ПАМЕТНИЦИ НА ВРЕМЕТО
Защо чехите не допускат Пражкият часовник да спре?
1980-а: Ремонт на легендарния символ, през обектива на Иван Григоров
Автор : / 5436 Прочита 0 Коментара
На всеки кръгъл час часовникът е истинска атракция / Снимка: Иван ГригоровСтолицата на Чехия и до днес е считана за един от най-красивите градове в Европа. Там се намира най-големият замък в света, записан в Книгата на Гинес - Пражкият замък. Той е разположен на площ от 72 декара. Става любимо място на музикантите от Rolling Stones, които дори платили 32 000 долара за художествено осветление на замъка по време на концерта на групата в Прага.
Друга легенда на музиката - Джон Ленън, никога не е бил в Прага, но си има стена, изрисувана с неговия лик, рефрени от песните му и цитати. Стената е изрисувана след убийството на Ленън през 1980-а.
1980 г. До старото кметство с часовника / Снимка: Иван Григоров
А знаете ли, че дори мракобесникът Хитлер не посмял да разруши еврейския квартал в града, защото толкова харесал Прага, че казал публично, че иска да живее там след пенсионирането си. Друг е въпросът, че планирал да превърне еврейския квартал "Йосехоф" в "музей на една изчезнала раса"?...
1980 г. , Прага - легендарният часовник / Снимка: Иван Григоров
В Прага се намира и Карловият мост, открит през 1357-а година от тогавашния крал на Чехия, който бил маниак на тема нумерология. Затова мостът е построен на симетричен принцип от цифрите от 1 до 9. В Прага се намира и най-тясната уличка в света - "Винарна Чертовка", широка едва 50 сантиметра. Някои се шегуват, че уличката има светофар, за да регулира движението на минувачите в двете посоки.
В Прага е и единствената телевизионна кула в света, дело на Давид Черни, със скулптурите на четири бебета, а вътре в кулата има хотел, състоящ се от... една стая с изглед към града от голяма височина.
По традиция много сватбари се снимат до кметството, а младоженецът е с хомот / Снимка: Иван Григоров
И така стигаме до една от най-големите забележителности на този вълшебен град - Пражкият часовник на площад Староместки намести до старото кметство на града.
Не сте били в Прага, ако не сте го видяли.
Най-старият астрономичен часовник в света / Снимка: Иван Григоров
Той е истинско произведение на изкуството. Монтиран е през 1410-а година от часовникарите Микулаш от Кадан и Ян Шиндел. До 1961-ва година, обаче, поради липса на автентични документи, за създател на Пражкия часовник е бил смятан занаятчията Хануш. През 16-и век часовникът бил ремонтиран от Ян Таборски.
Най-новата част на часовника датира от 1865-а година. Става дума за календарния циферблат, нарисуван от Йозеф Манес.
През Втората световна война часовникът силно пострадал и някои дори смятали, че реставрацията му е невъзможна. Тогава се намира един майстор - часовникарят Йозеф Весецки, който открива най-добрите занаятчии - ковачи и механици, и така през 1945-а година часовникът отново заработил, за да не спре да работи никога повече. Защото...
Часовникарят Йозеф Весецки - пазителят на часовника / Снимка: Иван Григоров
Местните жители и до днес са под влиянието на старинна легенда, според която градът ще пострада, ако часовникът бъде занемарен, или недай Боже спре да работи. Мистерията около часовника стига дотам, че някои вярват, че ако това се случи, един призрак, монтиран вътре в него, ще кимне с глава като знак, че предстои нещо лошо.
Според легендата, тогава единствената надежда за града щяло да бъде момче, родено през Новогодишната нощ.
Часовникарят Йозеф Весецки и апостолите / Снимка: Иван Григоров
Разбира се, пражани за нищо на света не искат да допуснат да се стигне до "кимването" на призрака и затова при всяка забелязана най-малка увреда на часовника, му правят ремонт.
Един такъв ремонт от 1980-а година е запечатал с камерата си фотографът Иван Григоров. Той е заснел и часовникаря Йозеф Весецки, който спасява часовника през 1945-а и се грижи за него в продължение на десетилетия след това.
Часовникарят Йозеф Весецки / Снимка: Иван Григоров
Малко любопитни факти за часовника: Той е най-старият и третият астрономичен часовник в света. Монтиран е върху сградата на старото кметство. Механизмът му е съставен от три части: астрономична скала, посочваща положението на Слънцето и Луната; "Разходката на Апостолите", която на всеки кръгъл час изобразява фигурите на един от дванадесетте апостоли; календарна скала с медальони, изобразяващи месеците на годината.
Часовникарят Йозеф Весецки / Снимка: Иван Григоров
Любопитно е, че сред митичните същества около апостолите има и един скелет, изобразяващ Смъртта - силата, която "посича" времето. Вероятно именно тя поддържа легендата за призрака, заради който за чехите е важно, часовникът да не спира да работи.
На всеки десет години се извършва щателна профилактика на всички механизми.
Има една легенда, че смятаният за създател на часовника Хануш е бил ослепен, за да не изработи друг подобен в света, но както се разбра, през 1961-ва в документи излизат имената на истинските създатели на часовника, а пък точно негово копие все пак е било изработено и се намира в Сеул, Южна Корея.
Това не променя факта, че оригиналът - неповторимият Орлой, както го наричат, се намира в Златна Прага и е един от символите на града.
Сватбари пред старото кметство / Снимка: Иван Григоров
Часовникарят Йозеф Весецки / Снимка: Иван Григоров
Часовникарят Йозеф Весецки / Снимка: Иван Григоров
Еми МАРИЯНСКА