Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Гьоте-институт открива новата си културна програма с изложбата „Понякога тишината“

СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО

Гьоте-институт открива новата си културна програма с изложбата „Понякога тишината“

Завръщането на живописта и мястото на тишината в изкуството поставят акцент в галерията на Гьоте-институт България

Албена Петкова - "Сутрин" (Източник: Гьоте-институт)

Първата за годината изложба в галерията на Гьоте-институт България представя живопис на седем български художнички. Открива се на 19 януари и продължаава до 17 февруари. Откриването е в четвъртък от 18:00 часа. 

Отправна точка на събитието е позицията на живописта в днешната масова, визуална култура.

Тази позиция е именно отказ от радикални жестове, манифести, нови революции и теории, с други думи - тишина. Въпреки това живописта е под прожекторите на международната сцена, може би като контрапункт на повсеместната цифровизация и виртуализация и желанието за връщане към "аурата" на творбата след нейната техническа възпроизводимост (В. Бенямин).

Ангела Терзиева - "Тишина" (Източник: Гьоте-институт)

Още

Гледаме филми от германската киноиндустрия от 30-те

Гледаме филми от германската киноиндустрия от 30-те

Името "Понякога тишината" препраща директно към някои заглавия от подбраните произведения ("Тишина" на Анжела Терзиева, "Наречи нещата в тишина" на Яна Стойчева). Тишината не е просто липса на звук, но и предпоставка за прозрение, интуитивен опит, както и копнеж по неназовимото, бунт срещу шумния свят, борба за интимност.

От различните възможни нейни проявления, различните тишини - на утрото, в очакването, между думите на човека срещу нас - зависи крехкият баланс и ритъмът на нашето ежедневие. Тишината може да е осезаема до видимост - между гръмотевиците или при сбогуване с любим човек, като покрива диапазона между творческото уединение и изолацията.

Гергана Николова - Schein XVIII (Източник: Гьоте-институт)

В облaстта на изкуството тази тема се простира далеч отвъд музиката (Джон Кейдж) и звуковото възприятие, бидейки застъпена в естетиката (Сюзан Зонтаг, Макс Пикар), поезията (Рилке), драматургията и визуалните изкуства с техния уклон към минимализъм и концептуализъм от началото на 20-и век.

Сред най-големите "интепретатори" на тишината и творческата й роля са Сюзан Зонтаг и швейцарският философ Макс Пикар, за когото рефлексията върху тишината е "всесетивно изживяване на неизвестното на земята, на света като чудо".

Автор: Яна Стойчева (Източник: Гьоте-институт)

Цитатът е от Силвия Борисова, доцент по естетика в БАН, която също така пише в своя труд "Естетика на тишината и мълчанието", че "тишината е най-абстрактното и най-конкретното нещо, което можем да си представим - най-крайната естетическа реалия, с осъзнаването на която откриваме най-дълбокото ниво на собствената си сетивност".

Пламена Димитрова - Native Land (Източник: Гьоте-институт)

Още

Жените в архитектурата на ХХ век

Жените в архитектурата на ХХ век

Вернисажът на изложбата се случва и като част от координираните откривания и в други галерии от артистичната мрежа КАРЀ. Повече за КАРЀ и предстоящата програма за 19-и януари 2023 г. - тук.

Заедно с финисажа на събитието е предвидена и дискусия с участието на доц. д-р Силвия Борисова (БАН) и културолога д-р Кирил Василев (СУ "Св. Климент Охридски"), които ще разговарят върху темата на изложбата. Следете ни за подробности около закриването на 17-и февруари 2023 г.

Елена Велкова - A Builder and a keeper (Източник: Гьоте-институт)

Още

Любен Зидаров - един от създателите на комикса у нас

Любен Зидаров - един от създателите на комикса у нас

Още

Британският музей съобщи, че провежда "конструктивни дискусии" с Гърция за скулптурите от Партенона

Британският музей съобщи, че провежда "конструктивни дискусии" с Гърция за скулптурите от Партенона

Още

Сто български басни от пожълтелите страници

Сто български басни от пожълтелите страници

Още

Венеция, Флоренция, Ню Йорк, Сеул - кои бяха най-впечатляващите изложби на 2022?

Венеция, Флоренция, Ню Йорк, Сеул - кои бяха най-впечатляващите изложби на 2022?

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Как да се отнасяме към печалбите на гърба на Давид от Микеланджело?

Стоковият свят, в който живеем, използва много емблематични произведения на изкуството за магнити, ключодържатели и т.н., но може ли това да ощети самите произведения?

Константин Бранкузи - бащата на модерната скулптура в Център Помпиду

Над 120 скулптури, както и стотици рисунки, бележници и картини на румънския творец с френско гражданство са събрани на площ от 2000 квадратни метра в главната галерия на музея, на който той завещава след смъртта си своето ателие и всички произведения в него, както и архивите си

Отиде си художничката Петранка Кац

Eдна от отшелниците в българското изкуство e нареждана от изкуствоведи сред най-добрите български акварелисти

Музеят на модерното изкуство в Париж почита абстракциониста Жан Елион

Елион е сред художниците, популяризирали абстрактното изкуство в САЩ. Днес обаче той е сред забравените фигури в изкуството през 20-и век

Повече от 160 импресионистични творби ще бъдат показани на изложба в Париж

Изложбата е под надслов "Париж 1874. Да открием импресионизма" и ще представи картини, рисунки, скулптури, гравюри. Двайсет от творбите са предоставени от Националната художествена галерия във Вашингтон, която е съорганизатор на проявата

Клод Моне е най-скъпо продаваният импресионист на търговете

Рекордът за продажба на картина от Моне се държи от една от неговите "Бали сено", достигнала 110,75 млн. щатски долара през 2019 г. на аукцион, организиран от "Сотбис" в Ню Йорк. Това е и 15-ата най-скъпа картина в историята на изкуството