ТОП 3 НА IMPRESSIO
Вижте българските фотоизложби от 2017-а, които Impressio избра за вас
“Основоположници на българската фотография: Карастояновите”, "Поглед във времето" на фоторепортера Иван Григоров и "Непознатите портрети на Стефан Данаилов"
Редактор : / 2265 Прочита 0 Коментара
“Основоположници на българската фотография: Карастояновите”, фотоизложба в НГ - Двореца/kingsimeon.bgЕкипът ни избра за вас 3-те най-впечатляващи фотографски изложби у нас, които ни дадоха уникалната възможност да се докоснем до важни събития и личности от българската история и култура от последните 100 години.
"Основоположници на българската фотография: Карастояновите" (Национална галерия - Двореца, открита на 27 април 2017).
"Искам чрез тази изложба да се опитаме да се почувстваме достойни и добри българи, да се замислим и да си спомним откъде идва България", каза на откриването на изложбата нейният куратор известният български фотограф Иво Хаджимишев.
От 60-те години на XIX век до днес в нашата история има няколко възрожденски фамилии, които се посвещават на фотографията и така се превръщат в едни от първите майстори на това изкуство у нас. Една от тях е тази на Никола Карастоянов, който през 1828 г. открива в Самоков първата българска печатница за "щампи". Синът му - Анастас Карастоянов, освен с печатарската и издателската работа, полага началото и на фотографията у нас. По-късно го наследяват и неговите синове - Иван и Димитър, както и внуците му Бончо и Божидар.
Фотоизлобата представя фотоси с изключителна историческа и естетическа стойност и качество, отговарящо на световното ниво за онази епоха. В нея са показани и много снимки на Царското семейство.
"Поглед във времето" - юбилейна изложба по повод 70-ия рожден ден на един от големите фоторепортери на България Иван Григоров (Клуб на фоторепортера, открита на емблематичната дата 10 ноември 2017).
Иван Григоров/Снимка: Личен архив
Иван Григоров и Клаудия Кардинале
В експозицията бяха включени 100 фотографии от началото на 70-те години до наши дни, свързани с професионалния път на автора, отразяващи исторически моменти от две епохи - социалистическата и периода на т.н. демократични промени в България.
"Никога не съм режисирал кадрите си. Мисля, че това е репортерството. Да си намериш гледната точка. Никога не съм нагласявал нещата.", споделя Иван Григоров.
Стоянка Мутафова/Снимка: Иван Григоров
"Един малък, по-скоро ретро поглед към последните немалко години, които минаха и през обектива ми. Не съм обръщал цветни снимки в черно-бели, както сега е модерно, защото до 1995 година нямаше търсене. Цветно се публикуваше в малко списания. А трябваше и да се носи тежкият "Пентакон", защото искаха от диапозитиви 6/6. Е това е.
Поради липса на музей на фотографията - малко носталгия от мен.", добавя Григоров.
"Непознатите портрети на Стефан Данаилов" (Градинката пред Народния театър, открита на 1 декември 2017).
Експозицията беше част от честването на 75-годишнината на Стефан Данаилов. В нея бяха представени 32 фотоса от филми на големия български актьор, изиграл над 150 роли в киното.
Стефан Данаилов даде специално интервю за читателите на Impressio, което ние публикувахме в две части за юбилея му.
Изложба "Непознатите портрети на Стефан Данаилов"/Снимка: БулФото
Фотоизложбата "Непознатите портрети на Стефан Данаилов" беше подбрана от журналиста Георги Тошев, съавтор на Стефан Данаилов в биографичната му книга "Романът на моя живот", издаден от Книгомания и представен точно на рождения му ден - 9 декември в Народен театър "Иван Вазов". Част от фотографиите в изложбата са включени в книгата.
"Романът на моя живот", автобиография на Стефан Данаилов, автори Стефан Данаилов, Георги Тошев