ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ
Така в Европа посрещаме Великден
Празникът е един, обичаите - много и твърде различни: за Великден едни палят огньове, други се поливат с вода, трети предпочитат тишината
Редактор: 3665 Прочита 0 Коментара
/ Снимка: ShutterstockВижте някои от ритуалите в Европа, свързани с големия християнски празник:
Германия: великденски зайчета...
В Германия шарените яйца за празника се носят от великденското зайче, което ги крие в градината. И на Великден децата ги търсят. Звучи нелогично - заек да носи яйца. Смисълът е в убеждението, че зайците и яйцата символизират плодородието и прераждането. Първото писмено свидетелство за тази традиция датира от 1662 година. През 1770 г. тя стига и до Америка , където я занасят имигранти от Германия.
...и великденски агнета
В Германия не трябва да липсва и великденското агне, приготвено от сладко тесто. То напомня за древния ритуал на жертвоприношение по време на еврейския празник Пасха. Жертвеният агнец символизира Исус Христос, умрял на кръста в името на хората. Християнска е и традицията да се палят свещи - като символ на живота.
Полша: напръскай девойката!
В Полша традицията повелява хората да се заливат с вода. На така наречения "мокър понеделник" младежите гонят момичетата с кофи, пълни с вода, с кани или с водни пистолети - кой каквото има под ръка. Според легендата, девойките, които са се намокрили, ще се омъжат през годината. Освежаващата традиция води началото си от кръщенето на полския княз Мешко на Велики понеделник през 966 година.
Испания: шествия за покаяние
В Испания Великден се отбелязва с многобройни религиозни процесии. Често участниците в тях са с качулки - за да напомнят за Инквизицията. Босоногите каещи се преминават по улиците на испанските градове и молят за прошка за извършените грехове. Процесиите продължават от Връбница до Великден.
Англия: постна храна и върбови клонки
На Разпети петък англичаните се хранят обичайно скромно. На този ден се продават кифлички със стафиди, на които е изобразен Христовият кръст. И още една местна традиция: поверието гласи, че който се докосне до върбова клонка, украсена с разноцветни великденски яйца, ще бъде споходен от щастие.
Италия: тих Великден
По време на великденските празници иначе шумната Италия потъва в тишина. Вярващите провеждат мълчаливи шествия, следвайки кръста. Така те напомнят за Христовите страдания. А в неделя всички погледи са отправени към традиционното послание на папата "Urbi et Orbi", което той произнася на 60 езика.
Франция: мълчанието на камбаните
Френските деца започват да търсят скритите великденски яйца и лакомства чак в понеделник. В знак на траур камбаните на църквите не бият - заглушават ги от петък до събота. И във Франция великденският заек е символ на плодородието и задължително присъства в украсата. За празника французите приготвят агнешко печено с боб.
Финландия: великденски огньове
Във Финландия се извършва ритуал, подобен на българското сурвакане - но с върбови клонки. Той напомня за посрещането на Христос в Ерусалим с палмови клонки. В неделя деца обикалят по улиците с барабани и свирки и обявяват край на траура. А вечерта финландците палят огньове, също както се прави и на много места в Германия.
България: чукане с яйца...
Очакван с нетърпение най-вече от малчуганите: ритуалът чукане с великденски яйца е израз на желанието за здраве и успехи през годината. Поверието гласи, че който надделее в битките с яйца ще се радва на здраве, благополучие и късмет.
...и вкусен козунак!
Друг обичай е приготвянето на великденски козунаци. Смята се, че козунакът олицетворява тялото на Исус Христос. Традицията е сравнително нова - въведена е в началото на 20-и век. Преди това за Великден българите са приготвяли различни великденски обредни хлябове и питки.
Източник: Дойче веле/DW