КАМЕРНИ КОНЦЕРТИ
"Петолиния и вдъхновения" с КласикАрт и оригиналната музика на Костадин Генчев
В предизвикателния проект ще се включат още Мартина Митева - вибрафон и кастанети, Свобода Боздуганова - контрабас и младите талаланти Димитър Костадинов, Александра Иванова, Василия Петрова и и Тео Николов
Редактор : / 357 Прочита 0 Коментара
Костадин Генчев е създал оригинални творби, които ще имат своята премиера на 14 октомври 2023 г. в камерна зала "България"КласикАрт успешно откри своя седми сезон към Софийска филхармония на 9 септември 2023 година с гост солист изявената българска цигуларка Мартина Димова. На концерта под надслов "Философия на изкуството" бяха представени камерни творби от Д. Шостакович, Слави Димов и Е. Григ.
КласикАрт струнен квартет и ансамбъл подготвят следващия си проект "Петолиния и вдъхновения", който е на 14 октомври, събота от 19 часа в Камерна зала "България".
Това ще бъде един концерт вдъхновен изцяло с авторска музика от българския композитир Костадин Генчев. Самият автор ще се включи и като изпълнител на кавал заедно с музикантите от КласикАрт.
Публиката ще има възможноста да се наслади на изпълнението на Гергана Димитрова - вокал и Христина Белева - гъдулка.
КласикАрт продължава мисията си да представя на концерти млади таланти и този път. Квартет от млади китаристи ще се изявят на събитието - Димитър Костадинов, Александра Иванова, Василия Петрова и Тео Николов. Някои от тях са настоящи ученици НМУ "Любомир Пипков - София.
Концертът "Петолиния и вдъхновения " е една отдавнашна мечта на КласикАрт да представи авторска музика на уникалния и интересен български композитор Костадин Генчев. Явно вдъхновен от професионализма и емоционалния заряд, който характеризира изпълнението на музикантите от КласикАрт, Костадин Генчев е създал оригинални творби, които ще имат своята премиера на 14 октомври 2023 г. в камерна зала "България".
В предизвикателния проект ще се включат Мартина Митева - вибрафон и кастанети, както и Свобода Боздуганова - контрабас.
КласикАрт са в състав: Калина Христова - първа цигулка, Галина Любенова - втора цигулка, Евгения Бааджиева-Димова - виола, Кристиана Михайлова - виолончело, Явор Добрев-кларинет и Михаил Михайлов - валдхорна.
"70 години с нашата музика - солистите" е концертът на Оркестъра за народна музика на БНР на 16 февруари
Костадин Генчев - композитор, аранжор, изпълнител на кавал в Оркестъра за Народна музика на Българското Национално Радио. Носител е на наградите "АСКЕЕР" 2005 за театрална музика с група "БУЛГАРА" и на Втора награда от Националния конкурс за написване на симфонично произведение в неравноделни ритми "7/8" 2016. Носител на "Златна лира", член на съюза на българските композитори.
Роден е през 1969 в Габрово. На 10-годишна възраст започва да свири на кавал, а през 1988 завършва Средното музикално училище "Филип Кутев" в Котел. През 2016 се дипломира в НМА "Проф. Панчо Владигеров", със специалност "Композиция", в класа на проф.Красимир Тасков.
Кариерата му като оркестрант в различни фолклорни формации започва през 1990 в Ансамбъла за народни песни и танци Сливен. Работи за кратко в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", а от 1993 година насам е солист - оркестрант, композитор и аранжор в Оркестъра за народна музика на Българското национално радио. От тогава до момента К. Генчев е автор на над 1000 аранжимента на народни песни и над 100 инструментални пиеси, написани специално за този състав на БНР.
Костадин Генчев (Снимка: Личен архив)
Като оркестрант работи в инструменталната група към хор "Мистерията на българските гласове" и пътува заедно с тях, участвайки в стотици концерти в Европа, Азия и Латинска Америка от Бразилия до Хон Конг.
През 2002 Костадин Генчев и Кирил Добрев основават група "БУЛГАРА" - едно изключително явление на етно сцената ни. "БУЛГАРА" изнася концерти в страната и чужбина и участва във всички български етно-джаз фестивали като "Аполония", Банско джаз фест, Джаз фест-Смолян; София джаз пик; Пловдивски джаз вечери и други.
През 2005 "БУЛГАРА" печелят наградата "Аскеер" за музика към театралната постановка "Дивите" на актьора и режисьор Георги Къркеланов. През 2006 издават първия си албум "Меча сватба", а през 2013 в чест на 10-годишнината от основаването на групата - втория си албум "Булгара на живо".
Постоянният интерес на Костадин Генчев към етно музиката в нейните най-нови форми го вдъхновява за неговия втори етно проект в сътрудничество с Димитър Христов - инструменталният квартет "ДИВА РЕКА" се появява на бял свят през 2008, за да сътворява акустична музика въз основа на българския фолклор. "ДИВА РЕКА" изнася многобройни концерти в Австрия, Германия и Унгария. През 2010 издават и свой албум, наречен просто "ДИВА РЕКА".
Успешното и плодотворно сътрудничество на Костадин Генчев с Кирил Добрев не е само в рамките на етно проекта "БУЛГАРА", но и в музиката към телевизионни филми и фолклорни спектакли. През 2006 двамата пишат музиката към филма "Отвъд чертата", по поръчка на БНТ. А през 2009 - музиката за спектакъла на ансамбъл "Чинари" - "Магията на танца", представен в препълнената зала 1 на НДК в София.
Няколко години по-късно К. Генчев пише самостоятелно музика за друг спектакъл на "Чинари": "Болярите на танца" (2013). През същата година пише и фолклорната част от музиката за спектакъла на Нешка Робева (Нешънъл Арт) "МИСТЕРИЯТА ЕНЬОВДЕН".
През 2014 г. К. Генчев пише музиката и реализира в зала "България" а по късно с "Пловдивска опера", един свой дългоочакван проект - "Приказки с оркестър",който в последствие се преименува на "Етно симфонични приказки". Проектът е ориентиран към детската аудитория, като целта е, децата да се запознаят с българският фолклор и симфоничната музика, чрез приказките и съчетанието на музика и текст, да насочи интересите им към изкуството изобщо...
През 2017 г. К. Генчев пише цялата музика за най-новия спектакъл на ансамбъл "Чинари"- "Мистичен ритъм", а няколко месеца след това, за същата музика е удостоен с наградата "Златна муза", на асоциацията на българските хореографи, за най-добра авторска музика към танцов спектакъл.
Костадин Генчев пише музика и обработки на български народни песни за различни фолклорни формации - особено известни за неговите творби, написани за "ЕВА квартет". Като изпълнител на кавал и композитор, той участва и в записите на диска им "Арката" (2012) с Ектор Зазу.
Костадин Генчев е музикален ментор и композитор на ансамбъл "Чинари".
От 2018 г., му е поверено написването на музика, която да звучи в "Исторически парк", край Варна. Колосален труд и продукция, която до момента включва около 120 минути музика, на българска историческа тема. Музиката е представена и в два CD албума.
Гергана Димитрова пее в Мистерията на Българските гласове от 2004-а година до днес.
С този хор, Гергана се утвърждава като една от младите солистки и изнася множество концерти в: Америка, Европа, Япония, Хон-Конг, Бразилия, Аржентина...
В последния албум На Мистерията на Българските гласове "Бучимиш"издаден от Шуберт Мюзик, Гергана Димитрова участва активно в създаването на музиката заедно с композитора Петър Дундаков в съвместно участие с Лиза Джерард и активно си партнира с нея в процеса на звукозапис и концерти в момента.
Гергана Димитрова (Снимка: Личен архив)
Чрез музиката на Дундаков, Гергана вплита гласа си в театралните постановки "Евридика" - режисьор Стойко Мурджев, "Фантомна болка" - режисьор Възкресия Вихърова и в игралния филм "Пощальонът" на режисьора Тонислав Христов.
С "ЕВА квартет" имат издадени 4 компакт-диска и множество концерти в Европа, Азия и Америка. ("Български фолклорни дарове", 2000; "Хармонии", 2002; "Арката"- съвместен албум с френският композитор Хектор Зазу, 2011; "Минка", 2021)
Огромен успех има съвместния проект на Гергана Димитрова - "Белонога" с известния DJ Фабрицио Паризи, с който създават нашумелият хит "Sunbeams", който многократно оглавяваше класациите в Бг радио ефира през 2018 година.
Има два самостоятелни CD албума: - Белонога "През очите на слънцето" (2012) r И Белонога -"През очите на земята" (2018). Албумът беше на 5то място в класацията на Trans World Global charts за месец март 2019 година.
Успоредно с това Гергана преподава Народно пеене индивидуално и работи като музикален педагог в OДЗ 35 - "Щастливо детство". През 2018 г. е поканена да преподава в град Орхус, Дания в академията за музика и изкуства, където една седмица подготвят музикални творби с тамошните студенти, изпълнени са съвместно със симфоничен оркестър.
В момента води майсторски класове по пеене онлайн за участници и ученици от целия свят, желаещи да опознаят и интерпретират Българско народно пеене, фолклор и звукоизвличане.
Христина Белева е български музикант, творец и изпълнител на гъдулка. Завършва НУФИ "Ф. Кутев" в град Котел и АМТИИ гр. Пловдив, със специалност гъдулка.
В периода 2006-2016 е солист - оркестрант в Национален фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" - София, от 2016 г. до днес е солист - оркестрант в Оркестъра за народна музика при БНР.
Христина Белева (Снимка: Личен архив)
От 2008 година Христина е част от група "Булгара". През 2011 г. създават дуо с китариста Петър Миланов и издават албумите: "На фокус" (2011) и "Нека ти разкажа" (2014). През 2018 дуото става част от бенда в новия албум "BooCheeMish" на Мистерията на българските гласове.
През 2011 и 2013 година гъдуларката е сред музикантите, участващи в оратория "A Melancholy Beauty" на Георги Андреев, чието представяне е в Lincoln Center, Kennedy Center и Wang Theatre. Христина участва в албума "Hiraeth" на Lisa Gerrard & David Kuckhermann, който е с номинация Грами.
Експериментаторският й дух в музиката я отвежда до най-разнообразни проекти: участието й в представленията на сдружение "По действителен случай", албумът с медитативна музика на Indigo Orchestra, международния проект Roots Revival Project, MyStory Of Folklore, Bellova trio, Om New Quartet UnTraditional duo, Белева& Хаджигрудев дуо и др.