ГРАДОВЕ И КУЛТУРНИ ЦЕННОСТИ
Люксембургският град Еш започна програмата си като Европейска столица на културата
За церемонията по откриването кметството беше превърнато в "ракетен център" чрез светлинно шоу и прожекции
Редактор : / 791 Прочита 1 Коментара
Старият град на Еш (Снимка: iStock by Getty Images)Люксембургският град Еш започна програмата за годината си като Европейска столица на културата с представление на открито, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Около 25 000 души празнуваха в стария център на града и в университетския квартал Еш-Белвал с музика на живо, диджеи, танци, светлинни инсталации, пърформънси, прожекции.
"Показваме, че един регион, формиран от стоманодобивната промишленост, може да се занимава и с култура", заяви кметът на Еш и президент на "Еш2022" Жорж Мишо.
За тази цел Еш е привлякъл 18 други общини от южната част на Люксембург и от съседна Франция, в които живеят общо 200 000 души от 120 страни.
Под мотото "Културен ремикс" тази година са планирани около 160 проекта с повече от 2000 събития - театър, фестивали, изложби, танци, пърформанси, семинари и дигитално изкуство.
"С "Еш2022" искаме да допринесем за придаването на нова идентичност на града и региона", заяви генералният директор на "Еш2022" Нанси Браун.
За церемонията по откриването кметството беше превърнато в "ракетен център" чрез светлинно шоу и прожекции, а университетският квартал - в мултимедийна стартова площадка.
Истории от порцелан. Образи от Великото херцогство Люксембург - в Регионален етнографски музей - Пловдив
В Еш живеят около 36 000 души.
На церемонията беше напомнено и за войната в Украйна. "Мислите ни са с украинците", каза Мишо.
Министърът на културата Сам Тансон подчерта, че това, което се случва в Украйна, е "непоносимо".
"Ние честваме мира. Честваме свободата на изразяване. Честваме основното право на култура. И не забравяме гражданите на Украйна. Мислим за тях и страдаме заедно с тях."
Първите изложби започват на мястото на бившия стоманодобивен завод днес.
Тази година европейските столици на културата са също Нови Сад в Сърбия и Каунас в Литва. Нови Сад откри годината на 13 януари. Каунас започна програмата на 22 януари.
Инициативата Европейска столица на културата" започва през 1985 г. по идея на тогавашния министър на културата на Гърция Мелина Меркури. Досега повече от 60 града в държави от ЕС са били носители на званието, като сред тях е и Пловдив. Българският град беше Европейска столица на културата през 2019 г., като сподели титлата с италианския град Матера.