МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ
Джулиан Тревелиян и Максим Цеков свирят произведения на Моцарт с оркестъра на "Класик ФМ"
Събитието ще се състои на 18 октомври (вторник) в зала "България"
Редактор : / 412 Прочита 0 Коментара
Джулиан Тревелиян (Източник: Кантус Фирмус)Пианистът Джулиан Тревелиян (Великобритания) и цигуларят Максим Цеков (Австрия/България) ще са солисти в концерт с оркестъра на "Класик ФМ", част от програмата на "Европейски музикален фестивал". Събитието ще се състои на 18 октомври (вторник) в зала "България", съобщават организаторите.
Музикантите ще свирят творби от Волфганг Амадеус Моцарт под диригентската палка на проф. Ивайло Кринчев. На концерта ще прозвучат още "Зигфрид идилия" от Рихард Вагнер и Симфония №1 "Класическа" от Сергей Прокофиев.
Британският музикант Джулиан Тревелиян свири на пиано, цигулка и виола. Добива популярност след участието си в престижния международен конкурса "Геза Анда" в Цюрих миналата година, когато печели три отличия - втора награда, наградата на публиката и наградата "Моцарт". Тревелиян е възпитаник по пиано на Рена Шерешевская в "Екол Нормал" в Париж, където учи благодарение на спонсорство от Патрик Мазур. Лауреат е също на конкурсите "Ил дьо Франс" (Франция), "Дъдли" (Великобритания), "Дюмортие" (Белгия) и конкурса "KlavierOlymps" в Бад Кисинген (Германия). От 2021 г. той е асистент на Рена Шерешевская в Париж.
Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков изпълнява ролята на малкия Паганини в английско-италианската кино продукция "Цигулар на дявола" (2013) с Дейвид Гарет в главната роля. През 2020 г. той печели международния конкурс за цигулари "Алберто Лиси" в Гщаат (Швейцария). Това му дава възможност да свири на майсторска цигулка на лютиера Жан Батист Вийом от 1829 г.
Цеков е роден в Австрия през 2000 г. и получава първите си уроци по цигулка още на 5-годишна възраст от Дина Шнайдерман. След това дълги години е ученик на Иван Димитров, концертмайстор на Виенския симфоничен оркестър.
През 2015 г. той постъпва като извънреден студент по цигулка в Университета за музика и сценични изкуства във Виена в класа на проф. Лике Те Винкел. Допълва музикалното си образование и развитие в класовете на Герхард Шулц, Анете Бик и Себастиан Гюртлер във Виена, както и при Таня Бекер-Бендер в Хамбург.
През 2019 г. печели първото място на международния конкурс за цигулари "Клостер Шьонтал" в Германия, където получава и специалната награда "Бах". Освен това печели първа награда на конкурса "Стефани Хол" във Виена през 2021 г. и е лауреат на международния музикален конкурс "CIMA". Като солист и камерен музикант е изнасял концерти в "Музикферайн" и "Концертхаус" във Виена, фестивала в Брегенц, "Дни на културата в Хоенлохер", Международния фестивал за камерна музика "Allegro Vivo", "Софийски музикални седмици" и Международното Шопеново общество.
През юни 2020 г. Максим Цеков дебютира с рецитал в залата на "Музикферайн" във Виена, заедно с пианистката Софи Друмл. Формацията концертира и в България през септември 2021 г. - в Пловдив, Бургас, и София в зала 7, НДК в рамките на фестивала "Австрийски музикални седмици".
Проф. д-р Ивайло Кринчев е завършил НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София със специалностите "Хорово дирижиране" в класа на проф. Лилия Гюлева и "Оперно-симфонично дирижиране" при Димитър Манолов и проф. Иван Вульпе. Участвал e в майсторските класове по симфонично дирижиране под ръководство на проф. Иля Мусин и проф. Карл Остерайхер.
От 1990 до 1996 г. е диригент в Бургаската опера и филхармония, а от 1996 до 1999 г. е и неин директор. Под негово ръководство за първи път там са поставени оперите "Дон Жуан" и "Норма". На следващата година вече работи като артистичен директор и диригент за продуцентската агенция "Евростейдж" в Амстердам и дирижира множество оперни спектакли в Холандия, Португалия, Испания, Франция и Швейцария.
От 2002 г. има ежегодни изяви в Южна Корея. От 2015 г. е главен диригент на Старозагорската опера. Гостувал е на редица симфонични оркестри и оперни театри в България, Румъния и Сърбия.
Тазгодишното 22-о издание на "Европейски музикален фестивал" се провежда от 19 април до 8 ноември 2022 г. В програмата вземат участие над 500 артисти от седем страни. Форумът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата, национален фонд "Култура" и Столичната община.