БАСА (Българска архитектурна студентска асамблея). То събра над 60 студенти по архитектура за десет дни и се проведоха шест работилници, борещи се със многоразмерната тема "Реалност", разказа още Марковски.