Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

SEPIA на художника Димитър Генчев в DOT Sofia

ОТКРИВАНЕ

SEPIA на художника Димитър Генчев в DOT Sofia

Изложбата ще бъде открита на 4 април от 18.00 часа и ще продължи до 12 май

Burn The Island, 2024 (Снимка: Димитър Генчев)

Още

Константин Бранкузи - бащата на модерната скулптура в Център Помпиду

Константин Бранкузи - бащата на модерната скулптура в Център Помпиду

На 4 април от 18:00 ч. изложбата на художника Димитър Генчев - Sepia ще бъде открита от Sarieva/Gallery в DOT Sofia.

Това е четвъртата изложба на Sarieva/Gallery в новооткритото пространство. В основата на колаборацията между двете организации е представянето на установени и развиващи се български художници и утвърждаването на колекционерска среда.

Димитър Генчев (Снимка: Кристофор Балабанов)

Роден в Пловдив, Димитър Генчев завършва Националната художествена академия в София, Утрехтското училище по изкуствата (HKU). Учил е още в Rijksakademie в Амстердам и Ecole des Arts Decoratifs в Страсбург, Франция. Негови произведения са представяни в самостоятелни и групови изложби в Музея за съвременно изкуство De Domijnen, Ситард; Credo Bonum, София; Morsbroich Museum, Леверкузен; Кралският дворец в Амстердам; Cloud Seven, Брюксел; Софийска градска художествена галерия и др.

Още

Богонадареният Пламен Бонев

Богонадареният Пламен Бонев

Това е втората му самостоятелна изложба със Sarieva/Gallery, като е представян в други групови изложби и инициативи на галерията регулярно през последните години. Генчев е носител на стипендия от фондация "Фонд Мондриан"; награди за живопис: Наградата на Buning Brongers в Холандия; Национална награда на Allianz България; награда от Националния конкурс за живопис и скулптура за млад български художник и наградата "Гауденц Б. Руф".

Още

Инсталацията "Съседите": Паметта не като думи, а със сетива

Инсталацията "Съседите": Паметта не като думи, а със сетива

Живописните платна на Димитър Генчев са нови и не са показвани досега. Подготвени са през последната година, а цялата изложба взима заглавието Sepia на една от картините в нея.

"Когато правиш произведения специално за дадена изложба, между тях, разбира се, има връзка. Може би това, което най-силно обединява всички картини в Sepia бих нарекъл "светлината по гънките на материята." - казва Димитър Генчев.

В текста за експозицията Десислава Милева допълва:

"Светлината е основополагаща в работата на Димитър Генчев. Тя е ритъм, импулс, миг на влюбване. Генчев не само рисува светлината. Той я създава в платното, умело вграждайки матови, лъскави или прозиращи елементи в диалог с източниците на осветление.

Sepia, 2024 (Снимка: Димитър Генчев)

Тази игра на външна и вътрешна светлина, така характерна за автора, допълва усещането за непрекъснато движение и за съществуването в двуизмерната повърхност на платното на още едно трето измерение."

Самият Димитър Генчев споделя, че вероятно афинитетът към материите и текстурите идва от някогашното му желание да бъде скулптор. Всъщност художникът изобразява онова, което вижда в света, но някак без да го копира. В настоящата изложба негов обект на наблюдение е природата или едно съвсем обикновено листо.

"Смятам, че художникът е някакъв вид наблюдател на заобикалящия го свят, който се опитва да анализира онова, което вижда. А ако наблюдаваш нещо дълго време, започваш да го обикваш", разказва още Димитър Генчев.

Още

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Работата му съчетава хиперреализъм с абстракция и тази характерна двойственост на произведенията му е кодирана и в самото заглавие на настоящата изложба, което на български език означава едновременно цвят и вид мекотело. Основният творчески стремеж на Димитър Генчев е свързан силно с живописния експеримент.

"Димитър Генчев е художник алхимик. Един от онези, които търсят в изкуството безкрайните възможности за трансформация на материята и мистериите на нейното зараждане. Трансформация, която бележи със специфична динамика всяка една от творбите представени в новата самостоятелна изложба на художника - Sepia. Реализирана в колаборация със Sarieva/Gallery, тя се фокусира върху една все още малко позната посока на визуални търсения и експерименти на автора.

В работите, създадени през последната година, Димитър Генчев комбинира абстрактни и фигуративни елементи, изследвайки докъде може да стигне разпадът и преливането на формите в едни безкрайни пространства, безтегловни, поглъщащи и ефимерни.

Пространства, които не обещават нищо, не разказват нищо и с това носят в себе си едно безмерно и така необходимо спокойствие в свят изтъкан от дисонанса на шумни наративи. Пространства, в които окото не търси да реконструира смисъл, история, граници, а да потъне все по-надълбоко." - пише Десислава Милева.

Изложбата ще продължи в Sareiva/gallery в DOT Sofia до 12 май.

Още

Стилияна Узунова  с емоционално пътуване и "Пристан"

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Още

"Образ на ръба на материята" – несъществуващото пространство на българо-белгийската художничка Деница Тодорова

"Образ на ръба на материята" – несъществуващото пространство на българо-белгийската художничка Деница Тодорова

Още

КОМАТ: Пресечната точка между изкуството и храната

КОМАТ: Пресечната точка между изкуството и храната

Още

Стефан Николаев избра новооткритото пространство "Dot Sofia" за новата си изложба "Дом"

Стефан Николаев избра новооткритото пространство "Dot Sofia" за новата си изложба "Дом"

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Вежди Рашидов за колекцията си: Не можем да говорим за големите майстори на съвремието, без образците на старите

"Изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е "сложна закачка", защото много от картините имат свой собствен живот", каза още скулпторът на откриването на изложбата "Западноевропейско изкуство XVII – XIX век" в галерия Vejdi

Руски музей е обвинен в "нацистка пропаганда" заради картина на беларуски художник

Музеят Ерарта има най-голямата колекция на съвременно изкуство в Русия

"Без кръвни връзки" от Боряна Петкова

Откриването е на 25 юли, четвъртък, 18.30 часа в САМСИ (Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство)

Украинският график Константин Калинович представя "Моята зимна градина"

Експозицията ще бъде на разположение на жители и гости на морската столица до 13-ти август в ЗАЛА 1 на галерия Ларго, както и онлайн

Турция забрани изложба, посветена на транссексуалната общност

"Обърни се и виж назад" беше поставена в пространството Depo Istanbul, създадено от Осман Кавала, турски арт мениджър, който беше арестуван през 2017 г.

Феминистки проект, провокиран от Симон дьо Бовоар, представи визуалната артистка Дора Славова

В него тя разглежда един от най-сериозните проблеми на съвремието ни - контролът над възпроизводството на човека и хилядолетното напрежение между половете