Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Възстановиха чешкото гражданство на Милан Кундера

ВЪЗМЕЗДИЕ

Възстановиха чешкото гражданство на Милан Кундера

Преди 40 години гражданството на писателя е отнето от управляващата тогава в Чехословакия Комунистическа партия

10 юни 2009 г. Милан Кундера е удостоен със световната награда на Фондация "Simone and Cino Del Duca" за цялостно творчество в Париж, Франция (Снимка: АР/БТА)

Чешкото гражданство на писателя Милан Кундера беше възстановено - 40 години след като му е отнето от комунистическия режим в родината му, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Посланикът на Чехия във Франция Петр Друлак е заявил пред чешката обществена телевизия, че миналата седмица е връчил на автора на "Непосилната лекота на битието" удостоверението за възстановено гражданство в апартамента му в Париж. Актът е резултат от миналогодишната среща във френската столица на Милан Кундера и чешкия премиер Андрей Бабиш.

"Беше скромен момент, но изпълнен с огромна празничност и човешка топлота. Извиних му се от името на Република Чехия за атаките, на които е бил подложен в продължение на години. Той беше в добро настроение, просто взе документа и каза "благодаря". Така чешкият посланик в Париж Петър Друлак описва момента, в който е посетил писателя Милан Кундера в неговия дом във Франция, за да му връчи сертификата за чешко гражданство, пише "Свободна Европа".

Снимка: АР/БТА

Писателят бяга от комунистическа Чехословакия и живее във Франция от 1975 г., където публикува най-известните си произведения, сред които "Книга за смеха и забравата", "Изкуството на романа", "Безсмъртие". По-късните му творби, написани на френски, не са преведени на чешки.

Деветдесет годишният Милан Кундера живее в уединение, пътува инкогнито само до родината си и никога не разговаря с репортери.

Embed from Getty Images

Милан Кундера е роден през 1929 г. в Бърно, Чехословакия, но от 1975 г. живее във Франция. Баща му, Лудвик Кундера, е известен музиколог и пианист, ученик на композитора Леош Яначек и ръководител на Музикалната академия "Яначек" в Бърно от 1948 до 1961 г. Самият Милан Кундера свири на пиано и известно време изучава музикология и музикална композиция.

Кундера завършва средното си образование в Бърно през 1948 г. и през същата година става член на Чехословашката комунистическа партия. Учи една година в Карловия университет в Прага, след което се прехвърля във Филмовия факултет на Академията за музикални изкуства. През 1950 г. е изключен от Комунистическата партия за "антипартийна дейност" и за кратко прекъсва следването си. През 1952 г. завършва Академията и преподава в нея история на западноевропейските литератури.

През 1956 г. членството на Милан Кундера в Комунистическата партия е възстановено. Той е един от известните интелектуалци по време на Пражката пролет, период на либерализация на режима през 1968 г. Изказванията му срещу окупацията на страната от войски на Варшавския договор довеждат до забрана за публикуването на негови произведения и до повторното му изключване от Комунистическата партия през 1970 г. През 1975 г. Кундера е поканен да преподава в университета в Рен, Франция. Пред тогавашното ръководство на Чехословашката комунистическа партия за писателя се застъпва лично съпругата на френския президент. През 1979 г., когато Кундера вече живее и преподава във Франция, чешкото му гражданство е отнето. През 1981 г. Кундера получава френско гражданство.

Embed from Getty Images

Всепризнат е като един от най-забележителните съвременни белетристи и експериментатори.

Милан Кундера е автор на есета, пиеси, сборници с разкази и поезия. Световна популярност постига с романите "Шегата" (1965), "Смешни любови" (1963-1969), "Животът е другаде" (1970), "Валс на раздяла" (1971), "Книга за смеха и забравата" (1978), "Непосилната лекота на битието" (1984), "Изкуството на романа" (1986), "Завети и предателства" (1993), "Безсмъртие" (1989), "Бавно" (1995), "Самоличност" (1996), "Незнанието" (2000), "Празникът на незначителността" (2014).

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

LP пред Dir.bg: Свирех на тенис ракета като дете и не вярвах, че е възможно да стана музикантка

Лаура Перголези, чийто специален глас и присъствие никога не можете да сбъркате

Михаил Заимов в търсене на изгубения Созопол

Той събира истории в "Созопол в образи и думи" - книга с фотографии и текстове от един вече безвъзвратно изчезнал град

Първите пасажери в балона на братя Монголфие - овца, патица и петел

240 години от първия полет в историята на аеродинамиката

Почина френският режисьор от Новата вълна Жак Розие

Френската филмотека отдаде почит на Жак Розие в Туитър: "Жак Розие току-що ни напусна. Той беше самата свобода и ще ни липсва ужасно много. От създателите на филми от Новата вълна Розие е този, който се лута. Той обича всичко да се обърква, за да подхранва особеното си чувство за драма"

Почина финландската композиторка Кайя Саариахо

Финландската композиторка Кайя Саариахо, призната за една от най-великите на своето време, почина на 70 години в Париж от нелечем тумор в мозъка, съобщиха световните осведомителни агенции