Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Гьоте-институт България и Софийска градска художествена галерия представят: "Хелга Парис. Фотографии"

МИСТЕРИЯ ПРЕЗ ОБЕКТИВА

Гьоте-институт България и Софийска градска художествена галерия представят: "Хелга Парис. Фотографии"

Официалното откриване ще е в четвъртък от 18:00 часа, в присъствието на кураторката Инка Шубе

(Хелга Парис има дарбата да разкрива уязвимостта и ранимостта, като в същото време ги обгръща с деликатност (Снимка: Хелга Парис/ Гьоте-институт)

Още Имаме ли право на собственото си тяло? С този въпрос се открива Sofia DocuMental 2024

Имаме ли право на собственото си тяло? С този въпрос се открива Sofia DocuMental 2024

За трета поредна година Гьоте-институт България и Софийска градска художествена галерия поставят фокус върху съвременната фотография през погледа на жените фотографки от Източна Германия.

Заедно с нашите партньори каним жителите и посетителите на град София на откриването на първата самостоятелна изложба на германската фотографка Хелга Парис.

Заповядайте в СГХГ на 19-и септември, четвъртък, от 18:00 часа, за официалното откриване в присъствието на кураторката Инка Шубе.

На 20-и септември, от 18:00 часа, Шубе ще разведе посетителите на галерията из тур в изложбата, рефлектирайки върху фотографското наследство на Парис.

Макар и непознато в България, творчеството на Хелга Парис (1938 - 2024) играе важна роля в германската фотография (Снимка: Хелга Парис/ Гьоте-институт)

Макар и непознато в България, творчеството на Хелга Парис (1938 - 2024) играе важна роля в германската фотография. В отделни изображения и серии тя разгръща своеобразна живописна палитра на източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години на ХХ век. В нейните фотографии всичко изглежда живо, диша, усеща се: не само хората и животните, но и къщите, улиците, пейзажите и вещите.

Макар и непознато в България, творчеството на Хелга Парис (1938 - 2024) играе важна роля в германската фотография (Снимка: Хелга Парис/ Гьоте-институт)

Още Хелга Парис - палитра на източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години

Хелга Парис - палитра на източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години

Хелга Парис има дарбата да разкрива уязвимостта и ранимостта, като в същото време ги обгръща с деликатност.

Погледът на самоуката фотографка се оформя под въздействието на живописта на Макс Бекман и Френсис Бейкън, следвоенното италианско и френско кино, театъра и литературата - независимо дали фотографира някогашния работнически квартал Пренцлауер Берг в Източен Берлин или индустриалния град Хале, или пътува из България, Грузия, Румъния, Полша и Италия. Фактът, че като дете е преживяла Втората световна война и е израснала с надеждите на следвоенните и възстановителните години, може би допринася за особената поетичност на нейния визуален свят.

Макар и непознато в България, творчеството на Хелга Парис (1938 - 2024) играе важна роля в германската фотография (Снимка: Хелга Парис/ Гьоте-институт)

Още Sofia DocuMental се завръща със специално пето издание

Sofia DocuMental се завръща със специално пето издание

Хелга Парис, родена в Голнов (Померания) през 1938 г., учи моден дизайн преди да започне да изследва медията на фотографията автодидактично през 1964 г. Творческият ѝ е език се характеризира с поетична близост, която се отказва от всякакво тълкуване или идеологизиране.

Фотографката се интересува от всекидневните, понякога съвсем банални моменти на общуване: отношения, погледи, жестове, движения, повърхностни структури и пространства, които разказват за обстоятелствата, историите и преживяванията на хората и нещата, както и за начина на справяне с тези обстоятелства.

По време на пътуванията си до Трансилвания (тогава Народна република Румъния) и Грузия (тогава част от СССР), до Волгоград (Русия) и Ню Йорк (САЩ) Хелга Парис скъсява дистанцията с чужденците със същата безпристрастност както със своите съседи, младежите в Берлин, работничките в модния текстилен комбинат или къщите и лицата в централногерманския, индустриален град Хале.

Още Вижте кои са наградените филми на IV Международен документален "Родопи Филм Фест" (RIFE) 2024 г.

Вижте кои са наградените филми на IV Международен документален "Родопи Филм Фест" (RIFE) 2024 г.

С около 130 черно-бели фотографии, кратки обяснителни текстове и филмов портрет от Хелке Миселвиц изложбата кани посетителите на пътуване във времето, което ще им позволи да осмислят крехкостта на настоящето.

С изключение на няколко поръчки Хелга Парис работи единствено по своя инициатива. В ГДР не съществува пазар за подобни фотографии. Въпреки това творбите ѝ са популярни още преди съединението на двете германски държави. Хелга Парис е член на Академията на изкуствата и е удостоена с наградата на Берлинската галерия "Хана Хьох".

Турове към изложбата, водени от Жени Дечева

Като съпътстваща програма са предвидени и четири тура на български език, които да задълбочат контекста на изложбата. Заповядайте в:

Събота, 28.09., 15:30 - 16:30 часа
Събота, 19.10., 15:30 - 16:30 часа
Събота, 02.11., 15:30 - 16:30 часа
Събота, 23.11., 15:30 - 16:30 часа

Още Четвъртият Международен документален "Родопи Филм Фест" (RIFE) започва на 11 юли

Четвъртият Международен документален "Родопи Филм Фест" (RIFE) започва на 11 юли

* Участието в туровете е безплатно, заплаща се вход в галерията. Начална точка - пред касата на СГХГ.

Медиаторската програма "Гледане с разбиране: Хелга Парис" се реализира в партньорство с фондация "Изкуство - Дела и Документи".

"Хелга Парис. Фотографии" е изложба на Ifa (Институт за външни отношения), която ще бъде представена в Софийската градска художествена галерия в партньорство с Гьоте-институт България.

Още Hofkino 2024 – кино на открито в двора на Гьоте-институт България

Hofkino 2024 – кино на открито в двора на Гьоте-институт България

Още "30 години оптимизъм" - гостуваща изложба на Лиза Мари Шмит и Александру Михай Будеш

"30 години оптимизъм" - гостуваща изложба на Лиза Мари Шмит и Александру Михай Будеш

Още Верена Билингер и Себастиан Шулц: Изкуството позволява да отворим разговор за трудните теми

Верена Билингер и Себастиан Шулц: Изкуството позволява да отворим разговор за трудните теми

Още Художничката Надежда Георгиева представя изложбата "Невротичният балет на красотата и разрухата"

Художничката Надежда Георгиева представя изложбата "Невротичният балет на красотата и разрухата"

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Визуалната история на Миколаив: Татуировки на войната

Изложбата, реализирана с подкрепата на Посолството на Украйна в България, отбелязва Деня на независимостта на Украйна и може да бъде разгледана от 23 август до 23 септември 2024 г.

Днес отбелязваме Световния ден на фотографията

Точно на 19 август 1839 г. правителството на Франция решава да откупи патент от френския художник и химик любител Луи Дагер

Даяна Иванова представя "Простор по виетнамски"

Експозицията ще бъде подредена на 14 август в пространството за култура и обучение "Аморфа" до Адвокатската градинка във Варна

Фотоизложба и авторски филм за пътешествието си до африкански острови представя Стефан Диомов в Бургас

В двете експозиции със заглавие "Там, някъде на юг...", които ще бъдат открити на 1 август до Културен център "Морско казино", той ще разкаже за своите впечатления от пътуването си

Теодора Нишков за "тайните" на творческия си процес

Фотографката вдига още малко завесата от работата си по проекта цикъла "100 запечатани от времето" (Строители на съвременна България), който има за цел създаването на визуална памет за хората, които полагат достойни усилия за нас и са едно от богатствата в културния и обществен живот на България

Министър Найден Тодоров откри изложбата на Джесика Ланг в София

Бяхме посрещнати изключително гостоприемно и топло. Благодаря на всички вас, че сте тук. Надявам се изложбата да ви хареса", каза Джесика Ланг