Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

SEPIA на художника Димитър Генчев в DOT Sofia

ОТКРИВАНЕ

SEPIA на художника Димитър Генчев в DOT Sofia

Изложбата ще бъде открита на 4 април от 18.00 часа и ще продължи до 12 май

Burn The Island, 2024 (Снимка: Димитър Генчев)

Още Константин Бранкузи - бащата на модерната скулптура в Център Помпиду

Константин Бранкузи - бащата на модерната скулптура в Център Помпиду

На 4 април от 18:00 ч. изложбата на художника Димитър Генчев - Sepia ще бъде открита от Sarieva/Gallery в DOT Sofia.

Това е четвъртата изложба на Sarieva/Gallery в новооткритото пространство. В основата на колаборацията между двете организации е представянето на установени и развиващи се български художници и утвърждаването на колекционерска среда.

Димитър Генчев (Снимка: Кристофор Балабанов)

Роден в Пловдив, Димитър Генчев завършва Националната художествена академия в София, Утрехтското училище по изкуствата (HKU). Учил е още в Rijksakademie в Амстердам и Ecole des Arts Decoratifs в Страсбург, Франция. Негови произведения са представяни в самостоятелни и групови изложби в Музея за съвременно изкуство De Domijnen, Ситард; Credo Bonum, София; Morsbroich Museum, Леверкузен; Кралският дворец в Амстердам; Cloud Seven, Брюксел; Софийска градска художествена галерия и др.

Още Богонадареният Пламен Бонев

Богонадареният Пламен Бонев

Това е втората му самостоятелна изложба със Sarieva/Gallery, като е представян в други групови изложби и инициативи на галерията регулярно през последните години. Генчев е носител на стипендия от фондация "Фонд Мондриан"; награди за живопис: Наградата на Buning Brongers в Холандия; Национална награда на Allianz България; награда от Националния конкурс за живопис и скулптура за млад български художник и наградата "Гауденц Б. Руф".

Още Инсталацията "Съседите": Паметта не като думи, а със сетива

Инсталацията "Съседите": Паметта не като думи, а със сетива

Живописните платна на Димитър Генчев са нови и не са показвани досега. Подготвени са през последната година, а цялата изложба взима заглавието Sepia на една от картините в нея.

"Когато правиш произведения специално за дадена изложба, между тях, разбира се, има връзка. Може би това, което най-силно обединява всички картини в Sepia бих нарекъл "светлината по гънките на материята." - казва Димитър Генчев.

В текста за експозицията Десислава Милева допълва:

"Светлината е основополагаща в работата на Димитър Генчев. Тя е ритъм, импулс, миг на влюбване. Генчев не само рисува светлината. Той я създава в платното, умело вграждайки матови, лъскави или прозиращи елементи в диалог с източниците на осветление.

Sepia, 2024 (Снимка: Димитър Генчев)

Тази игра на външна и вътрешна светлина, така характерна за автора, допълва усещането за непрекъснато движение и за съществуването в двуизмерната повърхност на платното на още едно трето измерение."

Самият Димитър Генчев споделя, че вероятно афинитетът към материите и текстурите идва от някогашното му желание да бъде скулптор. Всъщност художникът изобразява онова, което вижда в света, но някак без да го копира. В настоящата изложба негов обект на наблюдение е природата или едно съвсем обикновено листо.

"Смятам, че художникът е някакъв вид наблюдател на заобикалящия го свят, който се опитва да анализира онова, което вижда. А ако наблюдаваш нещо дълго време, започваш да го обикваш", разказва още Димитър Генчев.

Още Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Работата му съчетава хиперреализъм с абстракция и тази характерна двойственост на произведенията му е кодирана и в самото заглавие на настоящата изложба, което на български език означава едновременно цвят и вид мекотело. Основният творчески стремеж на Димитър Генчев е свързан силно с живописния експеримент.

"Димитър Генчев е художник алхимик. Един от онези, които търсят в изкуството безкрайните възможности за трансформация на материята и мистериите на нейното зараждане. Трансформация, която бележи със специфична динамика всяка една от творбите представени в новата самостоятелна изложба на художника - Sepia. Реализирана в колаборация със Sarieva/Gallery, тя се фокусира върху една все още малко позната посока на визуални търсения и експерименти на автора.

В работите, създадени през последната година, Димитър Генчев комбинира абстрактни и фигуративни елементи, изследвайки докъде може да стигне разпадът и преливането на формите в едни безкрайни пространства, безтегловни, поглъщащи и ефимерни.

Пространства, които не обещават нищо, не разказват нищо и с това носят в себе си едно безмерно и така необходимо спокойствие в свят изтъкан от дисонанса на шумни наративи. Пространства, в които окото не търси да реконструира смисъл, история, граници, а да потъне все по-надълбоко." - пише Десислава Милева.

Изложбата ще продължи в Sareiva/gallery в DOT Sofia до 12 май.

Още Стилияна Узунова  с емоционално пътуване и "Пристан"

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Още "Образ на ръба на материята" – несъществуващото пространство на българо-белгийската художничка Деница Тодорова

"Образ на ръба на материята" – несъществуващото пространство на българо-белгийската художничка Деница Тодорова

Още КОМАТ: Пресечната точка между изкуството и храната

КОМАТ: Пресечната точка между изкуството и храната

Още Стефан Николаев избра новооткритото пространство "Dot Sofia" за новата си изложба "Дом"

Стефан Николаев избра новооткритото пространство "Dot Sofia" за новата си изложба "Дом"

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

"Ева и рибите - живопис и пастел от Наталия Генова

Изложбата може да се разгледа до 23 ноември 2024 г. в галерия "Ракурси"

Ясен Григоров подрежда "Последна изложба, преди да стана световноизвестен"

Изложбата представя живописни творби (смесена техника, акрил, колаж) от последните четири години от работата на автора

Картина на Макс Либерман на търг в Кьолн за хиляди евро

Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. Творбата е озаглавена Gartenlokal am Wannsee (Haus am See) и изобразява външен двор на заведение на брега на езерото Ванзее край Берлин с платноходки на заден план

Реставрират пред посетителите "Нощна стража" на Рембранд

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, създадена през 1642 г., като използват различни техники и изкуствен интелект

Петя Стойнова - смирение пред природата

Самостоятелна изложба живопис от 6 ноември до 26 ноември 2024 г. в Галерия ЛИК