ЗЛАТЕН ФОНД НА АРХИТЕКТУРАТА
Историята на знаменития Дом на "Сингер" в Санкт Петербург
Лично император Николай II дава съгласието си за 7-етажната сграда
Автор : / 5700 Прочита 2 Коментара
"Невски" проспект е главната пътна артерия на Санкт Петербург. Той е планиран в началото на XVIII век като част от главния път от Москва до Новгород, и до наши дни е една от най-атрактивните архитектурни дестинации в града.
Една от най-забележителните сгради на проспекта безспорно е Домът на книгата на "Невски" 28, която някога е била офис на легендарната компания за шевни машини "Сингер".
Новото наименование на знаменитата сграда
През 1902 г. "Singer" придобива имот на ъгъла на "Невски" проспект и Грибоедовия канал, на който решава да построи главния офис на фирмата в Русия. По онова време американската компания се разраства бързо както в страната си, така и в чужбина, и реално Руската империя се явява един от големите ѝ пазари. Дизайнът на небостъргача е иновативен, а компанията "Сингер" не пести средства за седалището си в Петербург.
Архивна снимка на "Невски" проспект през 1890 г.
Първоначално сградата е планирана като 11-етажна, но това нарушавало императорския указ, който ограничавал височината на сградите до 23,5 метра. И ето че самият император Николай II дал разрешението си да се построи сградата на "Сингер" с височина 7 етажа - не 11, но въпреки това - над разрешения стандарт.
Архивна снимка на "Невски" проспект от 20-те години на миналия век
Архитектът Павел Сузор решил сградата в стил Арт нуво и на върха й построява кула от стомана и стъкло с огромен глобус и американския герб.
По време на Първата световна война в забележителната сграда се помещавали съвместно американското консулство и частната Търговска банка на Санкт Петербург.
В съветско време пък сградата става Дом на книгата.
Днес там е разположена най-голямата книжарница в Санкт Петербург, както и едно литературно кафене.
Двата горни етажа пък са приютили водещата социална мрежа на Русия "ВКонтакте".
Любопитно е кой е основателят на компанията? Исак Сингер е син на немски емигранти, роден в Ню Йорк.
По тази причина е смятан за американец.
Той не е изобретател на шевната машина, но неговата заслуга е в това, че от тромавите машини до него, изискващи участието на няколко механици, създал олекотена машина за един човек, удобна за шиене и в домашни условия.
Първоначалният вид на шевната машина "Сингер"
Най-любопитното е, че Сингер осъществил изобретението си за... 10 дни през 1851 г.
Исак Сингер и логото на компанията
В края на 1858 г. - само 7 години по-късно, за него вече работели 4 завода, които продавали по 3 000 шевни машини годишно.
Компанията "Singer" започнала стремително да се разраства.
Шевната машина със знаменитата марка "Сингер"
В Русия се установява през 1860 г. и създава акционерното дружество Компания "Сингер" в Русия. Именно във връзка с това възникнала и идеята за построяването на знаменитата сграда на "Невски" проспект.
След революцията от 1917-а година, сградата е национализирана и първоначално в нея се настаняват различни книжарници, издателства и редакции.
През 30-те години на миналия век в тази сграда са работили С. Маршак, К. Чуковски и други знаменити литературни дейци.
Еми МАРИЯНСКА
Снимки: https://en.wikipedia.org/wiki/Singer_Corporation