СЪВРЕМЕНЕН ПРОЧИТ НА КЛАСИКАТА
Лилия Абаджиева: В света на желанията, невинни няма
Именитата режисьорка поставя "Женитба" на Гогол на сцената на "Сълза и смях"
Редактор : Impressio / 1631 Прочита 1 Коментара

Театър "Сълза и Смях" и Театрална формация "Мелпомена" ни канят на премиерата на спектакъла на Лилия Абаджиева "Женитба" от Н.В. Гогол на 9-и февруари от 19 часа, на сцената на Театър "Сълза и смях". Следващото представление е на 12-и март т.г. Сценография и костюми: Васил Абаджиев. Участват актьорите: Любомир Нейков, Моньо Монев, Станимир Гъмов, Невена Бозукова, Албена Павлова, Снежана Макавеева, Румен Угрински, Роберт Янакиев, Васил Витанов и Жанина Стоилова.
"Женитба", реж. Л. Абаджиева / Източник: Театрална формация "Мелпомена"
Пиесата "Женитба" е създадена през 1842 година и определена от Гогол като "съвсем невероятно събитие в две действия". Въпреки че е писана преди близо 200 години, ни дава да разберем, че възможността за изкушение се корени в самата човешка природа - такава, каквато е била винаги. И по-точно, в нейната исконна двойственост, между духа, чувствата, емоциите, страстите и повелите на дълга, морала, съзнанието и разума.
"Женитба", реж. Л. Абаджиева / Източник: Театрална формация "Мелпомена"
"Остроумието на Гогол и отношението му към несъзнаваното в "Женитба" за мен е естетическа сублимация на силата на изкушението като влечение, чувство, страст, в конфликт с моралния дълг, който спира да различава доброто от злото, казва режисьорът Лилия Абаджиева. Човекът е загадка в света, и може би най-великата загадка.
"Женитба", реж. Л. Абаджиева / Източник: Театрална формация "Мелпомена"
Представата ми за театралното е свързана с изследването на живота на духа, с изследването на човека между реалното и въображаемото, между високото и низкото, между божественото и демоничното. Но представата ми за театралното е свързана също така и с пристрастието ми към преувеличеното и ироничното.
"Женитба", реж. Л. Абаджиева / Източник: Театрална формация "Мелпомена"
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Гогол, според мен, като в някакво криво огледало ни дава да се видим, да се погледнем отстрани. Преувеличава до пароксизъм подвластността ни на вечните ни копнежи и желания. Именно като в някакво криво огледало ни показва как именно те - чувствата, емоциите, страстите, увличат човека във въртопа на живота; правят човека безсилен да се съпротивлява и го завличат към дъното или бездната, ако... Ако срещу тях не се изправи с достатъчно сила разумът, съзнанието за дълг, които единствени могат да опазят човека в границите на човешкото. В света на желанията невинни няма", допълва режисьорката.
"Женитба", реж. Л. Абаджиева / Източник: Театрална формация "Мелпомена"
Лилия Абаджиева е режисьор на повече от 40 спектакъла. Поставяла е спектакли на сцените на Народния театър "Иван Вазов", Театър "Сълза и смях", Театър "Сълза и смях", Малък градски театър "Зад канала", Театър 199, Сатиричен театър, Театър "София" и др. На чужда сцена - в Германия, Русия, САЩ и Македония. Спектакли на Абаджиева са били в програмата на големи европейски и световни театрални фестивали в Италия, Германия, Русия, Полша, САЩ, Мексико, Иран, Гърция, Словения, Израел, Египет и др.
Удостоена е със "Златен век" - почетен знак на Министерството на културата, за изключителен принос към българската култура. Носител е на множество национални и международни награди, между които: Награда на Министерство на културата за принос в развитието и разпространението на българската култура; Награда "Indy awards" на независимите критици от "Индипендънт" и "Лос Анджелис Таймс" за режисурата на американската си постановка "Отело", продукция на Center Stage Theatre, Калифорния; Награда за режисура, най-добър спектакъл и за екипна работа за руската си постановка "Ромео и Жулиета" от Cairo International Festival for Contemporary Theatre и др.; Награда за най-добър документален филм на Българската Филмова Академия, за филма "45 градуса по Азарян", на който Лилия Абаджиева е сценарист и режисьор.
Лилия Абаджиева е била асистент на проф. Азарян в класа му по режисура в НАТФИЗ "Кр. Сарафов", а днес е гост-преподавател в няколко университета, между които на Калифорнийския университет в Санта Барбара, на Кьолнския университет и на Уестмонт колидж в Калифорния. През последната година постави спектакли в Москва. Следващият й проект е в Държавен Сатиричен Театър "Алеко Константинов".
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.