Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Николай Бинев: Такъв съм аз - един театър и една жена за цял живот

ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ ТВОРЦИ

Николай Бинев: Такъв съм аз - един театър и една жена за цял живот

Днес се навършват 90 години от рождението на големия български актьор

Николай Бинев в телевизионната постановка "Оле затвори очички", режисьор Павел Павлов (Снимка: Румяна Бояджиева, фотоархив БНТ)

Още "Опасни връзки" по Шодерло дьо Лакло с премиера на сцената на Младежки театър "Николай Бинев"

"Опасни връзки" по Шодерло дьо Лакло с премиера на сцената на Младежки театър "Николай Бинев"

Такъв съм си аз - един театър и една жена за цял живот... Признавам, това се дължи предимно на моя консерватизъм, каза големият български актьор Николай Бинев. Той остава верен на Младежкия театър и в продължение на целия си сценичен живот играе почти само на негова сцена.

"Мисля, че най-силното ми качество е умението да се съсредоточавам - и пред микрофона, и пред камерата, и на театралната сцена. Но ако ме изправите пред 50 или 100 човека на живо, моите колеги знаят, че аз просто съм умрял. Този ужасен страх, от дъха на публиката - с него не се свиква", разказва актьорът, чиято кариера започва с музиката.

"Обичам да събирам и да се ровя в снимки на мои приятели. Моята голяма страст е музиката. Имам над триста касети с оперна и симфонична музика. Аз самият съм завършил музикално училище и понякога си мисля дали нямаше да е по-добре, ако бях станал музикант", споделя той.

1959 г. Николай Бинев (Източник: Архив Dir.bg)

В НАЧАЛОТО Е МУЗИКАТА

Николай Бинев е роден на 5 юли 1934 г. в Сливен. Учи в Музикалното училище, в родния си град, свири на цигулка и пиано под ръководството на композитора и общественик Мишо Тодоров.

Наследява обичта към музиката от баща си Димитър Бинев, който е певец в хорова капела. "Когато дойдохме в София, не бях убеден какво ще следвам, но исках то да бъде музика. Но понеже от малък знаех руски език и имах хубаво произношение, затова ме взеха да играя главната роля в една училищна пиеса - "Зрелостно свидетелство" от Лидия Гераскина. Изиграхме тази пиеса в кинотеатър "Георги Димитров" и на мен много ми се услади", разказва Николай Бинев.

В "Провинциалистката" с Жана Стоянович, режисьор Павел Павлов ( Снимка: Ружа Тонева

В телевизионната постановка "Вечери в Антимовския хан" От ляво надясно: Йордан Матев (Алтъков), Леда Тасева (Елиза Шмид), Николай Бинев (Палазов) (Снимка: Румяна Бояджиева)

Заедно с Жоржета Чакърова в телевизионната постановка "Севилският бръснар”, режисьор Павел Павлов (Източник: Архив Dir.bg)

Завършва актьорско майсторство при проф. Кръстьо Мирски във Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ, днес НАТФИЗ) през 1958 г. След това е разпределен да играе в Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе. Там Николай Бинев дебютира в ролята на Андрей, в постановката "Всяка есенна вечер" на Иван Пейчев, с режисьор Любомир Шарланджиев. За ролята си получава първа награда за актьорско майсторство на Втория национален преглед на българската драма и театър през 1959 г.

РЪКА ЗА РЪКА В ТЕАТЪРА И В ЖИВОТА

Още Бина Харалампиева с "Граф Монте Кристо" - на сцената на Младежки театър "Николай Бинев"

Бина Харалампиева с "Граф Монте Кристо" - на сцената на Младежки театър "Николай Бинев"

На сцената на русенския театър Николай Бинев сключва брак с актрисата Домна Ганева, с която преминават заедно "ръка за ръка" в живота и театъра. През същата година Николай Бинев е поканен в актьорския състав на Народния театър за младежта в София. На неговата сцена се превъплъщава в ролята на Монахов от постановката "Варвари", Сократ от едноименния спектакъл по Гилерме Фигейреду, Стария от пиесата "Когато розите танцуват" на Валери Петров.

В "Напразните усилия на любовта", режисьор Павел Павлов (Снимка: Румяна Бояджиева)

20 септември 1976 г. Актьорът Николай Бинев (Снимка: Архив на БТА)

Бинев участва в три от емблематичните постановки по драматургия на Питър Шафър - "Еквус", "Моцарт" и "Упражнение за пет пръста". "Това е брилянтно написана драматургия. Докато играех, чувствах как публиката долу постепенно се захласва и гледа като омагьосана", споделя актьорът.

Музикалните умения му помагат в изработване на образа на Славей горски в мюзикъла "Вълкът и седемте козлета", за което е отличен с първа награда на Втория национален преглед на детско-юношеската драматургия и театър през 1976 г.

ЗАВИНАГИ С МЛАДЕЖКИЯ ТЕАТЪР

Още Спектакълът "Експериментът" - премиера в Младежки театър "Николай Бинев"

Спектакълът "Експериментът" - премиера в Младежки театър "Николай Бинев"

Николай Бинев режисира на сцената на Младежкия театър постановките "Зикови", "Жена, цвете и прозорци на север", "Гардеробиерът" и "Аз чакам знак". През 2000 г., по повод отбелязването на своите четиридесет години в Младежкия театър той поставя пиесата "Джин и медени питки", в която му партнира актрисата Илка Зафирова.

В творческата си биография Николай Бинев има над 120 роли. "За мен театърът е най-топлото, най-истинското, най-сърдечното изкуство", споделя актьорът през 2001 г.

Николай Бинев и Петър Петров в телевизионната постановка "Нос" от Гогол, режисьор Павел Павлов (Снимка: Александър Кузманов, фотоархив БНТ)

Николай Бинев и Владимир Смирнов в "Севилският бръснар", режисьор Павел Павлов (Източник: Архив Dir.bg)

С Наум Шопов (вляво) в "Чичовци" по Иван Вазов, режисьор Павел Павлов (Източник: Архив Dir.bg)

Първата роля в киното е във филма "Стръмната пътека" на режисьора Йонко Йонков. Признанието на публика и критика печели с образите, пресъздадени в "Обич", "Нощем с белите коне", "Умирай само в краен случай", "Звезди в косите, сълзи в очите", "Сбогом, приятели".

Владимир Смирнов, режисьорът Павел Павлов и Николай Бинев по време на репетиции на "Севилският бръснар" - телевизионен театър (Източник: Архив Dir.bg)

Работен момент от “Чичовци” заедно с режисьора Павел Павлов (Източник: Архив Dir.bg)

Николай Бинев е двукратен носител на наградата "Аскеер" за водеща мъжка роля в пиесата "Две усмивки на Чехов" през 1995 г. и за цялостен принос в театралното изкуство през 2000 г.

Умира в София на 8 декември 2003 г.

16 март 1999 г., София. Николай Бинев във ''Всички мои синове'' от Артър Милър на сцената на Младежкия театър. Снимка: Бистра Бошнакова/БТА

Николай Бинев (Източник: Архив Dir.bg)

На 9 декември 2003 г., в съболезнователна телеграма до близките на актьора, президентът Георги Първанов отбелязва: "Своето име, душа и талант той свърза с Младежкия театър, на който отдаде всичко от себе си и остана верен през целия си житейски и творчески път. Киното и телевизията запазиха незабравими превъплъщения в многобройни образи, пресъздадени с изящество и ерудиция от големия творец. Съдбата му отреди мястото на неповторим актьор, естет и вълшебник на сцената, екрана и в ефира, дари го с обичта на поколения почитатели". На 23 януари 2006 г., с указ на президента, Народният театър на младежта започва да носи неговото име.

През 2004 г., по идея на съпругата му Домна Ганева и по повод 70-годишнината от рождението на актьора, "Балкантон" издава компактдиска "Николай Бинев пее". В него са включени 23 песни и арии.

ИЗБРАНО
Коментирай1

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър

Режисьорът на "Атентатът" Станимир Трифонов: За никакви идеи не става дума, а за много пари

Филмът за терористичния акт в катедралния храм "Св. Неделя" разкри покъртителни факти. И той все още действа катарзисно!

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер