Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Al Aire Español" - концерт на сопраното Ина Кънчева и китариста Кито Гато в чест на испанската култура по света

МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ

"Al Aire Español" - концерт на сопраното Ина Кънчева и китариста Кито Гато в чест на испанската култура по света

На 13 октомври, петък, от 19:30 часа в Аулата на Софийски университет "Свети Климент Охридски" фестивалът Culturama ще представи най-новия музикален проект на Фондация "Културни перспективи"

Сопраното Ина Кънчева (Източник: Culturama)

Още

С концерт и много изненади CULTURAMA ще представи играта "Гъска"

С концерт и много изненади CULTURAMA ще представи играта "Гъска"

На 13 октомври, петък, от 19:30 часа в Аулата на Софийски университет "Свети Климент Охридски" фестивалът CULTURAMA ще представи най-новия музикален проект на Фондация "Културни перспективи".

Певицата Ина Кънчева и китаристът Кито Гато се срещат, за да предприемат едно пътуване "Al Aire Español" през испанската и италианската вокална музика от XVII до XX век.

В програмата ще чуем произведения от сефарадския и андалуския репертоар - Федерико Гарсия Лорка, Мануел де Фая, Хуан Хидалго, Хосе Марин, Барбара Строци и др.

Концертът е в чест на испанската култура по света с Патрон Испанско посолство в България и по случай председателството на Испания на Съвета на ЕС.

На 13 октомври, петък, от 19:30 часа в Аулата на Софийски университет "Свети Климент Охридски" фестивал CULTURAMA ще представи най-новия музикален проект на Фондация "Културни перспективи"

"Уникалната интензивност на цялото испанско изкуство може да бъде обяснена с експлозията между различните култури и възможностите на тяхното обединяване - от мавританския юг, през духовната енергия на сърцето на Испания - Галисия, през мистичния север. Трите култури заедно в Al Andalus, където и трите религии в хармония са имали свободата на богопочитане.

Андалузката цивилизация - интеркултурна и толерантна, като рай на земята, не само за сетивата, но и за ума, има голям принос за хуманизма и Възраждането в Европа. Наред с преоткритата антична философия, логическото мислене, астрономията, оптиката и алхимията, не по-малко значимо е и култивирането на една богата чувствителност.

Китаристът Кито Гато (Източник: Culturama)

Извисената, светла, но преди всичко чувствена мавританска култура превръща всеки аспект на живота в произведение на изкуството. Очарованието от ароматите, козметиката, чудните тинктури, огромното разнообразие от подправки, тяхното съчетаване като цветове върху палитра, рафинира сетивата чрез изисканото си изобилие..

Различните музикални традиции се смесват и дават началото на нов стил - фламенко. Танцът, пеенето, китарата в тази музика на "непритежанието" са квинтесенция на чисти емоции, избликнали от дълбините. Ала земната реалност е ефимерна...

Още

Темата за птиците е отново фокусът на закриващото събитие на CULTURAMA фест

Темата за птиците е отново фокусът на закриващото събитие на CULTURAMA фест

Страстният копнеж по висшата реалност на Бога изпълва не само поезията на източните поети мистици (Баязид: "Аз съм този, който пие виното, виното и виночерпецът"). В Алхамбра - дивно пространство за съзерцание и медитация - замайващата сложност и съвършен баланс в потока от повтарящи се мотиви и арабески "разплита" монолитността на структурата. Водните отражения правят чупливи тежките кули, колоните, сводовете, които като пръски вода кристализират в безкрая...

Всяка история има своите светлини и сенки. Въпреки вкаменяващите строгост и контрол на войнстващия католицизъм, в испанските катедрали олтарът, плътно декориран с фигури на светци и орнаменти, напомня мавританския ужас от празното пространство. Конфликтът, от който възниква най-драматичното изкуство на Испания през XVI - XVII век, възпламенява обсесията от мистични екстази.

На 13 октомври, петък, от 19:30 часа в Аулата на Софийски университет "Свети Климент Охридски" фестивал CULTURAMA ще представи най-новия музикален проект на Фондация "Културни перспективи"

В художествените визии на Ел Греко флуидността на формите е видимо проявление на духовно електричество, екзалтация на светлината в телата, в пейзажа на Толедо...Мистичното и чувственото едновременно, единосъщно оплождат испанското въображение и през идните векове и така стават извор на вдъхновение и за изпълнителите.

Първата част на концертната програма съдържа предимно музика във връзка със свещени и светски текстове, поръчвана от феодалните дворове, изпълнявана за специална малка публика, както и композиции за Католическата църква, които са били предназначени да представят религиозните празници.

Giulio Caccini (1551 - 1618) е композитор с музикално историческо значение в двора на Медичите във Флоренция, който има голямо участие в създаването на първата опера "Дафне". Неговият монодико-речитативен стил на пеене оказва значително влияние върху развитието на музиката през XVII век.

Могат да се чуят неговата песен "Dalla porta d'oriente" и арията "Torna, deh torna", като последната е в подчертано силабично-колоратурен стил. Танцовата песен "Esperar, sentir, morir" на испанския композитор Juan Hidalgo (1614 - 1685) дава представа за неговия стил. Идалго се радва на голям престиж в испанския двор.

Той композира театрална музика и опери, наред с други неща, и е приятел на драматурга Калдерон де ла Барка. Наред с това се представят две композиции на Barbara Strozzi (1619 - 1677) - тя е незаконна дъщеря на значимия поет и либретист Джулио Строци.

Строци е принадлежал към групата на влиятелните интелектуалци във Венеция, бил е приятел на Клаудио Монтеверди. Още като дете Барбара Строци влиза в контакт с много венециански поети и музиканти.

Тя се обучава като певица и се развива автодидактично в един от най-иновативните композитори в областта на инструменталната камерна музика около средата на XVII век. Представяме трогателното ламенто от нейната кантата "Lacrime mie".

Още

Лятото идва с петото издание на фестивал CULTURAMA

Лятото идва с петото издание на фестивал CULTURAMA

Girolamo Kapsberger (1580 - 1651) прекарва младостта си във Венеция, има австрийски благороднически произход и благодарение на широките си връзки получава достъп до най-висшите обществени кръгове в Рим. Неговият покровител кардинал Франческо Барберини (племенник на папа Урбан VIII) го поставя начело на големи църковни и светски музикални проекти.

Капсбергер е смятан за един от най-добрите интерпретатори на теорба по негово време, независимо от композиторския му талант. Като композитор той оставя след себе си сакрални и светски вокални произведения, сценични творби, инструментална музика. Най-популярните му вокални произведения са "Виланела" и от тях представяме "Figlio dormi" и "Cinta di rose".

Животът на испанския композитор José Marin (1619 - 1699) се движи в периферията на феодалното общество, на няколко пъти е замесен в престъпления. Марин не получава поръчки от двора като своя съвременник Хуан Идалго.

Още по-странно изглежда, че в един некролог на "Gaceta de Madrid" (1699) значението му като композитор е извънредно високо оценено. Запазени са само негови светски композиции. Програмата на концерта включва от неговите "60 tonos": канцонетата "Ojos, pues me desdenais".

Gaspar Sanz (1640 - 1710), родом от Арагон, е китарист, учител и композитор. Бил е учител по китара на инфанта дон Хуан. Композицията за соло китара "Canarios" е негова.

Композицията "Convidando esta la noche" на мексиканския композитор Juan García de Zespédes (1619 - 1678) е написана в стил мадригал, с продължителни ноти между постоянно повтарящи се ритмично-мелодични фрази като поглед към минималистичната музика на XX век.

На 13 октомври, петък, от 19:30 часа в Аулата на Софийски университет "Свети Климент Охридски" фестивал CULTURAMA ще представи най-новия музикален проект на Фондация "Културни перспективи"

Музикалната култура отразява социалния живот и неговия йерархичен ред. С процесите на социални промени през XIX и XX век се променя и функцията на музиката и музицирането.

Във втората част на концертната програма е представена музика от ХІХ и ХХ век, която е адресирана към различни социални групи слушатели. Линията е изведена от "Siete Canciones Populares" на испанския композитор Manuel de Falla (1876 - 1946), и от "Canciones de Falla" (1876 - 1946), в която той интегрира традицията на испанската народна музика в стила на художествената музика на ХХ век.

От "Canciones" на поета и драматурга Federico García Lorca (1898 - 1936), с голяма виртуозност в партията на китарата, до песните от испанско-сефарадската традиция (тук арабско-еврейските способи на една древна музикална култура звучат в модерна хармонична подредба), до аржентинската и перуанската популярна музика.

Пъстрото разнообразие на тази музика съблазнява да се мечтае и позволява на спомените да избликнат и да се реят свободно в емоционалната чувственост на испанския дух."

Текст Ина Кънчева/ Пенка Казанджиева

Повече за концерта вижте ТУК  

За изпълнението на този проект в България Фондация "Културни перспективи" се радва на специалната подкрепа на Казанлъшката фабрика за струнни инструменти "Кремона", която догодина чества 100-годишнината си. Те са горди, че техните китари се радват на голям успех в цял свят и попадат в ръцете на забележителни музиканти.

Фондация "Културни перспективи"/ CULTURAMA FEST 2023, част от културния календар на Столична община, всички права запазени.

Още

Фестивал CULTURAMA продължава с богата и пъстра програма през септември

Фестивал CULTURAMA продължава с богата и пъстра програма през септември

Още

Артисти от Великобритания, Германия, Франция и Испания идват за фестивала Culturama

Артисти от Великобритания, Германия, Франция и Испания идват за фестивала Culturama

Още

Ина Кънчева: Фондацията не "притежава" таланти, а им дава възможност да летят

Ина Кънчева: Фондацията не "притежава" таланти, а им дава възможност да летят

Още

Оперната прима Ина Кънчева и Хор на софийските момчета изпълняват творби на виенските класици

Оперната прима Ина Кънчева и Хор на софийските момчета изпълняват творби на виенските класици

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Виртуозите на Ла Скала" отвориха вратата към празниците на духа

Финалният концерт на Европейският музикален фестивал Варна надмина очакванията на благодарната публика. Марио Хосен беше героят на вечерта. Оперната дива Красимира Стоянова подари ангелски мигове, а бароковата музика извиси духа на всички в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център

Днес празнуваме Международния ден на джаза

Някои лингвисти смятат, че думата е фонетична контракция от израза на възхищение "Jesus, some ass!", който се съкращава до Jazz

Йордан Дафов ще дирижира Великденския концерт на операта в Бургас

В програмата на концерта ще бъде включено симфоничното встъпление от операта на Рихард Вагнер "Нюрнбергските майстори певци", което съчетава тържествени мелодии и лирични мотиви

Открива се Сесия 2024 на Културния фонд на МУЗИКАУТОР

В тазгодишното издание българските творци ще могат да кандидатстват със своите музикални проекти и да се състезават за грантове между 2000 и 4000 лева

Бернд Глемзер свири в София под палката на Мартин Пантелеев

Виртуозният немски пианист е солист на вечерта и ще свири Рахманинов и Владигеров

От Милано: Български поздрав пращат "Виртуозите на Ла Скала" преди концерта във Варна на 29 април

Марио Хосен, който ще е солист и диригент на камерния състав на великия италиански оркестър, изпрати видео поздрав от генералната репетиция