Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Акад. Людмил Стайков беше награден от премиера Гълъб Донев с отличието "Св. Паисий Хилендарски"

ПРИЗ

Акад. Людмил Стайков беше награден от премиера Гълъб Донев с отличието "Св. Паисий Хилендарски"

Церемонията беше проведена в Националния исторически музей

Акад. Людмил Стайков е тазгодишният носител на държавната награда "Св. Паисий Хилендарски". Отличието му бе връчено на церемония в Националния исторически музей от служебния премиер Гълъб Донев, в присъствието на дейци на науката и изкуството.

При връчването на наградата министър-председателят отбеляза, че най-добрият урок, който е научил от акад. Стайков, е че човек не трябва никога да губи връзката с другите хора и техните проблеми.

"Ако мога да разкажа един проблем, ще мога да намеря и решение за него. Обикновено в историята се крият всички отговори", посочи Гълъб Донев.

"Тази награда ме приобщава към творци, които досега са я получавали и към които изпитвам дълбоко уважение и преклонение", отбеляза акад. Людмил Стайков.

"Само държава, която отделя внимание към духовната сфера, има бъдеще", каза още режисьорът по време на церемонията.

Бележитият филмов режисьор и преподавател в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов" (НАТФИЗ), който е сред основоположниците на кинообразованието в България e отличен за своя принос за развитието на националната културна идентичност и духовни ценности.

Годишната държавна награда "Св. Паисий Хилендарски" е учредена с Постановление на Министерския съвет от 2000 година. Тя се присъжда за стимулиране на български творци и изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции. Носителят ѝ за тази година беше определен от комисия по избора с председател акад. Юлиан Ревалски, председател на Българската академия на науките.

Професионалният път на акад. Людмил Стайков, който преди месец навърши 85 години, започва от театралната сцена на Бургаския и Младежкия театър. В БНТ създава редица документални филми за върхови постижения на българското музикално, балетно, оперно и фолклорно изкуство. Филмовите му творби постигат изключителна популярност сред милиони зрители. Трилогията "Хан Аспарух" се превръща във феномен на 80-те години. Подобна е и съдбата по-късно на "Време разделно" по романа на Антон Дончев, определен с анкета на БНТ за филм на столетието.

През годините филмите на Людмил Стайков представят България на десетки международни фестивали по цял свят. Акад. Стайков е носител на множество награди, както и на ордена "Академични палми" на Френската република.

Коментирай8

Календар

Препоръчваме ви

Българин ли е този знаменит френски поет?

500 години от рождението на Пиер дьо Ронсар

Деян Статулов: Киното е социално изкуство, то е ритуал

"Киното като средство за пропаганда е способно да упражнява изключително емоционално въздействие", казва доцентът, който днес представя най-новата си книга "Между два кадъра"

Чудомир: Иван Хаджийски обиколи с едно старо колело цяла България, за да събира материали

"Делото на Иван Хаджийски е своеобразен бунт на модерната личност срещу традиционния начин на живот и мислене", казва Минчо Драганов по повод 80 години от кончината на видния социолог и публицист

Франк Вигру: Шоуто се разгръща в динамиката на звуците – течението на времето, което никога не повтаря формата си

Аудио-визуалният концерт "Водопади" на известния френски артист на сцената на "Топлоцентрала" акцентира на важността публиката да бъде тук и сега, обединявайки тяло и ум в единно, многопластово преживяване

"Ша ти сложа шапката аз на тебе": Паметен знак на Кирил Господинов откриха във Варна

На барелефа обичаният актьор е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш Майстора