ИКОНОГРАФИЯ
Небесните образи на Надежда Кутева
Изложбата е от 6 до 26 април 2022 г., СБХ - Шипка 6, зала I B
Редактор : / 1272 Прочита 0 Коментара
2020 г. Свети Георги (Източник: Галерия СБХ - "Шипка" 6)Съюз на българските художници представя "Небесни образи" от Надежда Кутева, живопис
Изложбата е от 6 до 26 април 2022 г.
откриване - 6 април, 18:00
Надежда Кутева (Източник: Галерия СБХ - "Шипка" 6)
Надежда Кутева и родена в София. През 1971 завършва ВИИИ "Николай Павлович" (НХА) в София, специалност "Стенопис". През 1981 специализира в Corcoran school of Art - Вашингтон, САЩ. Първата й самостоятелна изложба е през 1975 в София. Следват многобройни участия в международни биеналета на живописта и над 20 самостоятелни изложби в България и в чужбина, в това число и в залите на СБХ - Шипка 6 и "Райко Алексиев", в Полша, Словакия, Париж, Виетнам, Япония, Нидерландия, Северна Македония, Сърбия, Германия.
През 1990 получава Националната награда за живопис "Владимир Димитров - Майстора".
През 2021 получава Голямата награда на Петото балканското квадриенале по живопис "Митовете и легендите на моя народ" за произведението си "Страшният съд".
2019 г. Папа Франциск в България (Източник: Галерия СБХ - "Шипка" 6)
Надежда Кутева за изложбата си "Небесни образи":
В "Небесни образи" включвам теми, предшестващи Страшния съд, както и събития и действащи лица, появили се в историята на християнството в следващите векове. Започвам със св. Йоан Кръстител и стигам до св. Георги и св. Никола.
Образите на тези светии са илюстрирани в иконографията в множество миниатюри, които обрамчват светията с изображения на неговото битие и чудесата, които е извършил. От тези житийни сцени се опитах да създам отделни кавалетни картини, придържайки се към строгата стилистика на иконографията, но изграждайки фигурите в обемно-пространствена среда.
Що се отнася до пейзажа, там използвам рисунки на скалите около Погановския манастир, така възхитено обрисувани от Алеко Константинов в пътеписа "Швейцария ли?".
Св. Никола, фото Иван Чехларов (Източник: Галерия СБХ - "Шипка" 6)
А към традиционните, улегнали във вековете сцени прибавих нов нюанс - мъжкото хоро, което се играе на Богоявление в Калофер. Така действието се прехвърля от река Йордън към река Тунджа.
Музиката в моя плейлист включва Гречанинов, Добри Христов, Рихард Щраус. Така стигнах до "Танцът на смъртта". Не кокетирам с темата. Заимствам заглавието от произведение на Камий Сен-Санс. А то е просто валс...
В изложбата включвам и рисунки на значими фигури от днешно време: Негово светейшество патриарх Неофит, когото рисувах в деня на ръкополагането му. Красив глас, благородно лице и осанка на водител - той носи всичко, от което се нуждаем в днешно време.
И накрая, прибавям и няколко картини от 90-те години - етимологията на всичко, което правя в следващите десетилетия.
Признавам, в периода на работа върху изложбата все повече ме вълнуваше образът на Дявола. Той е един в литературата, друг в операта, а в иконографията като че ли е по-слабо застъпен. Всеки е изпитал зловонните му действия, а като че ли всеки носи в себе си по нещо дяволско... Това дава свободата да го интерпретираш без ограничения, посвоему.
Надежда Кутева
2013 г. Четири изображения на Патриарх Неофит (Източник: Галерия СБХ - "Шипка" 6)
За автора
Надежда Кутева е родена в София. През 1971 завършва ВИИИ "Николай Павлович" - София (НХА), специалност "Стенопис". През 1981 специализира в Corcoran school of Art - Вашингтон, САЩ. Първата й самостоятелна изложба е през 1975 в София. Следват многобройни участия в международни биеналета на живописта и над 20 самостоятелни изложби в България и в чужбина, в това число и в залите на СБХ - Шипка 6 и "Райко Алексиев", в Полша, Словакия, Париж, Виетнам, Япония, Нидерландия, Северна Македония, Сърбия, Германия.
През 1990 получава Националната награда за живопис "Владимир Димитров - Майстора".
През 2021 получава Голямата награда на балканското квадриенале по живопис "Митовете и легендите на моя народ" за произведението си "Страшният съд".
2020 г. Четиримата евангелисти (Източник: Галерия СБХ - "Шипка" 6)
Избрани самостоятелни изложби
1975 Първа самостоятелна изложба в София
1976 Участие в ІІІ международно биенале на живописта в Кошице - Словакия
1978 Участие в Международно биенале на живописта в Шчечин - Полша
1979 Участие във ІІ биенале "Хумор и сатира в живописта" - Габрово
1985 Самостоятелна изложба в София, СБХ - Шипка 6
Самостоятелна изложба в Никозия - Кипър
1986 Участие в изложба по случай честване 40 години на ЮНЕСКО, Париж
1987 Участие в Биенале на живописта в Ханой - Виетнам
1989 Самостоятелна изложба в София, СБХ - Шипка 6
1992 Самостоятелна изложба в галерия "Александър" - София и др.
Самостоятелна изложба в Сапоро - Япония и мн. други