Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Отиде си най-забавният разказвач по история

IN MEMORIAM

Отиде си най-забавният разказвач по история

Почина историкът и общественик Божидар Димитров

Снимка: BulFoto

На 1 юли вечерта си отиде от този свят на 72- годишна възраст проф. Божидар Димитров. Той бе един от най-забавните полемици по история, чието присъствие внасяше колорит сред българската интелигенция.

Божидар Димитров бе дългогодишен директор на Националния исторически музей и автор на десетки книги, посветени на българската история.

Снимка: BulFoto

Още

"Истинската история на Освобождението 1860-1878"  - седмо издание

"Истинската история на Освобождението 1860-1878" - седмо издание

Обичаше да се шегува със себе си, че всъщност е само доцент, че за кратко е бил "наистина" министър без портфейл в първото правителство на премиера Бойко Борисов, защото "вампирът от Созопол му е откраднал портфейла"?.. Чувството му за хумор завладяваше аудиторията и караше хората да попиват всичко, което разказва. Божидар Димитров наистина бе един от най-увлекателните разказвачи на нашето време.

Биографията му е на момче от народа, което само си прокарва път в живота. Роден е на 3 декември 1945 г. в Созопол, в семейство на бежанци от Източна Тракия. Оттам, и пристрастието му по тази тема. През 1964 г. завършва Механотехникума в Бургас и започва работа на риболовни кораби и траулери, като моряк в "Океански риболов".

Снимка: BulFoto

Още

Прахът на Божидар Димитров ще бъде разпръснат над Созополския залив

Прахът на Божидар Димитров ще бъде разпръснат над Созополския залив

Обичаше да разказва истории за "големите риби" в океана "и в живота". Много от историите му звучаха почти фантастично, но Божидар Димитров умееше да бъде душата на компанията и в същото време - да внушава респект с думите си. Голямата му страст е историята и завършва история и археология в Софийския университет, където по-късно защитава и докторат по история.

През 70-те години на миналия век проучва архивите на Ватикана, където попада на част от "История на България" на Петър Богдан Бакшев от 1667 г. Това е първото му голямо предизвикателство в науката.

Снимка: BulFoto

Още

НИМ: Божидар Димитров завинаги ще остане в научната и културна памет на България

НИМ: Божидар Димитров завинаги ще остане в научната и културна памет на България

През декември 1994 г. е назначен за директор на Националния исторически музей /НИМ/ и като такъв, бе ревностен пазител на паметници на културата и произведения на изкуството. Заради тази му "ревност" възниква и конфликтът му с експрезидента Стоянов, по повод връщането на черновата на "История Славянобългарская" в Атон. Преглътва уволнението си от музея и работи на свободна практика като журналист. Възстановен е в НИМ през октомври 2001 г.

Много българи бяха почитатели на предаването му "Памет българска" по Канал 1 на БНТ и по-късно - на "Историята...с Божидар Димитров" по телевизия TV+.

Снимка: BulFoto

Още

Божидар Димитров: Увеличават се дарителите за църквата в с. Беренде

Божидар Димитров: Увеличават се дарителите за църквата в с. Беренде

Като политик, Божидар Димитров не криеше левите си убеждения - два пъти е бил народен представител от листите на БСП, както и член на Висшия партиен съвет на БСП. В същото време бе в приятелски отношения с премиера Борисов. Божидар Димитров бе чужд на партийната конфронтация, и затова - обичан от всички човек и професионалист. През 2009-а, обаче, напуска БСП и застава в подкрепа на партия ГЕРБ. Именно тогава е назначен и на поста Министър без портфейл, отговарящ за Агенцията на българите в чужбина.

Божидар Димитров има голям принос за промени в законодателството за българското гражданство, касаещо 2 и половина милиона българи извън страната, потомци на преселници от времето на войните.

Снимка: BulFoto

Още

Дъщерята на Божидар Димитров: Част от душата ми си отиде с теб

Дъщерята на Божидар Димитров: Част от душата ми си отиде с теб

Божидар Димитров отстояваше собствено мнение, както в политиката, така и в изследователската си дейност. Известни са споровете около т.нар. лодка на Ной и мощите на Св. Йоан Предтеча. На негово име е именуван залив на Антарктида, в който се вливат два ледника. Историкът често бе критикуван и от политици, и от учени за ексцентричните си идеи и пиперливия си език, но е безспорно, че той бе една ярка личност сред интелектуалния елит на България, която остави трайни следи в съзнанието на съвременниците си.

Снимка: BulFoto

Поклон пред паметта на проф. Божидар Димитров!

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Напусна ни режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева

Филмографията й е пълна с любов и признание

Почина диригентът на Лиричната опера в Чикаго Андрю Дейвис

"Изключителен музикант, невероятно гъвкав и феноменален колега", каза сопраното Рене Флеминг

Културният министър Найден Тодоров отличи проф. Пламен Джуров с плакет "Принос в развитието на културата"

"Наградата не е само знак на дълбока благодарност към проф. Джуров, а също и надежда и стимул той да продължава да дава посока на своите колеги и на младите поколения", посочи министърът

Това, което е над нотите

Маестро Григор Паликаров пред Виолета Тончева за 150-годишнината от създаването на Верди Реквием

Неда Спасова: Премиера на български филм е наистина празник

"Не мога да опиша чувството, с което виждаш очите на зрителите след прожекцията на филма "Защото обичам лошото време", споделя актрисата

Веселин Димов: Какво е обратното на бърнаут-а или от какво "прегаря" артистът?

"Чрез IETM - най-старата и най-голяма мрежа за изпълнителските изкуства, един умален модел на света ни гостува за четири дни", категоричен е директорът на РЦСИ "Топлоцентрала"