ЕМОЦИОНАЛНАТА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ
"Кой каза мяу?" във вълшебното букварче на Владимир Сутеев
Срещата с удивителния руски разказвач и художник винаги е приказка-филм и за малки, и за големи
Автор: 3995 Прочита 8 Коментара
/ Из "Приказки и картинки" на Владимир Сутеев (Източник: Издателство "Миранда")Не знаем кой би се радвал повече на тази книжка - пораснали родители или дечица, които би било хубаво да обичат да четат. Много важно нещо за тяхната емоционална интелигентност.
"Прекрасна детска книжка" бихме нарекли "Приказки и картинки" на Владимир Сутеев с рисунки от автора, излязла в България през далечната 1966 г. и добре позната на няколко поколения.
Илюстрация: iStock by Getty Images
Неслучайно, макар и създадена отдавна "Приказки и картинки" е водеща сред избора на читателите на няколко издателства през годините, а сега излезе отново под знака на издателство "Миранда".
"Приказки и картинки" на Владимир Сутеев (Източник: Издателство "Миранда")
Книжката съдържа тринадесет истории, всяка разказана простичко, но много интересно - с красиви картинки, нарисувани от писателя.
Владимир Сутеев е роден през далечната 1903 година в Москва, бащата му е лекар с многостранни интереси. След като завършва училище, Владимир Сутеев припечелва пари, правейки рисунки за изложби.
Той е бил болногледач, преподавал е физическо и едновременно учи. Когато започва Великата отечествена война, Владимир Сутеев е вече женен, но съпругата му го напуска веднага щом се връща от фронта.
Втора и последна негова любов става колежка в "Союзмултфилм". Не могат да бъдат заедно, защото тя е омъжена и има дъщеря. Много години по-късно, вече овдовяла, двамата влюбени успяват да са заедно. Сутеев вече е на 80, а любимата му Татяна на 67. Живеят щастливо още 10 години. Отиват си от този свят в две поредни години.
Владимир Сутеев е един от основателите на съветската анимационна индустрия.
Корица на Владимир Сутеев към "Приключенията на Лукчо" на Джани Родари
Негови илюстрации оживяват в книжки на Джани Родари, Корней Чуковски и се превръщат в класика. Превеждан е на 36 езика и е публикуван в страни като Норвегия, Франция, Мексико, Индия, Япония.
"Приказки и картинки" на Владимир Сутеев (Източник: Издателство "Миранда")
Приказките от книжката са разказани от един удивителен познавач на децата.
"Корабчето", "Мишлето и моливът" или "Кой каза мяу?", "Под гъбата" са простички, топли и уютни истории, в които детето би искало да попадне. Всяко движение на котенце, таралежче, пиленце е отразено с рисунка от автора.
Из "Приказки и картинки" на Владимир Сутеев (Източник: Издателство "Миранда")
Наричам тази вълшебна книжка - книжка филмче.
Влезли три бели котенца в стар кюнец - излезли черни.
Малка била гъбката преди дъжда. Само една Мравчица се скрила. След дъжда гъбката пораснала... И Врабчо, Зайо, Пеперудката и куп животинки се сгушили под нея...
"Приказки и картинки" на Владимир Сутеев (Източник: Издателство "Миранда")
Всичко това е написано простичко, а след всяко събитийце - картинка. Трудно ти е да ти доскучее.
Героите сякаш са съживени от своя автор и се движат, като че ли очакваме да видим личицата и физиономиите им. Изразителни и неповторими.
"Приказки и картинки" на Владимир Сутеев е "букварче" по толкова модерното понятие "емоционална интелигентност". Ненатрапчиво и спокойно можем да открием емоциите - като страх, гняв, уплаха, щастие. Те са на лицата на героите и се запомнят завинаги.
Това са вечни сюжети - за приятелството, за състраданието, за житейските изненади, за добротата, за мъдростта, които възпитанието на едно дете не бива да пропуска.
Препоръчваме за лятото на родители и деца да изживеят удоволствието от прекрасната среща с рисунките и сюжетите на "Приказки и картинки" на Владимир Сутеев.
Книжката би помогнала на децата ви да изпитат любов към четенето, да бъдете заедно с тях и да се върнете към най - прекрасните мигове от живота ви.
Веселина ФИЛОСОФОВА
"Моето дете чете" е съвместна инициатива за насърчаване на четенето на Dir.bg и фондация "Детски книги". Нашата цел е да насочим интереса на възрастните към съвременни и интересни книги за деца на възраст 3-14 г., чрез които да бъде стимулирано желанието за четене и да се развие у децата интерес към науката и изкуството.