Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Места до поискване на Национални есенни изложби - Пловдив 2020

НАЦИОНАЛНИ ЕСЕННИ ИЗЛОЖБИ

Места до поискване на Национални есенни изложби - Пловдив 2020

Откриването е на 1 септември в Балабанова къща от 18.00 ч.

Антон Терзиев – „Тихи бунтове III" (Източник: Община Пловдив)

МЕСТА ДО ПОИСКВАНЕ - Национални есенни изложби Пловдив 2020, 1-30 септември, Старинен Пловдив, Откриване - на 1 септември, Балабанова къща, 18.00 ч.

Националните есенни изложби се провеждат през месец септември в изложбените пространства на Балабанова къща, Къща Хиндлиян и Къща Мексиканско изкуство в Старинен Пловдив. Те са едно от първите събития на Есенен салон на изкуствата в Пловдив, част от културния календар на града - форум за съвременно българско изкуство, предоставящ възможност за артистична творческа изява извън галерийните или музейните пространства, където публиката обичайно се среща с визуалното изкуство.

Спецификата на събитието се определя както от особеностите на къщите в Старинен Пловдив, така и от самия формат на представяне на авторите: в общата рамка на цялостен кураторски проект се показват едновременно девет или десет самостоятелни изложби, което превръща Национални есенни изложби Пловдив във форум за изкуство без аналог в България.

От 2013 г. Национални есенни изложби смениха изцяло формата на представяне, като по такъв начин се създаде възможност за осмисляне и разбиране на съвременното българско изкуство. В проекта Форсиране на избора (2013) се показаха десет наскоро завършили професионалното си обучение художници, с което се направи опит за преодоляването на изкуствено установените граници между "младите" и "старите" в изкуството. Тази линия се затвърди и в проектите Отстранени системи (2014), Ан пасан (2015), Огледало (2016), Плацебо (2017), "Отвъд повърхността" (2018) и "Поетика на образа" (2019), в които се акцентира върху осъвременяването на класическите медии живопис, графика, скулптура, рисунка и т.н., кореспондиращи в съвременното изкуство по естествен начин с фотографията, дигиталния печат, инсталацията, видеото и други. Важен акцент в Есенните изложби е презентирането на нови за българската публиката имена, представянето на дебютна изложба, както участието на български художници, живеещи и работещи зад граница.

Греди Асса – Привечер, 2020 г. (Източник: Община Пловдив)

Тазгодишните изложби ще се проведат под надслова "Места до поискване". Този проблемен фокус няма за цел да поставя тема на участниците, нито пък да настоява зрителите да разбират изложбите през неговата призма. Вместо това "Места до поискване" заговаря за измеренията на едно ново пространствено структуриране на света, което произтича от натрупването на разнородни културни традиции и състоянието на цивилизованост.

Подобен фокус предлага да се мисли за местата с изтрита или неустойчива идентичност - зони на човешкото обитаване, колонии на съзнанието, отломки от навици, действия, рефлекси, разпилени следи от всекидневна дистопия. През инерцията на обитаването, на загнездването тези бездомни пространства са органично навлезли в живота на съвременния човек, те са новата му кожа. И в същото време тези места са неизразими, те успяват да се изплъзнат от опитите за дефиниране или фиксиране в образ.

Източник: Община Пловдив

Именно в своето лутане към намирането на израз местата преминават през междинни спирки и метаморфози: нестабилизирани желания, несъсредоточени усилия за себеразбиране, къси съединения в значенията на знаци от разпознаваемата реалност, опити за ориентация в мъглявините, разположени между навсякъде и никъде. Не ние се раждаме, губим, появяваме и изчезваме - явяват се и чезнат местата. Чертаят и означават нашите траектории на съществуване, търсят връзките и посоките вместо нас, аранжират ни като свои пътуващи колекции от образи, които във всеки момент подлежат на завръщане, които във всеки момент се завръщат. Дори тогава, когато няма къде да се завърнат.

Събитието се финансира от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2020 г.

АВТОРИ

БАЛАБАНОВА КЪЩА - ВЕСЕЛИН НАЧЕВ - живопис/ Дълбока зала, ИВАН МАТЕЕВ - графика/ Сводеста зала, АНТОН ТЕРЗИЕВ - живопис/ Първи етаж, АЛБЕНА ПЕТКОВА - живопис/ Двор

КЪЩА ХИНДЛИЯН - ГРЕДИ АССА - рисунка/ Веранда, СОНЯ СТАНКОВА - фотография/ Мааза, ПАВЕЛ КОЙЧЕВ - скулптура/ Двор

КЪЩА МЕКСИКАНСКО ИЗКУСТВО - СТИЛИЯНА УЗУНОВА - живопис/ Зала, МИХАЕЛА КАМЕНОВА - скулптура/ Двор

Организатори: Община Пловдив, ОИ Старинен Пловдив и фондация Култура и съвременност.

С подкрепата на: КЦМ 2000 АД Пловдив, ГХГ Пловдив, галерия Етерна Пловдив, Рекламен дизайн Софрони Върбев

Още Спектакъл-сън откри OPERA OPEN 2020 в Античния театър в Пловдив

Спектакъл-сън откри OPERA OPEN 2020 в Античния театър в Пловдив

Още "Master of Art" с дългоочаквано физическо издание в София, Пловдив и Варна

"Master of Art" с дългоочаквано физическо издание в София, Пловдив и Варна

Още Бах и Моцарт на 4 рояла в Античния театър в Пловдив

Бах и Моцарт на 4 рояла в Античния театър в Пловдив

Още Световната прима Соня Йончева избра 26-годишния бас Божидар Божкилов за концерта си в Пловдив

Световната прима Соня Йончева избра 26-годишния бас Божидар Божкилов за концерта си в Пловдив

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Емблематични произведения на Стоимен Стоилов ще бъдат представени в изложба за 80-ия му рожден ден

Художникът ще подреди в галерия "Средец" както пастели, графика и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна от началото на ХХІ век

Коледна магия в галерия ЛИК

Изложбата представя тематични творби от колекцията на галерията и можете да я видите от 18 декември

Текла Алексиева: Ако мечтая за нещо, си го рисувам

Художничката представи първия том от поредицата "Сто приказки", в която тя е илюстратор, преводач и съавтор

САМСИ организира ателие за деца в рамките на изложбата "Колко те харесвам"

"Колко те харесвам" е поетично-ироничен поглед на шестима съвременни художници към заобикалящата ги среда