МАЙСТОРИ НА МАЙСТОРИТЕ
Лувърът откри най-голямата изложба, посветена на Леонардо (снимки)
Най-мащабната ретроспектива и изследване на творчеството на ренесансовия гений започва от днес и включва изключителни картини, рисунки, ръкописи, скулптури и предмети на изкуството
Редактор : Тина Философова / 24 октомври 2019 / 22:07 12074 Прочита 0 Коментара
Петстотин години след смъртта на Леонардо да Винчи най-голямата изложба, която някога е била посветена на творчеството му бе открита днес в Лувъра. Тя ще продължи до 24 февруари 2020 г. и е едно от най-амбициозните проучвания на работата на гения на Ренесанса.
За да бъде ограничен броят на посетителите, които ще пристигнат от цял свят, изключителната изложба може да бъде посетена само с предварителна резервация. Досега са били направени около 260 хиляди резервации на билети, предават от БТА.
Сто шестдесет и две картини, рисунки, ръкописи, скулптури, предмети на изкуството са събрани в експозицията, представяща художника-учен.
Сред тях са 11 от общо около 20 картини, приписвани на Да Винчи. Всяка от въпросните 11 картини е обградена от подготвителни рисунки и недовършени творби, които обясняват как е била създадена.

"Кодът на да Винчи": Трите най-значими тетрадки на Леонардо ще бъдат показани от Британската библиотека
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Изложбата включва 22 творби от собствената колекция на Лувъра, както и картини и рисунки предоставени от най-престижните европейски и американски арт институции - от Кралската колекция, от Британския музей, от лондонската Национална галерия, от ватиканската Пинакотека, от музея "Метрополитън", от Френския институт, от Галерия дел Академия във Венеция, от Ермитажа в Санкт Петербург.
От частната си колекция Бил Гейтс е предоставил набора от научните трудове на Леонардо, познати като "Codex Leicester", които той закупува на търг през 1994 г.
"Прекрасната Ферониера" (Снимка: XINHUA/БТА)
"Евклидовите доказателства на Питагоровата теорема" (Снимка: AP/БТА)
"Codex Leicester" (Снимка: © Louvre Museum)
"Света Анна с Мадоната и Младенеца" (Снимка: AP/БТА)
Събирането на мащабната експозиция се оказа труден процес и бе съпътствано с дълги полемики и спорове, най-вече между Италия и Франция, отдавнашни съпернички в областта на културата.
Прочутата скица "Витрувиански човек" за малко да не бъде включена в изложбата, след като Асоциацията "Италия ностра" за опазване на културното наследство оспори преди време пред съда заемането на известната рисунка с довода, че е твърде крехка, за да бъде преместена от венецианската Галерия на Академията, както и че подобно ценно произведение не би трябвало да бъде изнасяно от Италия.
Административният съд във Венеция отхвърли иска на "Италия ностра", като го квалифицира като "недостатъчно обоснован". Това съдебно решение позволи заемането на леонардовите творби на парижкия музей, броени дни преди откриването на изложбата.
"Витрувиански човек" (Снимка: AP/БТА)
Пред "Леда и лебедът" (Снимка: XINHUA/БТА)
"Мадона Беноа" или "Мадона с цвете" (Снимка: AP/БТА)
Италианското министерство на културата нарече иска на "Италия ностра" за блокирането на заемането "неразбираем". Изпращането на творбата в Париж бе одобрено от директора на Галерия дел Академия във Венеция, където обикновено тя е изложена.
Министър Дарио Фраческини подписа през септември споразумение за заемането на седем творби на Леонардо на Франция - освен "Витрувианския човек", четири етюда и копия на картините "Леда" и "Битката при Ангиари". Различни италиански музеи се съгласиха да предоставят на Франция временно 13 други произведения на Леонардо.
Франция от своя страна догодина ще заеме на Италия творби на Рафаело за изложба в музея "Скудерие дел Куиринале" за 500-годишнината от смъртта на художника.
Скицата "Витрувиански човек" обикновено се съхранява на тъмно в контролирана среда извън изложбените зали. Произведението, в което Леонардо изследва човешките пропорции, преди това беше изложено, от април до юли, в Галерията на Академията.
"Витрувиански човек" (Снимка: AP/БТА)
"Витрувиански човек" (Снимка: AP/БТА)
"Прекрасната Ферониера" (Снимка: © Louvre Museum)
Лувърът се надява за в бъдеще да покаже и изследва и най-скъпо продадената картина в света Salvator Mundi ("Спасителят на света"), която също се преписва на Леонардо да Винчи. Шедьовърът беше продаден на търг през 2017 година за рекордните 450 милиона долара, а през юни световните агенции гръмнаха, че се намира на стената в яхтата на саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман.
Мащабната изложба в Лувъра включва впечатляващи рисунки, документи и скици на Да Винчи, както и творби на други ренесансови художници. Експонатите показват изминатия от Да Винчи маршрут между Флоренция, Милано, Мантуа, Венеция, Рим и Франция.
"Свети Йероним" (Снимка: © Louvre Museum)
"Мадоната на скалите" (Снимка: XINHUA/БТА)
"Прекрасната Ферониера" (Снимка: XINHUA/БТА)
"Да Винчи е нарисувал малко картини - заяви един от двамата куратори на изложбата Венсан Делиовен. - Редица негови картини са недовършени. Хората обаче са били очаровани."
"Произведенията, представени в Лувъра, са групирани в четири раздела, които разкриват художественото израстване на Леонардо - чрез неговите собствени рисунки и картини, но и чрез копия на творбите му от други художници. Мисията е "да се даде различен образ на Леонардо", каза Венсан Делиовен, като оспори представата, че Леонардо е някой "който е живял донякъде разностранно, занимавайки се едновременно с математика, геометрия, анатомия и от време на време рисувал".
"Животът му е прекаран в стремеж към най-съвършената форма на рисуване", добави той.
Пред "Йоан Кръстител" (Снимка: AP/БТА)
Най-известната картина на Да Винчи - Джокондата, не е включена в изложбата. "Мона Лиза" може да се види на обичайното си място в крилото "Денон" в Държавната зала на Лувъра, със същия билет от изложбата.
Посетителите на изложбата, посветена на Леонардо, могат да й се полюбуват, като сложат каски на главите си, чрез които се представя филмче на виртуалната реалност, което възстановява оригиналните цветове на картината, без получената с годините жълта патина.
Изложбата протича под патронажа на френския президент Еманюел Макрон и ще продължи до 24 февруари 2020 година.
"Неверието на Тома" (Снимка: AP/БТА)
Драперия за седнала фигура (Снимка: © Louvre Museum)
"Прекрасната Ферониера" (Снимка: AP/БТА)
"Света Анна с Мадоната и Младенеца" (Снимка: AP/БТА)
Пред "Мадона Беноа" или "Мадона с цвете" (Снимка: AP/БТА)
"Глава на жена" (Снимка: AP/БТА)
"Портрет на музикант" (Снимка: AP/БТА)
"Мадона Беноа" или "Мадона с цвете" (Снимка: AP/БТА)
"Прекрасната Ферониера" (Снимка: AP/БТА)
"Витрувиански човек" (Снимка: AP/БТА)
"Мадоната на скалите" (Снимка: AP/БТА)
Журналисти в Лувъра (Снимка: XINHUA/БТА)
Пред "Свети Йероним" (Снимка: XINHUA/БТА)
"Света Анна с Мадоната и Младенеца" (Снимка: AP/БТА)
"Прекрасната Ферониера" (Снимка: XINHUA/БТА)