IN MEMORIAM
Отиде си писателят Христо Карастоянов
Романът му "Една и съща нощ" е удостоен с няколко престижни награди и определен от критиците като една от най-значимите български книги на изминалото десетилетие
Редактор : Радостина Димитрова / 4109 Прочита 4 Коментара

На 73-годишна възраст почина писателят Христо Карастоянов. Той си е отишъл внезапно в съня си вчера следобед, месец преди да навърши 74 години.
Поклонението ще е утре (24 януари) от 15:00, на гробищния парк в Ямбол, съобщи председателят на местното Дружество на писателите - поетът Тенко Тенев, цитиран от БТА.
Христо Карастоянов е писател, поет и драматург, автор на повече от 30 книги, предимно романи и сборници с разкази. Носител е на множество литературни награди, жури е в различни конкурси за литература.
Роден е на 22 февруари 1950 г. в Тополовград, но живота и творческия си път прекарва в Ямбол. Бил е директор на Държавния куклен театър в Ямбол.
През 1981 г. дебютира с белетристичния сборник "Пропукан асфалт", отличен с награда на празниците за дебютна литература "Южна пролет" в Хасково (1982).
Карастоянов е автор на повече от 30 книги с разкази, романи, повести, новели, пиеси, очерци, стихотворения. Характерна за текстовете му е постмодерната структура на изграждане, в която е особено застъпена фрагментарността.
В текстовете си авторът оригинално смесва минало и настояще.
Той има подчертан афинитет към изграждане на исторически личности (Нефертити, принцеса Анастасия Романова, Гео Милев, Георги Шейтанов и др.). В творчеството му може да се открие влияние от Йордан Радичков, Михаил Булгаков, Габриел Гарсия Маркес, Джеръм Селинджър, Кърт Вонегът.
Освен в литературата Карастоянов се изявява и в областта на публицистиката с множество статии и есета в различни периодични издания, автор е и на първото монографично изследване за писателя Матвей Вълев (1982).
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Христо Карастоянов е носител на редица литературни награди: Награда на Съюза на българските писатели за документалистика (1999); Награда "Чудомир" за хумористичен разказ (1997); Награда "Златен ланец" (2001); Награда "Развитие" за ръкопис на роман (2003); Награда "Хеликон" за най-добра белетристична книга на годината - за романа "Името" (2012); Награда "Дъбът на Пенчо" за романа "Една и съща нощ"(2014); Награда "Хеликон" за най-добра белетристична книга на годината - за романа "Една и съща нощ"(2014); Награда "Елиас Канети" - за романа "Една и съща нощ" (2015); Първа награда за проза в годишните награди на портал Култура - за романа "Послепис" (2017); Международна литературна награда "Алеко" (2022).
Негови произведения са преведени на англ., нем., рус., тур., пол. и перс. език.
Романът му "Една и съща нощ" е удостоен с няколко престижни награди и определен от критиците като една от най-значимите български книги на изминалото десетилетие. По нея Иван Добчев прави пиесата "Гео", поставена на сцената на Народния театър.
По разкази на Карастоянов през 2003 г. е заснет игралният филм "Следвай ме" на режисьора Дочо Боджаков.
Последната книга на Христо Карастоянов "Петият вагон и други истории" излезе през 2023 г.
Дълбок поклон!
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.