Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Разрив и последователност" - богатството на Хабсбургите

ДИНАСТИИ

"Разрив и последователност" - богатството на Хабсбургите

Съдбата на наследството на австрийската династия след 1918 година - тема на изложба във Виена

Снимка: Еdgar Knaack

Изложбата, озаглавена "Разрив и последователност" се занимава с проблемите, свързани с политическото наследството на династията на Хабсбургите и решаването им от младата република, провъзгласена през 1918 година.

По случай 100-годишния юбилей на Австрийската република Музеят на движимото имущество на Хабсбургите /Хофмобилиендепо/ представя въз основа на документи, сложността на въпросите, свързани с определяне на собствеността на материалното наследство на една от най-богатите европейски династии, информират от БТА.

Въз основа на конкретни обекти изложбата разказва как имперските резиденции и дворци заедно с цялото им обзавеждане, колекции от произведения на изкуството и съкровища са станали собственост на младата република и каква е по-нататъшната им съдба.

Снимка: © Kunsthistorisches Museum Wien

Експозицията разглежда различните аспекти на историческия и социален прелом, осветлява различни страни на сложния юридически казус, свързан с определяне на собствеността на хабсбургските имоти и колекции.

Само прехвърлянето на управлението на двора и приемането му от републиканските институции е продължило три години, до ноември 1921 година.

Витрина с короните, 1895 г. (Снимка: © Kunsthistorisches Museum Wien)

Първоначално основната задача е била опазване на материалното състояние и одържавяване на имперските имоти. Младата държава е имала задачата да се наложи против претенциите на териториите на империята, получили след 1918 година независимост и основали суверенни държави, както и на претенциите на императорската династия.

Дворецът Шьонбрун (Снимка: © Kinderfreunde)

Юридически "сиви зони" по отношение на собствеността, сочат документи на изложбата, затрудняват установяването на действителния собственик, тъй като не всичко, което притежава императорът, е негова собственост. Дворците и резиденциите, наричани императорски, принадлежат юридически на различни институции. В момента на обявяване края на монархията имотите се групират в три категории: държавни имоти и собствености, фамилни имоти и собствености и лични имоти и собствености. Решаваща за съдбата на имотите и другите ценности е била принадлежността на всяка ценност или имот към една от трите основни категории. Членовете на Хабсбургската династия са имали право единствено на своите лични имоти и ценности, имотите от другите две групи са станали собственост на републиката.

Дворецът Холфбург - салонът на Елизабет (Снимка: © BMobV)

Изложбата се занимава и с "аферата", свързана с тронните бижута на династията, която е свързана също със сложния въпрос за собствеността. Каква е историята: в последните дни на монархията император Карл нарежда от витрините на светската съкровищна камара да бъдат взети безценните бижута на династията. Акцията се извършва тайно и очевидно много спешно, в бързината някои от скъпоценностите дори не са били поставени в кадифените им касети и кофчежета, а просто са били увити в хартия и тайно са изнесени в Швейцария.

Сниимка: © BMobV

Сред тронните бижута се е намирал и "Флорентинецът", 113-каратов диамант, четвъртият по големина в света, собственост на Франц Щефан фон Лотринген, съпруг на известната императрица Мария Терезия, както и смарагдовите и рубинените комплекти, състоящи се от колиета, гривни и обеци, носени от императрица Мария Терезия, нейната дъщеря Мария Антоанета, кралица на Франция и императрица Елизабет, съпругата на управляващия 68 години Австро-Унгария император Франц- Йосиф. Сред изчезналите скъпоценности е и дамската диамантена корона на империята. Мистериозното изчезване на съкровищата предизвиква голям скандал, през 1921 година австрийската страна се отказва от диренето. Изложбата показва оригинална витрина от съкровищницата и празните касети, както и снимки на бижутата и короната.

Снимка: Еdgar Knaack

Представени са и документите, с които получилите независимост държави, принадлежи до 1918 година към Австроунгарската империя, предявяват претенции за собственост. Замъците и дворците, намиращи се на техните територии, стават държавна собственост, в столицата на империята Виена остават имперските колекции.

Документи и експонати разказват за сложните пътища на различни произведения на изкуството и недвижими имоти до окончателното изясняване на собствеността им. Специални раздели запознават зрителя с превръщането на дворците в музеи, конгресни центрове и бални зали, което покрива разноските по тяхната поддръжка, използването им като декор за различни филмови продукции.

Замъкът Екартзау (Снимка: © BMobV)

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозаечни плочки

Черепът, вероятно с произход от племето микстеки, е част от колекцията на Музея за света в Лайден и е закупен през 60-те години на миналия век

Откриха непознат досега храм от птолемейската епоха в южноегипетската област Сухадж

Проучванията показват, че първоначалната височина на пилона новооткрития храм е била 18 метра, с което той съперничи на емблематичния древноегипетски храм в Луксор

В Лом откриха крепостна стена, ровове и римски казарми от първи век след Христа и глинен под от 11-и век преди Христа

Откритията при теренните проучвания дават възможност да се възстанови цялата история на днешен Лом през последните 20 века

Предмети от времето на Френската империя са откраднати от къща в британския град Съмърсет

Експонатите са били в сграда, стопанисвана от британския Национален тръст - организация, отговаряща за обекти с историческа и природна стойност

Археолози в Израел откриха храм, който може да е от бронзовата епоха и да е най-старата обществена сграда в страната

Експертите от Службата за антики смятат, че това откритие може да подобри разбирането за местните търговски мрежи и икономически практики в древната Юдейска низина

Проф. Овчаров представи детайли за находката с ритуали против вампирясване на Перперикон

Той определи откритието като поредната интересна щриха от историята на Перперикон, отново в сектора от Южния квартал, в който се разкриват и жилища, и гербове от 13-14 век