"Истории с опашки" от Красимир Андонов
"Истории с опашки" от Красимир Андонов
Можете да ги видите в галерия "Синтезис" от 28 септември до 11 ноември
Редактор : / 1015 Прочита 0 Коментара
Красимир Андонов показва изложбата "Истории с опашки" (Снимка: Красимир Андонов/Източник: галерия "Синтезис")"Истории с опашки" е заглавието на изложбата, в която Красимир Андонов показва уловени моменти от ежедневието, в което се срещат хората и животните.
Той е оператор, фотограф и дългогодишен преподавател в НАТФИЗ и събира серията фотографии в тази изложба повече от двадесет и пет години. Ще ги покаже в галерия "Синтезис" от 28 септември до 11 ноември, съобщават от галерията, цитирана от БТА.
"Направих първите снимки от серията, докато бях студент по операторско майсторство във ВИТИЗ. Тогава, под влияние на проф. Румен Георгиев - Рум, се запалих по фотографията на ежедневието и започнах да снимам всяка интересна репортажна ситуация, която успявах да видя", разказва авторът.
Той допълва, че животни се снимат лесно, "защото никога нямат нищо против да им досаждам с фотоапарата... И трудно, защото винаги изпитват бързината ми - нямат навика да повтарят два пъти един и същи номер."
Към изложбата ще има и съпътстващи събития.
На 29 септември Красимир Андонов ще изнесе лекция на тема "Фотографът на кино-снимачната площадка". За 2 октомври е насрочено събитието Test Press: "Само когато някой те гледа, тогава се получава портрет" с Хенк Гронендейк. "Подтекстът в репортажната фотография" - лекция на Красимир Андонов ще се състои на 24 октомври, а на 30 октомври - Библиотека Фотосинтезис - Фокус: "Животът и животните".
Красимир Андонов е филмов оператор и фотограф. Той е преподавател и ръководител бакалавърската програма "Фотография" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", където завършва специалност "Кино и телевизионно операторско майсторство" (1995) при проф. Георги Карайорданов, а по-късно и "Художествена фотография" (1997) в класа на проф. Румен Георгиев.
Носител е на наградата за най-добра камера от South East European Film Festival в Лос Анджелис за филма "Отрова за мишки" (реж. Константин Буров, 2014) и призът за операторска работа на Българската филмова академия за "Съдилището" (реж. Стефан Командарев 2016).
Работата му като фотограф е показвана и награждавана в България, Франция, Канада, Нова Зеландия и Китай, а негови дългосрочни проекти са показвани в самостоятелни изложби като "Светлина и култ" в галерия Кредо Бонум (2012) и "Пенсионирани птици" в рамките на фестивала Международни фотографски срещи в Пловдив (2020). Същата серия е представена с прожекция на престижния фестивал за фотожурналистика Visa Pour L"Image в Перпинян, Франция.
Негови фотографии са публикувани в списания като: Eva, Photo, Geo, National Geographic, Schwarzweiss и ZuDeutscheZeitung.