IN MEMORIAM
Отиде си големият интелектуалец Светлозар Игов
"Не многото писатели правят литературата, а достатъчното добри писатели", вярваше литературоведът
Редактор : / 7857 Прочита 0 Коментара
Светлозар Игов (Снимка: BulFoto)Отиде си Светлозар Игов - български учен, литературен критик и историк, есеист, поет, белетрист и преводач, съобщиха на БТА от семейството му.
"Не многото писатели правят литературата, а достатъчното добри писатели", каза той през 2019 г., когато получи наградата за цялостен принос от Литературен клуб "Перото".
Поколения филолози се подготвяха за изпити по литературните му трудове, а други - директно в аулата черпеха направо от извора.
Светлозар Игов е роден на 30 януари 1945 г. в село Радуил, Софийска област. Преподавател е в Софийския и в Пловдивския университет, професор. Автор е на книги с монографични литературоведски изследвания, студия, статии, очерци.
Завършва славянска филология в Софийския държавен университет през 1966 г. Специализира славянски литератури в Белград и Загреб (1967-1968). Преподавател е в Софийския университет (1967-1969) и в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" (от 1978). Редактор е във вестник "Литературен фронт" (1969-1970), списание "Съвременник" (1972-1977), главен редактор на списание "Език и литература" (1994-2005). Работи в Института за изкуствознание при БАН (1976-1978). Научен и старши научен сътрудник (1978, 1988) е в Института за литература при БАН. През 1978 г. защитава докторска дисертация на тема "Иво Андрич - творческо развитие и художествена структура".
Създател е на наградата "Дъбът на Пенчо". Председател е на журито на националната награда за поезия на името на Иван Николов за 2019 г.
Светлозар Игов започва да публикува в периодиката през 1960 г.
Светлозар Игов - вдясно (Снимка: BulFoto)
Интересите му са в областта на историята и критиката на българската литература, поетиката на романа, общото и сравнително литературознание, славянски литератури, теория и критика на превода. Познава, изследва и популяризира класическата и модерна философска и литературна мисъл.
Активно се занимава с оперативна критика. Изявява се и в областта на художествената литература: поезия, проза, фрагменти, афоризми, есета, пиеси. Има също заслуги като преводач и автор на антологии.
Поклон пред паметта му!