Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Българската цигуларка Лия Петрова и безпрецедентната й среща с цигулка на 300 години

ТРАДИЦИИ НА НОВ ПРОЧИТ

Българската цигуларка Лия Петрова и безпрецедентната й среща с цигулка на 300 години

"Цигулката не е била на сцена от двеста години, което е наистина изключително", споделя тя пред АФП

Източник: Софийска филхармония

Тя говори за инструмента си като за човек: Лия Петрова, една от най-виртуозните цигуларки на своето поколение, открива в него "глас, душа", които й дават, както и музиката, "сила" и "чувствителност", съобщи АФП, цитирана от БТА. 

Още Лия Петрова: За мен българската публика винаги ще бъде специална

Лия Петрова: За мен българската публика винаги ще бъде специална

За първи път в сряда, на откриването на фестивала La Musikfest Parisienne, българската цигуларка ще свири "Каприз" от Пиетро Ровели (1793-1838), на инструмента, на който той е свирил и композирал и който носи неговото име. Цигулката, дело на легендарния Джузепе Гуарнери дел Джезу, е изработена в Кремона, Италия, през 1742 г.

Тя е придобита от двама меценати, почитатели на класическата музика, които я предоставят на 33-годишната музикантка. "Гуарнери дел Джезу е един от най-великите майстори на цигулки в света, по-слабо известен от Страдивариус не заради качеството, а защото е направил 150 до 160 цигулки в сравнение с хиляди Страдивариус", каза Лия Петрова за АФП.

Когато Пиетро Ровели умира, конкурентът му Николо Паганини (1782-1840), иска да купи инструмента му, но не успява. Цигулката остава в семейство Ровели-Пиати. В края на века тя е продадена на френския посланик в Рим, преди да стане притежание на френско семейство, след което е придобита от двамата меценати и Лия "се влюбва от пръв поглед" в инструмента.

"Цигулката не е била на сцена от двеста години, което е наистина изключително", каза тя. "Дел Джезу" днес са или в музеите, или на сцена, като в този случай е наистина рядкост да бъдат открити".

Още Лия Петрова – българката, завладяла световните сцени, се завръща в София

Лия Петрова – българката, завладяла световните сцени, се завръща в София

Да не говорим за качествата на тази "Ровели", която е съвсем малко по-малка от обичайното - "няколко милиметра", с "топъл" звук, "изключително интензивен бас", "златен" дискант. Тя притежава "характер" и преди всичко "усилва всичко, което й даваме" - може да бъде "много наситена", с "мощ" и в същото време да пресъздава "много нежни и чувствителни багри", обяснява цигуларката, която внимателно държи в ръце инструмента от тъмна дървесина.

"Чувствам се, сякаш съм открила гласа си, душата си, тя е мой партньор", казва музикантката с дълга кестенява коса и тъмни очи.

Още  Лия Петрова и Мартин Цонев партнират на националния оркестър в София и Русе

Лия Петрова и Мартин Цонев партнират на националния оркестър в София и Русе

Родена в България през 1990 г., дъщеря на преподавател по пиано, Лия Петрова започва да учи цигулка с чичо си, когато е на четири години. Когато е петгодишна, изпълнява първия си концерт с оркестър. Избрана е за "най-млад артист на ЮНЕСКО", когато е осемгодишна.

Учи в България и в Германия (Хамбург, Рощок), репетира в Берлин и Лозана с френския цигулар Рено Капюсон, през 2016 г. печели престижния международен конкурс "Карл Нилсен" в Дания. Списъкът с оркестрите, в които свири, е дълъг - от Оркестъра на Париж до Кралския филхармоничен оркестър на Лондон и Филхармоничния оркестър Кансай в Осака.

Цигуларката, която "обича Париж" и живее във Франция в продължение на шест години, работи по петия си албум. Обожава Бетовен, но се интересува от всеки репертоар, свири камерна музика и редовно се изявява в сътрудничество с пианистите Александър Канторов, Адам Лалум, с челиста Орелиен Паскал и други.

Заедно с тях поставя началото на музикалния фестивал Musikfest Parisienne през пролетта на 2020 г. В разгара на здравната криза идеята е за напълно дигитален фестивал на класическата музика, която се превърна в традиционно годишно събитие. С намерението да привлече младото поколение, цигуларката решава деца до 18 г. и студенти да посещават концертите безплатно.

Още Лия Петрова: За 2022 година си пожелавам мир

Лия Петрова: За 2022 година си пожелавам мир

Още Интригуваща камерна програма с Лия Петрова, Атанас Кръстев и Виктория Василенко

Интригуваща камерна програма с Лия Петрова, Атанас Кръстев и Виктория Василенко

Още Лия Петрова представя Бетовен под палката на маестро Георги Димитров

Лия Петрова представя Бетовен под палката на маестро Георги Димитров

Още "Танц за трио" събира за първи път на една сцена талантливите музиканти Виктория Василенко, Лия Петрова и Атанас Кръстев

"Танц за трио" събира за първи път на една сцена талантливите музиканти Виктория Василенко, Лия Петрова и Атанас Кръстев

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Вече са в продажба билетите за мега събитията на 2025 г., организирани от Соня Йончева

Тройната "Гала в София" е налична онлайн в сайта на EpayGo и на касите на EasyPay в страната

Първото радио за класическа музика в България Classic FM става на 30 години

Рожденикът ще зарадва слушателите си с чудесни музикални награди в навечерието на най-светлите празници

Анне-Софи Мутер, Емануел Паю и Ксения Сидорова ще свирят със Софийската филхармония в пролетния полусезон

Сред диригентите, които ще работят с оркестъра, са Джонатан Блокса, Денис Ръсел Дейвис, Найден Тодоров, Карло Тенан, Орхан Шаллъел, Вилияна Вълчева, Росен Миланов, Емил Табаков, Георги Димитров и Урош Лайовиц

Концертно изпълнение на "Порги и Бес" представят Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР

"Порги и Бес" е един от върховете в творчеството на Гершуин, а според някои - най-важният принос на композитора към музиката

Русенската опера гостува в Разград с балетния спектакъл "Лешникотрошачката"

Спектакълът ще бъде представен на 16 декември на сцената на Общинския културен център, съобщи организаторът Петър Петров

Произведения на Бетовен, Лютославски и Лерой Андерсон ще звучат днес в концерт на Нов симфоничен оркестър

Домакин на събитието ще бъде зала "България". Диригент ще е Петко Димитров, а солист - Стефан Хаджиев