СЛАВЯНСКИ ДУХ И ЕВРОПЕЙСКИ СТИЛ
Блестящият виртуоз Андрей Йоница за първи път в София с Радооркестъра
Вълнуваща славянска програма от маестро Марк Кадин в Зала "България"
Редактор : / 468 Прочита 0 Коментара

На 20 май Симфоничният оркестър на БНР под диригентството на Марк Кадин ще посвети своя концерт на Деня на Светите братя Кирил и Методий.
Вечерта ще открие перлата на виолончеловия репертоар - Концерт на Дворжак (1895), ще продължи с българска премиера на 8 руски народни песни от Лядов (1906) и ще завърши с Танцов триптих (2022) - световна премиера на нашия съвременник Георги Андреев.
Солист в концерта ще бъде блестящият виолончелист Андрей Йоница, триумфирал на скорошни международни конкурси "Чайковски" и АRD в Мюнхен.
Андрей Йоница свири на виолончело от 1671 г. Джовани Батиста Роджери (Снимка: БНР)
За невероятния румънски виолончелист концертът с Радиооркестъра ще бъде дебют в София. Носител е на Златен медал от XV Международен конкурс на Чайковски, лауреат на конкурсите ARD в Мюнхен и Емануел Файерман в Берлин, Андрей получава световно признание за страстната си музикалност и забележително техническо майсторство.
"Той е виолончелист с превъзходно умение, музикално въображение и отношение към музиката на нашето време" (Gramophone), "един от най-интересните виолончелисти на последното десетилетие" - пише за него списание "Times".
Като солист свири в Берлинския Концертхаус, Елбската филхармония, Тонхале в Цюрих, L"Auditori в Барселона, на фестивалите Шлезвиг-Холщайн, Вербие и Марта Аргерич. Концертира със симфоничните оркестри на Мюнхен, Хамбург, Монреал, с оркестъра на ВВС, Националния оркестър на Дания, Кралския национален оркестър на Шотландия, със Симфоничния оркестър на Мариинския театър, Националния оркестър на Уелс и много други.
Андрей Йоница свири на виолончело от 1671 г. Джовани Батиста Роджери, предоставено му от фонд Deutsche Stiftung Musikleben. Ще чуем този прекрасен инструмент в една от най-красивите творби за виолончело - Концерт за виолончело на великия чешки композитор Антонин Дворжак.
Антонин Дворжак и Андрей Йоница (Снимка: БНР)
Съдбата на Дворжак е пълна с вълнуващи обрати. Син на месар, в юношеските си години работи в градската месарница, а 16-годишен заминава да учи за органист, но е останал в историята като най-изпълняваният чешки композитор и един от основоположниците на националната музика. Дворжак е автор на опери, оратории и кантати, инструментална и камерна музика, създател е на националната симфония и популярните Славянски танци.
И още - той е почетен доктор на Чешката академия на науките и Кеймбриджкия университет, директор е на консерваторията в Прага и Ню Йорк, невероятен педагог, възпитал няколко десетки известни музиканти, сред които е и Добри Христов.
Сред най-известните творби на Дворжак е Концерт за виолончело и оркестър, написан през 1895 г. в САЩ. Както отбелязват биографите на композитора "в тази музика звучи носталгичният глас на истинския чех", а в образите и стила на произведението има много елементи от народната музика на Бохемия.
С Концерта е свързана любовната история на самия Дворжак. По време на създаването му, той разбира за смъртоносна болест на момичето, в което е бил влюбен на младини. Така в творбата се появява една от най-красивите мелодии - цитат от романса "Остави ме сама".
Повече от сто години този Концерт на Дворжак се счита за най-великото музикално произведение, създавано някога за виолончело. Записвали са го забележителните виолончелисти на своето време - Пабло Казалс, Пиер Фурние, Григорий Пятигорский, Мстислав Ростропович, Жаклин дьо Пре, Стивън Исерлис, Йо-Йо Ма и много други.
На 20 май ще прозвучи българска премиера на 8 руски народни песни за симфоничен оркестър от Анатоли Лядов.
Великия майстор на симфоничната миниатюра, Лядов е открил на света прелестта и обаянието на руския фолклор и народната песен на 19 век, образ на страната от това време, който е останал запечатан от великите творци на миналото.
Помолен да опише уникалността на творчеството на Лядов, известен критик написал: "Висок стил в най-благородното му и интелектуално разбиране".
Анатоли Лядов и Георги Андреев (Снимка: БНР)
Кулминацията в концерта ще бъде Танцов триптих на Георги Андреев. Ето какво разказва авторът за него:
"Произведението е създадено специално за Симфоничния оркестър на БНР по молба на маестро Марк Кадин. То се състои от три части, които са базирани на ритми, метруми, размери и интонации, характерни за българския и балкански фолклор. Всяка една от частите има жанрово - танцувален характер, като всички те са контрастни помежду си.
Няма никакви цитати на автентичен фолклор, тематичният материал в целия триптих е изцяло авторска композиция, която носи белезите на мотивност, пулсация и драматургия, присъщи на танцовите структури. В зависимост от това какъв характер и атмосфера има всяка част, съответно носи заглавие, което до някаква степен насочва вниманието в съответното състояние: "Атавистично" - "Мистично" - "Хедонистично".