Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Слънчевият часовник на Варна стана на 40 години

СКУЛПТУРИ

Слънчевият часовник на Варна стана на 40 години

Творбата на Иван Ковачев символизира излитащ лебед – птицата, почитана от древността като символ на слънцето

Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto

Макетът на прочутият слънчев часовник във Варна е създаден от скулптора Иван Ковачев през 1974 година, а изградената вече монументална пластика е поставена на входа на Морската градина през 1977 година.

Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto

Творбата символизира излитащ лебед - птицата, почитана от древността като символ на слънцето, чистотата, мъдростта и щедростта. Освен на слънчевия часовник Иван Ковачев е автор и на други художествени творби, разположени в градската среда на Варна.

Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto

Това са композициите плуващи фигури, изработени от бронз и разположени в близост до Слънчевия часовник, Каменни пейки - изобразяващи стилизирани морски вълни, Момиченце със счупена стомна, поставена в близост до варненския Аквариум и други.

Снимка: Любомир Бенковски - Бенджи/BulFoto

В почти всеки град и село в североизточна България са разположени паметници и монументални пластики, дело на Иван Ковачев.

Иван Ковачев е роден на 18 ноември 1927 г. в гр. Варна. През 1948 г. завършва Средно техническо училище по дървообработване и вътрешна архитектура, специалност Резбарство. През 1954 г. се дипломира в Националната художествена академия - София, специалност Декоративно-монументална скулптура при проф. Любомир Далчев. Приет за редовен член на Съюза на българските художници през 1955 г.. Между 1960 и 1964 г. е председател на художествения съвет и член на ръководството на групата на варненските художници. В продължение на близо 20 години работи като уредник в Къща-музей "Георги Велчев". Удостоен е с Орден "Кирил и Методий" III степен (1968 г.) и Орден "Кирил и Методий" II степен (1977 г.)

Източник: BulFoto

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

"Графика от Япония" във Варненската художествена галерия

От 26 юли до 21 август 2024 г. ще бъдат показани произведения, свързани с Международното биенале на графиката - Варна

Вежди Рашидов за колекцията си: Не можем да говорим за големите майстори на съвремието, без образците на старите

"Изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е "сложна закачка", защото много от картините имат свой собствен живот", каза още скулпторът на откриването на изложбата "Западноевропейско изкуство XVII – XIX век" в галерия Vejdi

Руски музей е обвинен в "нацистка пропаганда" заради картина на беларуски художник

Музеят Ерарта има най-голямата колекция на съвременно изкуство в Русия

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Без кръвни връзки" от Боряна Петкова

Откриването е на 25 юли, четвъртък, 18.30 часа в САМСИ (Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство)

Украинският график Константин Калинович представя "Моята зимна градина"

Експозицията ще бъде на разположение на жители и гости на морската столица до 13-ти август в ЗАЛА 1 на галерия Ларго, както и онлайн