ЛЮБИМИ ТВОРБИ
Грандиозната Миса Солемнис под палката на Емил Табаков в София и Русе
Ще звучи в изпълнение на Сoфийската филхармония и Националния филхармоничен хор на 12 март в София и на 14 март на Международния музикален фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе
Редактор : / 1539 Прочита 0 Коментара
Софийска филхармония (Снимка: Софийска филхармония)Гениалната и рядко изпълнявана Миса Солемнис ще звучи в изпълнение на Сoфийската филхармония и Националния филхармоничен хор на 12 март в София и на 14 март на Международния музикален фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе.
На диригентския пулт застава Емил Табаков, а соловите партии са поверени на млади, но вече оценени родни таланти, селектирани лично от примата Красимира Стоянова.
Мецосопраното Виолета Радомирска (Снимка: Софийска филхармония)
Сопраното Стефани Кръстева е направила своя дебют на сцената на Националната опера, печелила е стипендията "С усилия към звездите" по селекция на Красимира Стоянова, както и награди на няколко международни конкурса.
Мецосопраното Виолета Радомирска е сред най-талантливите ни съвременни певици, изявяваща се на големи международни сцени, сред които и Ла Скала, където дебютира през сезон 2018-2019в "Електра" на Р. Щраус.
Сопраното Стефани Кръстева (Снимка: Софийска филхармония)
Трето поколение певец, Емил Павлов е солист на Държавната опера в Пловдив, а от сезон 2017/2018 и на Софийска опера и балет. Младият тенор е лауреат на много национални и международни конкурси.
Тенорът Емил Павлов (Снимка: Софийска филхармония)
Басът Валентин Ватев учи при Александрина Милчева и Роберто Скандиуци, а понастоящем работи с Красимира Стоянова. Има подчертан интерес към бароковата и кантатно-ораториална музика. Солист е на ансамбъла за старинна музика Neumeyer Consort в Майнц, с който осъществява запис на ораторията "Израел в Египет" за немската звукозаписна компания Flexaton.
Басът Валентин Ватев (Снимка: Софийска филхармония)
Един от най-уважаваните ни диригенти, Емил Табаков се отличава със задълбочен прочит и афинитет към монументални произведения, каквато е и Миса Солемнис. Неговите интерпретации на Малер, Брукнер и Бетовен са определяни от музикалната критика като емблематични и проникновени. Маестрото се отнася с огромен респект към партитурата на творбата, която е представял в София през 2014 г.
След софийската публика удоволствие да се насладят на великата Бетовенова творба, ще имат и слушателите в Русе. Концертът е включен в програмата на Международния фестивал "Мартенски музикални дни". Срещата на русенци с тази творба става след цели 31 години. Отново в рамките на фестивала на 18 март 1989 г. Миса Солемнис е звучала за последен път в Русе в изпълнение на Русенската филхармония, Националния филхармоничен хор (тогава Капела) и солисти от Австрия, Германия и Америка под диригентската палка на Алипи Найденов.
Най-грандиозният, "величествен" Бетовенов опус по собственото му определение, негов opus magnum е Missa solemnis, писана почти едновременно с Деветата симфония. В писмото си от 10 март 1824 до Издателство "Шот" по повод ръкописа на месата Бетовен пише: "Колкото и да ми е трудно да говоря за самия себе си, все пак аз я считам за най-великото си произведение". И коментарите на съвременниците му са категорични:
"Голямата меса на господин Лудвиг ван Бетовен е призната единодушно от всички познавачи за най-забележителното религиозно произведение, което се е появявало от времето на "Месия" на Хендел - както по новаторство, така и по благочестив, боговдъхновен смисъл, изразен във всяка нота, което вероятно е най-важното".
Билети за концерта в София са налични на касата на зала България и в Ивентим.
За Русе - Доходно здание и Ивентим.