Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Танго мечти" за откриването на 24-тия "Европейски музикален фестивал" - София

НОВ ДУХ НА ТАНГО КУЛТУРАТА

"Танго мечти" за откриването на 24-тия "Европейски музикален фестивал" - София

Концертът събира заедно двама забележителни български музиканти и ще пренесе слушателите във вълшебния свят на аржентинската музика

"Танго мечти" събира заедно двама забележителни български музиканти - Людмил Ангелов (вдясно) и Стоян Караиванов (Източник: Фондация "Стоян Камбарев")

"Танго мечти" на 11 март в зала "България" е събитието, с което тази година официално ще бъде открит Европейския музикален фестивал в София.

Концертът ще пренесе слушателите във вълшебния свят на аржентинската музика, а денят на събитието не е избран случайно. 11 март е датата, на която се ражда големия бандонеонист и композитор на Аржентина Астор Пиацола (1921-1992), придал нов дух на танго културата и наричан с преклонение "El Gran Ástor" (Великият Астор).

Още Празник на тангото в "Европейски музикален фестивал"

Празник на тангото в "Европейски музикален фестивал"

"Танго мечти" събира заедно двама забележителни български музиканти. Един от тях е брилянтният пианист Людмил Ангелов, който принадлежи към най-добрите съвременни изпълнители на Шопен, но това не му пречи да споделя страстта и към тангото.

В музикалната му биография от последните години присъстват немалко проекти с музика от жанра, което добавя още една значима тема към артистичния му портрет. През 2016 г. заедно с цигуларя Веско Ешкенази издадоха албума "Танго", представен премиерно на Европейски музикален фестивал в София, а след това и промотиран на голямо национално турне.

По повод 100-годишнината от рождението на Астор Пиацола, пианистът създаде ансамбъл "5/4 Танго", с който изнесе редица успешни концерти.

Людмил Ангелов (Източник: "Кантус Фирмус")

"Танго мечти" ни среща и с най-известния изпълнител на бандонеон в България, а и единствен бандонеонист в страната, който използва класическа Аржентинска система - Стоян Караиванов.

Стоян Караиванов (Снимка: Фондация "Стоян Камбарев")

Още Астор Пиацола - човекът, който качи тангото на концертната и оперната сцена

Астор Пиацола - човекът, който качи тангото на концертната и оперната сцена

Изучавал инструмента при проф. Фабио Фуриа в Консерваторията в Каляри, Италия, по-късно той посещава майсторските класове на колосите в тази област Хуан Хосе Мосалини и Даниел Бинели. За кратък период от време 26-годишният изпълнител и най-млад носител на приза "Музикант на годината" се превърна в една от звездите на българския музикален подиум с шеметно бързо развиваща се кариера.

Оркестър "Либертанго" /Orquesta Tipica Libertango/ е създаден от Стоян Караиванов през 2022 г. с участието на изявени млади български музиканти. "Нашата цел е не просто да изнасяме концерти, а да правим музика", споделя Караиванов.

Оркестър „Либертанго“ /Orquesta Tipica Libertango/ (Източник: "Кантус Фирмус")

Програмата на концерта е подбрана така, че да проследи развитието на жанра от ранните класически образци, до върховите постижения в творчеството Астор Пиацола, създател на стила "Танго Нуево".

Още Танго концерт на музиканта на годината Стоян Караиванов и неговия Orquesta Libertango

Танго концерт на музиканта на годината Стоян Караиванов и неговия Orquesta Libertango

Освен пиеси от Освалдо Пулиезе, Раул Гарехо, Едуардо Ровира, Агустин Барди и Освалдо Руджеро, ще бъдат изпълнени сюита "Ангелите" и големият цикъл "Годишните времена на Буенос Айрес" на Пиацола.

Атмосферата на тангото ще оживее и с атрактивното присъствие на танцовата двойка Владислав Петров и Мария Узунова, които са обучавани от най-големите майстори на тангото в света и от години работят за популяризирането на танго културата в България. Те създават първия български танго спектакъл Tango! Mi Vida, поставян на сцени в София и Созопол.

"Европейски музикален фестивал" - София се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и с подкрепата на Столична община.

Билетите за събитието с начален час 19:30 са в продажба онлайн на Ticketsbg и на касата в зала "България". Партньор за концерта е Софийската филхармония.

Повече за артистите:

Роден във Варна, Людмил Ангелов завършва НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София. Негови учители са Виктория Спасова, Людмила Стоянова и феноменалният пианист и педагог Константин Станкович.

Отличен е с награди от конкурсите "Фр. Шопен" в Полша, Международен конкурс "Палм Бийч" (САЩ), Piano Masters в Монте Карло и World Piano Masters Tour (Франция).

Людмил Ангелов (Източник: "Кантус Фирмус")

Още КласикАрт и маестро Людмил Ангелов представят камерни шедьоври на Малер, Щраус и Прокофиев

КласикАрт и маестро Людмил Ангелов представят камерни шедьоври на Малер, Щраус и Прокофиев

Популярен на петте континента Людмил Ангелов е изнасял рецитали, концерти c камерна музика и е бил солист на реномирани оркестри, под палката на световно известни диригенти.

Свирил е на сцената на престижни зали като Берлинската филхармония, "Музикферайн" във Виена, "Концертгебау" в Амстердам, залите "Плейел" и "Гаво" в Париж, "Ла скала" в Милано, "Линкълн Център" в Ню Йорк, "Алте Опер" във Франкфурт, "Херкулес" в Мюнхен, BOZAR в Брюксел, KKL в Люцерн, Цюрихската опера, Операта в Монте Карло, "Аудиторио Насионал" в Мадрид, залата на Московската консерватория, Националната филхармония и Националната опера във Варшава, залата на KBS в Сеул и много други.

Още Валенсия е новият дом на Людмил Ангелов

Валенсия е новият дом на Людмил Ангелов

Людмил Ангелов е носител на наградата "Аполон Токсофорос" и е член-кореспондент на Кралската академия на изящните изкуства в Толедо. През 2011 е награден от Министерството на културата на Полша с медал "ГЛОРИА АРТИС" за заслуги в популяризирането на полската музика по света, а през 2015 е удостоен с Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност. Преподава като почетен професор в Нов български университет, където ежегодно изнася и голям майсторски клас.

Канен е за жури на редица международни конкурси, между които "Фр. Шопен" във Варшава през 2010, 2015 и 2021 г. Удостоен е с най-високото отличие на Министерството на културата, "Златен век - огърлие", както и със званието Почетен гражданин на София. През 2023 той получи престижния орден "Исабел Католическа", присъден от Краля на Испания Фелипе VI.

"Танго мечти" събира заедно двама забележителни български музиканти - Людмил Ангелов (вдясно) и Стоян Караиванов (Източник: Фондация "Стоян Камбарев")

Още Бандонеонистът Стоян Караиванов е най-младият победител в 32-годишната история на "Музикант на годината"

Бандонеонистът Стоян Караиванов е най-младият победител в 32-годишната история на "Музикант на годината"

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, който свири на класическата аржентинска система. Той учи при проф. Фабио Фуриа в Консерваторията "Джовани да Палестрина" в Каляри (Италия).

През 2021 завършва майсторския клас на Хуан Хосе Мосалини, а през следващата година работи с маестро Даниел Бинели, бандонеонист в секстета "Танго Нуево" на Астор Пиацола, както и с Хуанхо Мосалини, преподавател по бандонеон в консерваторията "Едгар Варез", Париж.

Стоян Караиванов (Снимка: Фондация "Стоян Камбарев")

Още Първият български бандонеонист Стоян Караиванов с номинация за Полет в изкуството "Стоян Камбарев" 2023

Първият български бандонеонист Стоян Караиванов с номинация за Полет в изкуството "Стоян Камбарев" 2023

Участвал е също в майсторски класове на проф. Фридрих Липс, проф. Мие Мики, проф. Николай Кравцов, проф. Фредерик Дешамп, проф. Владимир Мандич. Изнасял е концерти със Софийската филхармония, Разградската филхармония, "Симфониета" - Шумен, Камерен ансамбъл "Дианополис", Симфоничния оркестър - Сливен, Камерен оркестър "Синфониета дел Арте" и др. Концертирал е в Австрия, Словакия, Германия, Италия, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Кипър.

През есента на 2022 Стоян Караиванов основава първия български танго оркестър ORQUESTA TÍPICA LIBERTANGO и става негов артистичен директор. Концертира и участва във фестивалите "Европейски музикален фестивал", "Софийски музикални седмици", Празници на изкуствата "Аполония", "Пиано Екстраваганца", "Дни на музиката в Балабановата къща", Музикални празници "Златната Диана", "Дни на класическата музика - Балчик", "Акордеомания" и др.

Стоян Караиванов свири на исторически бандонеон Alfred Arnold "semi nacarado" от 1935, който е един от малкото запазени в перфектно състояние инструменти.

Още НМА с празнични концерти за 125 години от рождението на проф. Панчо Владигеров

НМА с празнични концерти за 125 години от рождението на проф. Панчо Владигеров

Още Специално събитие за Годината на чешката музика в "Европейски музикален фестивал"

Специално събитие за Годината на чешката музика в "Европейски музикален фестивал"

Още Новият Клуб "Cantus Firmus" ще подпомага развитието на младите български музиканти

Новият Клуб "Cantus Firmus" ще подпомага развитието на младите български музиканти

Още Цигуларят Юлиан Рахлин се завръща в България за концерт със Софийската филхармония

Цигуларят Юлиан Рахлин се завръща в България за концерт със Софийската филхармония

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Белгийската трип-хоп банда Hooverphonic идва за концерт в София със струнен квартет

Hooverphonic е създадена през 1995 г. и е известна с характерното си еклектично звуково смесване на елементи на поп, рок и електронна музика

Броени дни след рождения си ден Андре Рийо ни подарява две вълнуващи новини

Момичето, покорило сърцата на целия свят, невероятната Ема Кок, ще бъде отново част от световното турне на Андре Рийо за 2025 година

"Честит рожден ден - Quarto и Камджалов" - празничен концерт

Повече от 4 годишнини, специална програма и много емоции от музикантите за публиката на 16 октомври от 19:00 часа в зала "България"

Бурни аплаузи за Софийската филхармония при дебюта й в "Концертгебау"

Напълно разпродадената зала в Амстердам скочи на крака в края на концерта и възнагради състава с продължителни аплаузи след изпълнението на симфонията "Из новия свят" от Антонин Дворжак

В Плевен започна Международният музикален фестивал Лауреатски дни "Катя Попова"

Първият концерт в зала "Катя Попова" беше "Рахманинов & Моцарт" с участието на Плевенската филхармония, Общински хор "Гена Димитрова" - Плевен, с диригент Анелия Дечева и солисти

Вълнуваща история, прекрасна музика и солисти в "Моя прекрасна лейди" в сряда

Третото представление на световноизвестния мюзикъл ще бъде на 9 октомври от 19 часа в залата на Операта в Бургас