Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Напусна ни Петър Чуклев - един от големите майстори на графиката и илюстрацията

IN MEMORIAM

Напусна ни Петър Чуклев - един от големите майстори на графиката и илюстрацията

Художник с дългогодишен творчески път, Чуклев е докоснал с илюстрациите си всеки съвременен българин, отварял книга

"Ария на клеветата II", 1996 г., авторски графичен отпечатък на Петър Чуклев (Източник: Галерия "Кавалет")

Напусна ни Петър Чуклев, един от най-големите български графици и илюстратори. Това съобщиха от Съюза на българските художници (СБХ).

"Художник с дългогодишен творчески път, Петър Чуклев е докоснал с илюстрациите си всеки съвременен българин, отварял книга."

Петър Чуклев (Снимка: СБХ)

Той е роден през 1936 в София. Завършва графика в Художествената академия през 1960 при проф. Евтим Томов, специализира илюстрация при проф. Веселин Стайков. От 1969 е преподавател, а по-късно и професор в Академията", посочват от СБХ.

Петър Чуклев е роден 1936 г. в София. Завършва специалност "Графика" при проф. Ефтим Томов през 1960 г. в НХА, след което специализира илюстрация при проф. Веселин Стайков. От 1969 г. е хоноруван преподавател в Академията, където сe пенсионира като професор.

"Любен Каравелов в затвора", 1984 г., суха игла на Петър Чуклев (Източник: Галерия "Кавалет")

Негови ученици са художници като Ралица Николова, Тоня Горанова, Румен Статков, Борислав Ждребев, Димитър Анастасов, Иван Димов, Явор Цанев, Анна Иванова, Кръстю Некезов, Христо Стайков.

Поколения българи са израснали с неговите илюстрации на популярни детски книги.

Сред книгите, които е илюстрирал, са "Приказки" от Вилхелм Хауф (1966), "Зайчето и момичето" на Кина Къдрева (1966), "Хобит: Билбо Бегинс или Дотам и обратно" на Дж. Р. Р. Толкин (1975) "Алиса в страната на чудесата" на Луис Карол (1989) и "Приказки" на Шарл Перо (1990).

Без заглавие, смесена техника върху картон на Петър Чуклев (Източник: Галерия "Кавалет")

Негови творби участват в изложби на българското изобразително изкуство в Германия, САЩ, Словения, Франция, както и на биеналета на графиката в Краков, Лиеж, Осло, Сао Пауло.

Той е един от големите майстори на графиката, един от класическите майстори на суха игла и офорт.

Творбите му са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Видинската градска галерия и частни колекции.

"Метаморфози I", 1992 г., суха игла на Петър Чуклев (Източник: Галерия "Кавалет")

Носител на награда на Съюза на българските художници за графика (1979) и за рисунка (1980), както и на специалната награда на Съюза на българските художници за цялостен принос в областта на книжната графика от Първото международно биенале за екслибрис в България (2003).

"За да изпитаме причудливия заряд в произведенията на Петър Чуклев, нужно е да се въоръжим с онова чисто детско любопитство, което да ни подтикне смело да поемем по мъдрия път на времето и с искрени очи да обхванем голямото разнообразие от образи и сюжети, преплетени в динамичните графични композиции, разказващи за безкрая на съновидението.

Времеобразите на Петър Чуклев, родени от размаха на неговото въображение, обединяват приказни същества, обитаващи мистични пространства, гъсти гори или може би космически паяжини, нежни женски фигури, невиждани лица и сюжети, склонни да ни развълнуват, а понякога и да ни изплашат.", пишат от галерия "Графикарт" по повод негова изложба през 2021 г.

Дълбок поклон!

Коментирай3

Календар

Препоръчваме ви

HAVASI: Чрез музиката си създавам мост между традиция и иновация

Остават последни билети за HAVASI Symphonic Concert Show на 21 декември зала 1 на НДК

НАТФИЗ отбелязва днес сто години от рождението на проф. Атанас Илков

Днес е предвидена е прожекция на филма "Атанас Илков - професорът куклар" в аулата на академията

Антиутопиите й плашат с кошмарно бъдеще

Канадската писателка Маргарет Атууд - на 85

Смятат го за пътешественика, изобретил спалния чувал

130 години от смъртта на автора на "Островът на съкровищата" Робърт Луис Стивънсън

Георги Господинов спечели литературната награда "Хеликон"

"Хубавото тук е, че имаме номинирани хора и сме заедно. И това е някакъв нов език, който трябва да се опитваме да показваме, защото така се прави среда и защото литературата е нещо, което като го скъсаш три пъти на пет години, много трудно се възстановява" каза Господинов

Йордан Славейков: Не искам да вярвам, че можем трайно да се превърнем в свое онлайн алтер его

"Вдъхновява ме Стивън Кинг - ама, че майсторски пише той за "обикновения човек, попаднал в необикновена ситуация", споделя режисьорът, драматург и писател