Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Г-н Мондриан, бихте ли ми заели една права линия?"

МОДЕРНОТО ИЗКУСТВО

"Г-н Мондриан, бихте ли ми заели една права линия?"

Лекция в Софийската градска галерия представя първата колекция на българско изкуство за центъра "Помпиду" в Париж

Центърът за модерно изкуство "Жорж Помпиду" в Париж (Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos)

Още Най-голямата изложба на Мондриан започна в Хага

Най-голямата изложба на Мондриан започна в Хага

На 26 август от 18:00 ч. в Софийска градска художествена галерия фондация Мусиз ще представи лекцията на кураторa Десислава Димова "Г-н Мондриан, бихте ли ми заели една права линия?".

Събитието е по повод създаването на първата "Колекция на българско авангардно и съвременно изкуство за Център Помпиду, Париж".

Пийт Мондриан - "Композиция II в червено, синьо и жълто" (1930)

Още Гергана Мудова за Майсторите на фотографията и не само

Гергана Мудова за Майсторите на фотографията и не само

Център Помпиду в Париж е най-важната институция за съвременно изкуство във Франция и една от най-престижните в Европа и света, известна с изключително прецизните си колекции на световно съвременно и модерно изкуство.

През 2018 г. Бернар Блистен, директор на Център Помпиду, Париж, пристигна със свой екип в София, за да се запознае със съвременната художествена сцена и с перспективата за създаване на колекция от авангардно и съвременно българско изкуство в един от най-значимите музеи в света. Визитата му се състоя по покана на г-жа Фандъкова, кмет на Столична община.

Лекцията на Десислава Димова, куратор на бъдещата колекция, ще проследи някои от предизвикателствата при четенето на историята на българското изкуство на ХХ в. спрямо съществуващите западно- и източноевропейски наративи в търсене на нови гледни точки. Лекцията ще представя някои от методологичните проблеми на изследването, свързано с проекта за създаване на колекция на българско съвременно изкуство за Център Помпиду, Париж.

Центърът за модерно изкуство "Жорж Помпиду" в Париж (Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos)

Още "Open Art Files: Записки и бележки под линия" - прочит на съвременното изкуство в България

"Open Art Files: Записки и бележки под линия" - прочит на съвременното изкуство в България

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

По време на събитието ще бъде представен каталогът "Дървото на живота. Генеалогии на българското съвременно изкуство". В него са поканени петима художници (Лъчезар Бояджиев, Орлин Дворянов, Боряна Росса, Светлин Русев и Свилен Стефанов), които начертават своето виждане за "родословно дърво" на българското съвременно изкуство.

Авторите бяха избрани, защото представляват някои от основните художествени тенденции и групирания в България от последните десетилетия. Те също са не само художници с индивидуални практики, но и идеолози, изследователи и учители.

Проект "Колекция българско авангардно и съвременно изкуство - Център Помпиду, Париж" се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община по Програма Европа 2019 от фондация Мусиз, в партньорство със Софийска градска художествена галерия. Събитието се провежда под патронажа на г-жа Йорданка Фандъкова, кмет на Столична община.


Центърът за модерно изкуство "Жорж Помпиду" в Париж (Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos)

Приели сме да разглеждаме българското изкуство от втората половина на ХХ век като история на липси и несъответствия спрямо западната история на изкуството. Можем ли да погледнем на него обаче и като на предизвикателство към установените наративи?

Историята на източноевропейското изкуство от втората половина на ХХ век се разглежда най-често през призмата на обмен на идеи и процеси, надхвърлящи границата на Желязната завеса, в търсене на паралел на привидно правата линия, наследена от авангардите и модернизма, в която изкуството се чете като серия от скъсвания с традициите и като иманентна критика на съвременното общество.

Днес все повече става ясно, че една голяма част от историята на изкуството на бивша Източна Европа, в това число и България, остава пренебрегната и недостатъчно анализирана именно защото не се вписва изцяло в тези исторически перспективи.

Още Българските букви - по кейовете на Сена в Париж

Българските букви - по кейовете на Сена в Париж

Още Вижте кои са 10-те най-посещавани музея в света

Вижте кои са 10-те най-посещавани музея в света

Още Първият плаващ музей за стрийт арт отвори врати в Париж

Първият плаващ музей за стрийт арт отвори врати в Париж

Още България се представя за първи път в Центъра "Жорж Помпиду" в Париж

България се представя за първи път в Центъра "Жорж Помпиду" в Париж

 

ИЗБРАНО
Коментирай1

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Британска галерия "Тейт Бритън" връща картина, заграбена от нацистите

Творбата "Еней и семейството му бягат от горящата Троя" на художника Хенри Гибс от 1654 г. е била "плячкосана като акт на преследване на расова основа"

"Понякога вали през април" от Валентин Ангелов

Изложбата може да се разгледа от 1 до 17 април 2025 в Галерия "Ракурси"

"Портрети от Едвард Мунк" - първата по рода си изложба във Великобритания

"Експозицията доказва, че Мунк е бил по-социален човек, отколкото често се предполага. Тя ни отвежда отвъд "Викът", отвъд Мунк като художник на екзистенциалната изолация и самотата", казва кураторката Алисън Смит

Представят оригинални първообрази на творби на световнопризнатия ни илюстратор Венелин Вълканов

Експозицията в централната ямболска Художествена галерия "Жорж Папазов" включва над 150 творби, повечето от тях изложени за първи път