Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Отиде си писателят Христо Карастоянов

IN MEMORIAM

Отиде си писателят Христо Карастоянов

Романът му "Една и съща нощ" е удостоен с няколко престижни награди и определен от критиците като една от най-значимите български книги на изминалото десетилетие

Снимка: БТА

На 73-годишна възраст почина писателят Христо Карастоянов. Той си е отишъл внезапно в съня си вчера следобед, месец преди да навърши 74 години.

Поклонението ще е утре (24 януари) от 15:00, на гробищния парк в Ямбол, съобщи председателят на местното Дружество на писателите - поетът Тенко Тенев, цитиран от БТА.

Христо Карастоянов е писател, поет и драматург, автор на повече от 30 книги, предимно романи и сборници с разкази. Носител е на множество литературни награди, жури е в различни конкурси за литература.

Роден е на 22 февруари 1950 г. в Тополовград, но живота и творческия си път прекарва в Ямбол. Бил е директор на Държавния куклен театър в Ямбол.

През 1981 г. дебютира с белетристичния сборник "Пропукан асфалт", отличен с награда на празниците за дебютна литература "Южна пролет" в Хасково (1982).

Карастоянов е автор на повече от 30 книги с разкази, романи, повести, новели, пиеси, очерци, стихотворения. Характерна за текстовете му е постмодерната структура на изграждане, в която е особено застъпена фрагментарността.

В текстовете си авторът оригинално смесва минало и настояще.

Още Христо Карастоянов - разказвач на февруари в Столична библиотека

Христо Карастоянов - разказвач на февруари в Столична библиотека

Той има подчертан афинитет към изграждане на исторически личности (Нефертити, принцеса Анастасия Романова, Гео Милев, Георги Шейтанов и др.). В творчеството му може да се открие влияние от Йордан Радичков, Михаил Булгаков, Габриел Гарсия Маркес, Джеръм Селинджър, Кърт Вонегът.

Освен в литературата Карастоянов се изявява и в областта на публицистиката с множество статии и есета в различни периодични издания, автор е и на първото монографично изследване за писателя Матвей Вълев (1982).

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Христо Карастоянов е носител на редица литературни награди: Награда на Съюза на българските писатели за документалистика (1999); Награда "Чудомир" за хумористичен разказ (1997); Награда "Златен ланец" (2001); Награда "Развитие" за ръкопис на роман (2003); Награда "Хеликон" за най-добра белетристична книга на годината - за романа "Името" (2012); Награда "Дъбът на Пенчо" за романа "Една и съща нощ"(2014); Награда "Хеликон" за най-добра белетристична книга на годината - за романа "Една и съща нощ"(2014); Награда "Елиас Канети" - за романа "Една и съща нощ" (2015); Първа награда за проза в годишните награди на портал Култура - за романа "Послепис" (2017); Международна литературна награда "Алеко" (2022).

Негови произведения са преведени на англ., нем., рус., тур., пол. и перс. език.

Романът му "Една и съща нощ" е удостоен с няколко престижни награди и определен от критиците като една от най-значимите български книги на изминалото десетилетие. По нея Иван Добчев прави пиесата "Гео", поставена на сцената на Народния театър.

По разкази на Карастоянов през 2003 г. е заснет игралният филм "Следвай ме" на режисьора Дочо Боджаков.

Последната книга на Христо Карастоянов "Петият вагон и други истории" излезе през 2023 г.

Дълбок поклон!

ИЗБРАНО
Коментирай4

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Христо Карастоянов - разказвач на февруари в Столична библиотека

Един от големите съвременни български писатели навършва 70 години и на 21 февруари 2020 г. и вечерта преди рождения си ден, ще бъде гост в поредицата "Разказвач на месеца"

Режисьорът Франсис Форд Копола получи наградата за цялостни постижения на Американския филмов институт

Сред дошлите да почетат 86-годишния Копола в театър "Долби" в Лос Анджелис бяха филмови величия като Стивън Спилбърг, Джордж Лукас, Робърт де Ниро, Ал Пачино, Харисън Форд, Морган Фрийман.

Носителят на "Букър" Шехан Карунатилака: Призраците и забравените истории на войната

Среща с писателя от Шри Ланка, който казва, че да критикуваш родината си не е акт на предателство, а акт на любов

Ники Илиев за "Без крила": Нека приемем себе си, за да могат другите да приемат нас

"Да носим отговорност за действията които правим, защото не знаем как те се отразяват на останалите хора", категоричен е режисьорът

Мартин Скорсезе отдаде почит на папа Франциск: Ще ми липсват присъствието и топлотата му

"Той беше забележително човешко същество във всяко отношение. Той признаваше собствените си недостатъци. Той излъчваше мъдрост. Той излъчваше доброта. Беше непоклатимо отдаден на доброто", сподели режисьорът, който имаше специална връзка с него