Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Уникална експозиция, посветена на Махатма Ганди, бе открита на Оборище 5

150 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА МАХАТМА ГАНДИ

Уникална експозиция, посветена на Махатма Ганди, бе открита на Оборище 5

20 изтъкнати български художници и скулптори представят свои творби, вдъхновени от делото и личността на великия син на Индия

Портрет на Махатма Ганди, рисуван от худ. Борис Георгиев, 1935 г.

На 2 октомври се навършват 150 години от рождението на Махатма Ганди - великия син на Индия, чиято мъдрост и отдаденост в служба на другите вдъхновява всеки, който се докосне по един или друг начин до неговото слово и дело. 

Даниела Кънева на откриването на изложбата за Махатма Ганди на Оборище 5 (Снимка: Булфото)

По този повод в  столичната галерия "Оборище 5", бе открита уникална изложба "Махатма Ганди - сила на Истината", в която участват 20 от най-изтъкнатите български художници и скулптори.

Диана Дафова и Селма Тодорова, куратор на изложбата за Ганди на Оборище 5 (Снимка: Булфото)

Сред тях са Десислава Минчева, Стоян Дечев, Селма Тодорова, която е и куратор на проекта, Краси Тодоров, Аглика Гайтаникова, Стефан Чурчулиев, Станислав Памукчиев, Ангел Станев, Иван Русев, Камен Цветков, Иван Славов, Цветослав Христов, Емил Попов, Валентин Господинов, Рашо Митев, Иван Милушев, Цанко Цанков, Хари Атанасов, Пенка Атанасова, Цветан Стоянов.

Махатма Ганди, диптих, худ. Селма Тодорова (Снимка: Индологическа фондация "Изток - Запад")

Изложените творби представляват рефлексия на личната среща на всеки един от авторите с личността на Махатма Ганди, било то чрез неговото слово, чрез документални и художествени филми за него или чрез други медийни формати.

 Организатори са Индологическа фондация "Изток - Запад" и посолството на Република Индия у нас.

Художникът Станислав Памукчиев на откриването на изложбата за Ганди на Оборище 5 (Снимка: Булфото)

Сред изложените експонати е и портрет на Махатма Ганди, рисуван през 1935 г. от един от най-големите български художници - Борис Георгиев, чието име от няколко години носи Градската художествена галерия във Варна. Борис Георгиев е бил  близък приятел с Владимир Димитров-Майстора, с великия учен Алберт Айнщайн, с Учителя Петър Дънов, с Махатма Ганди и други.  Ганди е рисуван  по време на т.н. индийски период на художника. Портретът е изключително ценен и с това, че в левия ъгъл Махатма Ганди собственоръчно е написал: "В нозете на Бога, в сърцата на бедните." От миналата година картината е част от колекцията на ГХГ "Борис Георгиев" в родния град на художника, който винаги се подписва: "Boris Georgiev di Varna".

Посланикът на Индия г-жа Пуджа Капур открива изложбата за Махатма Ганди на Оборище 5 (Снимка: Булфото)

Изложбата откриха посланикът на Индия Пуджа Капур и Йорданка Боянова, президент на фондацията.

Йорданка Боянова, президент на Индологическа фондация „Изток – Запад“ (Снимка: Булфото)

Експозицията ще бъде в София до 2 октомври. След това може да бъде видяна в някои от най-добрите галерии в страната. Ще бъде представена също така в Република Северна Македония и Република Индия.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Калоян Илиев-Кокимото представя Wild Wild East

Изложбата е от 30 септември до 27 октомври 2023 в Галерия Little Bird Place

Водопадът на Надежда Олег Ляхова

В изложбата "Водопад" Надежда Олег Ляхова преплита в почти поетично наративно търсене вълнуващите я теми, които до голяма степен засягат всеки творец

Виенският Музей на изящните изкуства показва тъкани шедьоври по проекти на Рафаел

Изложбата показва устойчивото влияние на композициите на Рафаел върху развитието на стила на фламандските стенни гоблени

Дигитални и сетивни разкази за истории с добър край

Идеята е в основата на интерактивната изложба "История за &", която ще отвори врати на 30 септември в зала 4 на НДК

Голямата есенна изложба на „Белведере“ е посветена на Луиз Буржоа

В експозицията, озаглавена "Луиз Буржоа. Непоколебима съпротива", за първи път в Европа публиката може да види самостоятелно представени почти неизвестни картини на една от най-ярките личности на 20-и и 21-и век в контекста на цялостното й творчество